На кого вплине закон про множинне громадянство?
Проєкт Закону № 11469 про множинне громадянство спричинив чимало суперечок. Адже документ змінює концептуальні підходи до інституту громадянства в Україні. Нині він ухвалений лише у першому читанні. Про те, як на громадян може вплинути множинне підданство в ефірі «Суспільного» розповіла заступниця керівника аналітичного відділу Аксана Філіпішина.
Я вважаю, що ця ініціатива легітимізує те, що давно існує де-факто. Перелік випадків, які підпадають під множинне громадянство, охоплює різні аспекти нашого життя. Наприклад, є українці які їдуть народжувати дитину в інші країни, наприклад США, оскільки там громадянство надається за фактом народження. Є українці, які живуть за кордоном, і після 18-ти років автоматично набувають громадянство країни перебування. Також чимало наших громадян живуть за кордоном і одружені/заміжні за іноземцями. Це все – життєві історії, про які ви точно не раз чули. До того ж, цей законопроєкт допоможе дітям – сиротам, усиновленим іноземцями. Тому що по закону ці діти – громадяни України, але за кордоном вони автоматично стають підданими країн своїх прийомних батьків. І вже юрисдикція України на них не поширюється, – зазначила аналітикиня.
На думку Аксани Філіпішиної законопроєкт №11469 не суперечить 4 статті Конституції України, в якій зазначено, що «в Україні існує єдине громадянство».
Питання громадянства регулюється спеціальним законом про гормадянство. Коли у 90-х роках створювали основний закон, то малось на увазі, що українці повинні мати підданство, так би мовити, єдиної землі, а не окремих її адміністративно-територіальних одиниць. Не забуваймо про автономну республіку Крим. Але остаточну крапку у цій суперечці, довкола ст.4 Конституції, має поставити Верховний Суд, надавши відповідне роз’яснення.
Проте Аксана Філіпішина вважає, що через цю ініціативу, можуть виникнути інші колізії, тому що наша держава кожного українця, де б він не знаходився, сприймає винятково як громадянина України.
Якщо ми говоримо про подвійне, потрійне підданство, то не зрозуміло, як це зреалізується на практиці. Як бути, якщо подібні до українського законодавства норми закладені і в інших державах, чиє громадянство людина має разом з українським? Як бути з притягненням до відповідальності, участі у суспільно-політичному процесі, реалізацією виборчого права, соціальних гарантій тощо? Як щодо служіння у збройних силах?
Крім того ініціатива з множинним громадянством несе ризики для українців, які з різних причин залишаються на тимчасово окупованих територіях. Більше про це читайте у матеріалі «Зворотний бік законопроєкту про множинне громадянство: застереження правозахисників»
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber