«Ми почали документувати збитки бізнесу та громад»: як на Черкащині фіксують воєнні злочини
24 березня – третя річниця глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна». На даний момент документатори зібрали інформацію про понад 84 тисячі воєнних злочини, скоєні російською армією після повномасштабного вторгнення. Черкаська приймальня УГСПЛ була однією з перших, яка долучилась до T4P. Керівник приймальні, член правління УГСПЛ Тарас Щербатюк розповів про досвід документування в ефірі «Суспільне Черкаси».

Члени Черкаського правозахисного центру, на базі якого діє Черкаська приймальня УГСПЛ, отримали перший досвід документування після 2014 року. А вже після повномасштабного вторгнення приєднались до спільного проєкту низки правозахисних організацій «Трибунал для Путіна».
В межах країни, починаючи з гібридної агресії Росії у 2014 році, постраждали мільйони людей. Це всі, хто був змушений виїхати за кордон, переміститись по Україні – так звані ВПО. На території Черкаської області, хоча це умовно і віддалений від лінії боєзіткнення регіон, армія РФ також вчиняє воєнні злочини. Ми документуємо випадки руйнування та знищення будинків черкащан, поранення, які вони отримують під час повітряних атак. На жаль, є й загиблі. Ми вже зафіксували близько 400 епізодів воєнних злочинів. І ця цифра, мусимо констатувати, лише зростатиме. В межах цієї діяльності ми не лише просто записуємо факт того, що відбулось, а й інтерв’юємо постраждалих, щоб вони поділились своїми історіями. Таких «розмов» в нас вже трохи більше 150, – розповів голова Черкаської приймальні УГСПЛ Тарас Щербатюк.
За словами правозахисника, документування важливе не лише для того, щоб в майбутньому притягнути РФ до відповіді за скоєне, а також і для того, щоб зберегти історичну пам’ять про цю війну.
Тарас Щербатюк розповідає, що він з колегами фіксує воєнні злочини не лише на території Черкащини, а й у інших регіонах. Спільне завдання документаторів – це записати свідчення якомога швидше від того моменту, як сталась подія, оскільки з часом постраждалі забувають якісь деталі та обставини.

«З минулого року ми почали системно працювати також з юридичними особами. Якщо говорити про Черкащину, то найбільше на території регіону від військової агресії постраждав бізнес Умані. Підприємці не отримують компенсацій, вони змушені просто згортати свою діяльність. Також ми почали працювати з територіальними громадами. Вони також страждають: мова йде про знищення і пошкодження об’єктів комунальної власності. Тут виходить таке коло: місцевий бізнес через війну закривається, громади недоотримують кошти, але додаткові витрати, як то на гуманітарну допомогу, не просто з’явились, а лише зростають,» – розповів правозахисник.
На сьогоднішній день, за даними Тараса Щербатюка, дев’ять громад, з якими співрацювали документатори, зафіксували збитки в понад один мільярд гривень.
Більше про документування Черкаської приймальні УГСПЛ можна дізнатись у цьому відео
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber