Публікація

Меморандум про створення Коаліції на захист громадянського суспільства в Україні

Українська Гельсінська спілка з прав людини приєднується до Меморандуму

Ми, представники неурядових організацій, правозахисники, громадські активісти, журналісти, юристи та інші небайдужі громадяни, висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу загрозливих тенденцій для громадянського суспільства в Україні та наступу на свободу об’єднань і асоціацій.

Громадянське суспільство як спільнота активних громадян і добровільно сформованих неурядових організацій відіграє ключову роль на шляху демократичного розвитку країни, для утвердження верховенства права та дотримання прав людини і основоположних свобод. Робота громадських активістів є важливою у боротьбі зі зловживаннями влади, контролі за її діями та сприянні проведенню реформ  в Україні.

Встановлення на законодавчому рівні фінансового контролю за антикорупційними активістами в поєднанні із кримінальною відповідальністю та спроби введення подальших невиправданих і непропорційних обмежень для діяльності всіх громадських об’єднань, а також численні випадки переслідування неурядових організацій та окремих активістів, включно зі сфабрикованими кримінальними справами та дискредитаційними кампаніями проти авторитетних організацій та активістів, погрозами й фізичними напади на активістів при відсутності ефективного розслідування таких випадків створюють перешкоди для розвитку всього громадянського суспільства та є загрозою для демократичних прагнень України як європейської держави.

Ми закликаємо владу негайно вжити всіх необхідних заходів, щоб зупинити різнобічні утиски, які суперечать міжнародним зобов’язанням України щодо свободи об’єднань та асоціацій, а також щодо захисту правозахисників, журналістів та антикорупційних активістів.

У той час, коли весь світ відзначає 20-ту річницю Декларації ООН про захист правозахисників, що визначає право кожного громадянина захищати права людини, українська влада, яка зобов’язалася поважати та захищати права людини і забезпечувати умови для їхньої реалізації, сама ініціює їхнє порушення. Крім того, влада не забезпечує і належної реакції за недотримання принципу верховенства права, що сприяє поширенню безкарності в Україні.

Усвідомлюючи необхідність спільних дій, солідарності в захисті громадянського суспільства в Україні, ми оголошуємо про створення коаліції, яка об’єднає зусилля неурядових організацій, громадських активістів, журналістів, юристів та інших зацікавлених осіб для консолідованої протидії як окремим загрозам, так і спробам системного наступу влади на громадянське суспільство та свободу об’єднань в Україні.

«Коаліція на захист громадянського суспільства» є неполітичним об’єднанням і діє на основі принципів поваги до прав людини, ненасильства та недискримінації.

Коаліція ставить перед собою такі завдання:

– Просувати цінності прав людини та ідеї громадянського суспільства, поширювати інформацію про важливість діяльності правозахисників, журналістів та громадських активістів, які діють на захист суспільних інтересів.

– Проводити моніторинг випадків переслідування правозахисників, журналістів та активістів, аналізувати форми тиску на них і загрози їхній діяльності, включно з моніторингом та аналізом законодавства, яке погіршує стан громадського сектору в Україні.

– Розробити систему невідкладних заходів реагування на випадки переслідування та погроз у бік правозахисників, журналістів і громадських активістів, включно з юридичною, інформаційною та іншою допомогою і підтримкою в разі переслідувань.

– Стимулювати швидке, ефективне і неупереджене розслідування кримінальних справ за фактами нападів на правозахисників, журналістів і громадських активістів, а також притягнення винних до відповідальності і вжиття всіх необхідних заходів для запобігання новим нападам.

– Просувати зміни до національного законодавства таким чином, щоб воно не перешкоджало та не ускладнювало діяльність громадських організацій та окремих активістів, зокрема тих, які докладають зусиль до боротьби з корупцією.

– Поширювати просвітницькі та правові матеріали щодо підвищення рівня безпеки організацій громадянського суспільства в Україні (зокрема, в інформаційній, бухгалтерській, адміністративній та інших сферах їхньої діяльності).

– Взаємодіяти з усіма зацікавленими структурами, зокрема з міжнародними організаціями, для протидії тиску на правозахисників, журналістів, антикорупційних активістів та громадянське суспільство в цілому.

Активна участь індивідів, груп, організацій та інститутів у захисті прав людини, боротьбі з корупцією та відстоюванні суспільних інтересів має вирішальне значення, адже громадянське суспільство, крім іншого, допомагає державам у повному обсязі забезпечувати дотримання їхніх зобов’язань у сфері прав людини і основних свобод, подолання корупції, а також відстоювання принципів демократії і верховенства права. Українська влада повинна визнати важливу і законну роль правозахисників та активістів, які діють на захист суспільних інтересів, не перешкоджати, а навпаки – сприяти їхній діяльності, а також ефективно розслідувати усі випадки погроз, нападів, залякування, репресій чи будь-яких інших видів переслідування.

Олександра Романцова, заступниця голови правління Центру Громадянських Свобод

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка щодо звільнення Денісової та висунення кандидатури Лубінця на посаду Омбудсмана

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка.  31 травня 2022 року Верховна Рада України...

28 Червня 2022

Планування післявоєнного відновлення довкілля. Партнер УГСПЛ по Ініціативі “Трибунал для Путіна” — ЕПЛ випустив аналітичну записку

Партнер УГСПЛ по ініціативі “Трибунал для Путіна” МБО “Екологія-Право-Людина”  випустив аналітичний документ з основними дороговказами та законодавчими основами...

25 Червня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: