Мобілізували з вродженим захворюванням: як юристи допомогли довести наявність істотної шкоди здоров'я - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Мобілізували з вродженим захворюванням: як юристи допомогли довести наявність істотної шкоди здоров’я

Новина

Пана Ігоря (імʼя змінено) у 2024 році мобілізував один з  районних ТЦК і СП у Рівненській області. Чоловік звернувся до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини за допомогою щодо перегляду медичних висновків, оскільки ті не враховували його вродженого захворювання, яке унеможливлювало службу у ЗСУ. Юристи довели: навіть якщо здається, що ситуація безвихідна, а вийти з неї неможливо, можна досягти позитивних результатів, за правильного підходу та наявності документального підтвердження.

Коли пан Ігор звернувся до приймальні, він розповів про свій стан здоров’я та попросив допомоги у перегляді висновку ВЛК, який не врахував його вродженого захворювання, що унеможливлювало службу у ЗСУ. Під час консультації з’ясувалося, що до 18 років пан Ігор мав статус дитини з інвалідністю. Захворювання пана Ігоря можна було побачити під час огляду.

Досягнувши повноліття, Ігор не провів подальше підтвердження статусу особи з інвалідністю. Пан Ігор вважав, що люди з інвалідністю часто стикаються з обмеженнями й упередженнями.

Після закінчення університету пан Ігор вирішив вступити до аспірантури. Проте під час звернення до ТЦК та СП для виготовлення військового квитка його майже миттєво мобілізували. З огляду на фахову підготовку у сфері IT, його направили на полігон у сусідній регіон.

За юридичною допомогою він звернувся, коли залишалося декілька днів до завершення строків оскарження довідки ВЛК. Погіршення здоров’я на полігоні було настільки серйозним, що чоловік був змушений користуватися спеціальними засобами гігієни та не уявляв, як можна прожити день без знеболювальних.

Адвокат приймальні зі стратегічних справ, Наталія Бухта оперативно підготувала скаргу до Центральної ВЛК, на підставі наявних у пана Ігоря медичних документів, а також на підставі звернень до медичної частини. Це дало можливість військовослужбовцю отримати нове направлення на новий медичний огляд. 

Наталія Бухта, адвокат

«Ми домоглися направлення на повторне проходження ВЛК. Однак отримати направлення на нове ВЛК і пройти ВЛК із фіксацією реального стану здоров’я військовослужбовця, це досить різні дії. При проходженні нового ВЛК пан Ігор надав для фахівців комісії, всі наявні у нього документи, та зібрані нами документи, які свідчать, що його стан здоров’я суттєво погіршився, порівняно з часом мобілізації», — зазначила Наталія Бухта, стратегічний адвокат приймальні.

Через місяць очікувань результати повторного ВЛК були затверджені, і пана Ігоря звільнили з військової служби, виключивши з обліку.

«Коли пан Ігор звернувся, він був зневірений, що щось можна змінити. Проте отримання направлення на ВЛК стало першим кроком до вирішення ситуації. З кожним пройденим кроком його впевненість зростала. Для пана Ігоря це був складний досвід, з якого він виніс свої уроки. Він навчив його, що за фахового підходу навіть найскладніші ситуації можуть завершитися успішно», – коментує Наталія Бухта. Ця історія нагадує: важливо діяти вчасно і не втрачати надію.

Публікація створена в межах проєкту “Справедливість для жертв російської війни в Україні” за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber