Публікація

Міжнародні експерти порадили як Україні реінтегрувати Донбас

В Офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл «Україна – стратегічне значення місцезнаходження. Конфліктні виклики, підходи до реінтеграції Донбасу, міжнародний досвід». Його організували Українська Гельсінська спілка з прав людини спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини за підтримки посольства Великої Британії в Україні.

Текст та фото: Олег Шинкаренко

Метою проведення круглого столу було закладення фундаменту законодавчої та громадської підтримки національної політики щодо відновлення миру, нових підходів до реінтеграції Донбасу, інституалізації діалогу, як механізму вирішення конфлікту в умовах тимчасової окупації, полегшення діалогу, економічного розвитку та побудови громади для постраждалих від конфліктів населення. В той же час – це був майданчик для експертної дискусії щодо можливостей суспільства в процесах побудови миру та налагодження діалогу.

До участi у заходi запросили народних депутатів України, представників оргaнів  державної влади, громадських та мiжнародних органiзацiй. В роботі круглого столу також взяли участь експерти незалежної Мiжнародної миротворчої органiзацiї «Ресурси примирення» (Велика Британія).

Круглий стіл складався із двох сесій:

Сесія 1: Виклики конфліктів – переосмислення. Підходи до реінтеграції. Інституціоналізація діалогу на місцевому рівні в Україні – досвід роботи з практики PCI.

Сесія 2: Дуалістична роль громадянського суспільства як об’єкта конфлікту та суб’єкта його подолання. Синергія vs конфліктність у взаємодії органів влади з неурядовими ініціативами.

На початку круглого столу оголосили заяву Уповноваженої Верховної ради України з прав людини Людмила Денісова. Вона вважає, що “досвід подолання наслідків збройних конфліктів у світі допоможе Україні уникнути помилок на цьому шляху”. На її думку, найважливішим серед заходів, які допоможуть запровадити перехідне правосуддя в Україні, є відновлення прав жертв війни, провадження справедливого правосуддя та продовження інституційних реформ.

Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко наголосив, що круглий стіл зібрав унікальний склад експертів з Великої Британії та європейських країн, які поділяться досвідом подолання конфліктів. «Конфлікти мають множинні виміри – між миром і війною, між сьогоднішнім і минулим, яке давить своїми наслідками; конфлікт, який всередині українського суспільства між урядовим і неурядовим сектором», – сказав він.

Народний депутат України Сергій Тарута сказав, що, на жаль, за чотири з половиною роки цієї війни ми не бачимо адекватної реакції зі сторони нашого уряду та парламенту. «Ще у грудні 2014 року я пропонував створити комітет по соціально-економічному стану на окупованій території і Донбасу і Криму, – сказав він. – Всі фракції дали згоду, але прийняти це дуже важливе рішення не вистачило політичної волі».

Сергій Тарута

Заступник голови моніторингової місії ООН з прав людини Бенджамін Моро розповів, що цивільне населення на підконтрольній та непідконтрольній території страждає і гине, втрачає своє майно. Для перетину лінії розмежування людям треба пройти п’ять пропускних пунктів, чекаючи у довгих чергах. «Але дуже важливо для примирення в Україні, що зв’язки зберігаються, – сказав Бенджамін Моро. – Уряд України має дбати і піклуватися про це».

Бенджамін Моро

Керівниця проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» Ганна Христова сказала, що проект, яким вона керує, займається пошуком сталих рішень щодо проблем внутрішнього переміщення в Україні. «Станом на п’ятий рік конфлікту можна констатувати, що він поступово переходить у фазу тривалого, – сказала вона. – Він, з одного боку, не перебуває в активній фазі, а з іншого – не дозволяє рухатись у бік вирішення нагальних питань всіх, які страждають від порушень прав людини і у бік пошуку справжнього миру».

Ганна Христова

Виконавчий директор ММО «Ресурси примирення» Джонатан Коен сказав: «Якщо конфлікт застрягає, то дуже важливо переформулювати наявні варіанти. Примирення можливе тільки якщо подолати конфліктні феномени у суспільстві. У кожному із конфліктів, які ми вже десятки років спостерігаємо у суспільстві, помітно, що шлях до миру вимагав політичних змін і компромісів, які не завжди є приємними для ворогуючих сторін».

Джонатан Коен

Експертка і науковець-практик із питань вирішення конфлікту Наталія Міріманова нагадала, що реінтеграція є частиною Мінської угоди. «Найчастіше відокремлення відбувається в ході військового конфлікту і зовнішньої інтервенції, як це сталося в Україні, – сказала вона. – Це відокремлення супроводжується відчуттям страху, недовіри. Для реінтеграції потрібно об’єднати всі аспекти відділення: і правові, і внутрішню політику. Далеко не все вирішуються на політичних перемовинах за зачиненими дверима чи у міжнародних організаціях на кшталт ООН. У процес реінтеграції мають бути залученими всі люди».

Наталія Міріманова

Старший радник з ініціативи НУО «Мирні зміни» Крейг Оліфант сказав, що в Україні вкрай важливо зосередитися на місцевому контексті примирення. «У конфлікті з так званими «ДНР» та «ЛНР» потрібно працювати на різних рівнях: міждержавному [оскільки тут залучена Росія – О.Ш.], місцевому та геополітичному, – сказав він. – Хоча кожен конфлікт є унікальним, але він залишається конфліктом, з якого можна винести корисні і практичні уроки і навички. Україні треба зосередитися саме на місцевому рівні, тобто – на тих людях, які десятками тисяч щодня перетинають лінію розмежування».

Крейг Оліфант

Старший радник з питань побудови миру ММО «Ініціативи мирних змін» Ентоні Форман зауважив, що в Україні є одна суттєва перевага: над вирішенням конфлікту працює велика громада професіоналів. На його думку, досягти остаточного вирішення проблеми допоможе децентралізація влади в Україні. Саме місцева влада і має організувати діалог між учасниками конфлікту.

Ентоні Форман

Директор програми USAID «Права людини в дії» Тарас Цимбрівський сказав, що стійкий мир у довгостроковій перспективі в Україні може система перехідного правосуддя. До нього має стосунок і Закон про правовий статус зниклих безвісти осіб. «Наразі в результаті збройного конфлікту в Україні вважаються зниклими безвісти щонайменше 1500 осіб, – сказав він. – Необхідно також прийняти закон про статус захищених осіб, тобто таких, які переслідуються на території Російської Федерації, окупованого Криму, і так званих «ЛНР» та «ДНР».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Процедура призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме

Постановою Кабінету Міністрів України від  3 травня 2022 року № 531 «Деякі питання призначення та...

20 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: