Публікація

Лада Булах («Слуга Народу»): «Відповідальність людини перед іншою людиною за інфікування будь-якою хворобою повинна існувати, але вона не повинна існувати виключно для інфікування ВІЛ-інфекцією»

До вашої уваги ексклюзивне інтерв’ю УГСПЛ депутатки Верховної Ради України 9-го скликання від партії «Слуга Народу» Лади Булах, яка є Головою Підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями у комітеті Верховної Ради з питань здоров’я нації. Дякуємо Голові Правління БО «Позитивні Жінки» Олені Стрижак за допомогу в проведенні інтерв’ю.

Ви були довгий час активісткою в сфері громадського здоров’я. У зв’язку з цим як Ви відчуваєте себе в якості депутатки Верховної Ради України? Чи допомагає попередній досвід на новому терені?

Зараз я не відчуваю радикальної різниці, тому що раніше я працювала в неурядовій сервісній організації і займалася майже тим же – це було відстоювання прав пацієнтів. Зараз я працюю в тій же галузі (охорона здоров’я), але я маю більше можливостей для адвокатування корисних ініціатив, які вже давно сформовані і повинні отримати своє оформлення в якості законодавчих ініціатив.

Лада Булах

Які цілі ви перед собою ставите, працюючи у Верховній Раді України в контексті реформування нинішнього законодавства, зокрема в сфері боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД?

Я працюю в якості депутата вже 3 місяці. За цей час ми разом з командою напрацьовуємо ряд законодавчих ініціатив, які будуть винесені на розгляд Комітету з питань здоров’я нації.  Серед пріориртетів моєї роботи -домагатись ухвалення відповідних законопроектів Верховною Радою України.

Перше над чим я працюю зараз – це новий проект закону про Громадське Здоров’я. Сьогодні ми з одного існуючого та двох інших законопроектів робимо один новий, який буде регулювати все громадське здоров’я (профілактика, санітарно епідеміологічний нагляд і служба крові) разом зі сферою санітарного та епідемічного благополуччя та інфекційними захворюваннями.

Наступний закон буде про донорство крові та її компонентів. Це буде не просто покращення попереднього Закону – це буде також зовсім новий Закон, який буде регулювати Національну систему донорства, якість крові та безпосередньо саму мережу центрів крові в Україні.

Наступний законопроект – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення фундаментального права особи на життя – це декриміналізація медичного канабісу. Я не є авторкою цього законопроекту, проте підтримую цю ініціативу, як і багато нардепів з фракції. Сподіваюсь, що він буде ухвалений вже у наступному році.

Наступна тема, це як раз внесення змін в існуючий Закон по СНІДу. Ми будемо його доповнювати, але моя думка, що ми взагалі маємо прибрати слово СНІД з назви Закону, тому що це стовідсоткова стигма для пацієнтів. Наразі прийнято рішення, що ми з тим почекаємо до прийняття великого Закону про Громадське здоров’я і потім можна буде на базі цього Закону розробити такій же загальний Закон про Інфекційні захворювання, куди буде включено боротьбу зі СНІДом, як одну з частин. Але поки що ми будемо вносити зміни в діючий Закон по СНІДу.

Також, ми працювали над проектом закону щодо запровадження 10-ти річної Стратегії подолання 3-х інфекцій – ВІЛ-інфекції, туберкульозу та гепатитів B/С. В результат ефективної комунікації Комітету з МОЗом, відповідна стратегія нині вже була ухвалена Урядом. Це, на мою думку, дуже великий крок вперед.

Що Ви будете вважати для себе головним успіхом в діяльності?

Усі напрямки для мене є важливими. Але якщо говорити про одну мрію, то я хочу щоб в закладах охорони здоров’я пацієнти мали можливість одночасного доступу до соціальних послуг. Сьогодні це два всесвіти, які не перетинаються. Соціальна сфера то одна історія, а медична сфера – зовсім інша. Я хочу втілити в Україні той досвід, який я бачила в Європі та в Америці, де в усіх медичних закладах є можливість отримати психологічну допомогу і практичну допомогу від соціальних працівників.

Як ви оцінюєте сьогоднішню ситуацію з поширенням ВІЛ/СНІД в Україні?

Динаміка позитивна. Кількість нових випадків зменшується, смертність зменшується – це головні показники, які свідчать про позитивну динаміку в боротьбі з ВІЛ/СНІД. Окремо, що мене бадьорить – кількість випадків СНІДу серед людей до 25-ти років взагалі мізерна. Це свідчить про те, що молодь себе цінує, захищає, тестується. Значно зменшилась частина людей, які вживають наркотичні речовини, зокрема ін’єкційно. З 2013 року в Україні превалює статевий гетеросексуальний шлях передачі ВІЛ. Якщо зараз говорити про традиційний портрет ВІЛ-позитивної людини в Україні, то це чоловік старше 40-ка років. Отже, на мою думку, ситуація покращується.

Що мене насторожує, так це проблема утримання людей в програмах лікування. Дуже велика частина пацієнтів (десь до третини), які почали приймати АРТ (антиретровірусну терапію), переривають її.

Україна на сьогодні входить в число країн, в яких статус ВІЛ-позитивних людей криміналізований на законодавчому рівні. Головуюча правління Євразійської жіночої ліги зі СНІДу Світлана Мороз вважає, що криміналізація ВІЛ створює помилкову ілюзію ефективності роботи державних органів та стигматизує ВІЛ+ людей. Чи згодні ви з цією думкою?

Безперечно. Відповідальність людини перед іншою людиною за інфікування будь-якою хворобою повинна існувати, але вона не повинна існувати виключно для інфікування ВІЛ-інфекцією.

Чи готові ви вже в якості депутатки ВР підтримувати громадську дискусію на теми декриміналізації споживання медичної коноплі і декриміналізації секс-праці?

Звісно, дискусія є дуже важливим інструментом для напрацювання спільних рішень, оскільки навіть серед прихильників декриміналізації тієї ж секс-праці на сьогодні немає спільної позиції щодо вирішення питань правового врегулювання проблем. Така дискусія є дуже важливою.

Підготував Сергій Мясоєдов (УГСПЛ)

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: