Круглий стіл в Страсбурзі: юристка УГСПЛ доповіла про порушення прав людини в Криму
20 грудня у Страсбурзі відбувся круглий стіл на тему «Ситуація з правами людини в окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна. Розвиток подій внаслідок російської збройної агресії». Організатори заходу – Офіс Генерального Секретаря Ради Європи (ГС РЄ).
Участь у круглому столі взяли представники українських правозахисних організацій, Меджлісу кримськотатарського народу, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим та Офіса Уповноваженого України.
Від Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) на заході виступила юристка Центру стратегічних справ Юлія Коваленко.
«Грубі порушення норм міжнародного права та численні порушення прав людини, що мають місце в Криму є політикою, яку окупаційна влада проводить з початку окупації півострову. Важливо, щоб питання притягнення Росії до відповідальності за скоєні на території Криму злочини продовжували залишатися актуальними для міжнародної спільноти», – зазначає юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Юлія Коваленко.
Під час круглого столу також порушили питання використання Росією території Криму з метою ведення агресії проти України та порушення прав людини на новоокупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, що межують з територією півострову. Зафіксовані непоодинокі випадки насильницьких зникнень, свавільних арештів, що від початку повномасштабного вторгнення мали місце на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, які межують з Кримським півостровом, та які супроводжувалися насильницьким переміщенням у Крим.
На сьогодні понад 140 осіб є жертвами політично мотивованих переслідувань у тимчасово окупованому Криму, з них 109 – кримські татари і ця кількість, на жаль, продовжує зростати. Cумарний термін ув’язнення політв’язнів складає 1339 років та два місяці. Найбільш вразливими категоріями політичних в’язнів залишаються літні люди, а також ті, хто мають проблеми зі здоров’ям адже їх продовжують утримувати в неналежних умовах, що лише загострює проблеми зі здоров’ям.
У подальшому інформація, яку під час зустрічі надали представники української делегації, буде використана для підготовки наступного звіту ГС РЄ Марії Пейчинович-Бурич щодо ситуації на окупованому Кримському півострові. Його вже влітку планують винести на голосування Комітету міністрів Ради Європи.