Публікація

Круглий стіл щодо захисту прав секс-працівників. Аналіз меседжів, враження та наступні дії

6 вересня 2019 року у великій залі Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбувся круглий стіл «Захист прав секс-працівників: витоки, проблеми та способи вирішення». На заході були присутні представники українських та міжнародних правозахисних організацій, спільноти секс-працівників України, представники МВС та Національної поліції України.

Учасники круглого столу обговорили проблеми діючої системи “боротьби з проституцією”, відзначили її негативний вплив на стан поширення ЗПСШ, в тому числі ВІЛ/СНІДу, оскільки стигматизація секс-працівників з боку правоохоронних органів, працівників системи охорони здоров’я та суспільства в цілому призводить до «тінізації» секс-роботи, створення корупційних схем в правоохоронних органах та злочинних схем торгівлі людьми.

Ця проблема не є унікальною для України. Міжнародний досвід засвідчує, що криміналізація і часткова криміналізація як секс-працівників, так і їх клієнтів, або ж лише клієнтів зберігає статус-кво корупції та злочинності, високої епідемічної ситуації ВІЛ/СНІДу.

В ході круглого столу було зазначено, що тема секс-праці залишається стигматизованою у суспільстві. Цьому сприяє, певною мірою, відсутність державної політики щодо врегулювання питань секс-праці як в аспекті її декриміналізації, так і в соціальному та економічному аспектах. Ця політика має базуватись на відкритому широкому діалозі з представниками спільноти секс-працівників. Адже, як свідчить світовий досвід, кращі рішення приймаються за принципом «Нічого для нас без нас!».

Головні меседжі Круглого столу

«Коли держава перестане вважати секс-працівників злочинцями, ми станемо партнерами і зможемо допомагати виявляти злочини в сфері торгівлі людьми та експлуатації», – наголосила Наталія Ісаєва директорка БО «Легалайф-Україна» на початку заходу.

Головна редакторка офіційного порталу БО «Легалайф-Україна» Наталія Дорофеєва офіційно презентувала новий інтернет портал www.legalifeukraine.com присвячений питанням захисту прав секс-працівників та закликала представників МВС вивчати цей ресурс із просвітницькими цілями.

Наталія Дорофеєва, Світлана Мороз та Олег Коломієць

Артем Крищенко, начальник Департаменту боротьби зі злочинами пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції України, наголосив на тому, що його Департамент є відкритим до діалогу та співробітництва та презентував загалу 10-ти хвилинний Звіт роботи.

Директор Альянсу Громадського здоров’я Павло Скала назвав статтю 181-1 КУпАП рудиментом СССР, закликав до негайної її відміни та згадав, що колись в Україні також існували норми Законодавства щодо заборони валютних операцій та «мужеложества».

Голова правління Євразійської Жіночої ліги зі СНІДу Світлана Мороз наголосила на тому, що потрібна повна декриміналізація секс-праці, яка допоможе знизити темпи розповсюдження ВІЛ на 33-43%.

Олег Коломієць, аналітик-юрист Українського товариства економічних свобод та експерт Робочої групи партії «Слуга народу» щодо розробки нового Закону по врегулюванню секс-праці в Україні привітав всіх присутніх із початком відкритого діалогу між правозахисниками, представниками спільноти секс-працівників та правоохоронними органами, та запросив до співпраці над проектом нового законодавства.

На заході також були озвучені побажання секс-працівників щодо нового Закону про регулювання секс-праці. На думку спільноти секс-працівників він повинен містити наступні положення:
1. Секс-праця – тільки для повнолітніх;
2. Займатися секс-працею може дієздатна особа;
3. Займатися секс-працею можна самостійно, а можна спільно з іншими секс-працівниками;
4. Діяльність секс-працівників може організовувати менеджер, діяльність якого має ліцензуватися. У секс-працівників не повинно бути залежності від менеджера, він – технічний персонал для організації простору і безпеки;
5. Секс-працівник може реєструватися як фізична особа-підприємець, щоб сплачувати податки та мати відповідні соціальні гарантії, на рівні з іншими підприємцями.

Наталія Ісаєва та Олена Фіськова (БО “Легалайф-Україна”) разом Данилом Юрченком (офіс Омбудсмена)

Окрім того є пропозиція, щоб частина сплачених податків секс-працівників накопичувалися в спеціальному фонді, з якого б фінансувалися програми допомоги щодо виходу з секс-праці.

Також на думку секс-працівників Держава може регулювати:
1. Місця, де можуть надаватися секс-послуги;
2. Менеджмент, який укладає угоди з секс-працівниками;
3. Роботу правоохоронних органів;
4. Роботу соціальних працівників;
5. Обмеження в рекламі секс-послуг.
Головне побажання учасників Круглого столу: відмінити Законодавчий рудимент – адмінвідповідальність за секс-працю (Стаття 181-1 КУпАП).

Враження учасників круглого столу після закінчення заходу

Координатор моніторингових кампаній Асоціації УМДПЛ Сергій Перникоза:

«Сьогодні представники Національної поліції були досить відкритими та не відмовчувались, як зазвичай, а говорили та, що саме головне, слухали. Принаймні, тема скасування статті 181-1 КУпАП і звільнення часу для справжньої боротьби з торгівлею людьми їх неабияк зацікавила.

Щодо невідкладних кроків – безумовно, потрібно скасувати 181-1 КУпАП. Вона шкідлива як для людей так і для самої поліції. Разом з тим, необхідна широка просвітницька кампанія щодо того, як поліції правильно комунікувати з секс-працівниками. І це повинен, перш за все, бути партнерський діалог, а не зверхня чи зневажлива розмова!»

Голова правління БО «Легалайф-Україна» Олена Фіськова:

«Головне що це був відкритий діалог. Він відбувся. Вочевидь потрібні наступні робочі зустрічі на яких ми будемо обговорювати багато питань щодо захисту прав секс-працівників на законодавчому рівні. Але мені сподобалася відкритість та налаштованість на діалог з боку Нац поліції. Щодо пропозиції від «Слугі народу» – ми приймаємо запрошення до співпраці над новим Законом».

Керівниця регіональних відділів Всеукраїнської мережі ЛЖВ Валерія Рачинська:

«Все було дуже конструктивно. Для мене було несподіванкою те що Національна поліція підготувала презентацію щодо своєї діяльності – ці свідчить на користь того, що вони відкриті до діалогу і якась робота ведеться. З МВС ситуація складніша, але я налаштована оптимістично і поки що вірю в те, що усі лібертаріанські настрої нової влади будуть збережені і це допоможе нам реформувати Законодавство не тільки в сфері секс-праці але і у сфері декриміналізації вживання медичної коноплі, легалізації одностатевих шлюбів – в усіх сферах, які є драйверами у боротьбі з ВІЛ/СНІДом.

Інше питання, що нова влада повідомляє нам про зміни до Законодавства в останній момент – я маю на увазі проект нового Закону про врегулювання секс-праці – коли він уже практично готовий до внесення до Верховної Ради. Цю практику треба змінити».

 

Додаток. Аналіз ситуації із захистом прав секс-працівників в Україні від УГСПЛ

Україна має виконувати міжнародні зобов’язання, в тому числі в контексті покращення ситуації із дотриманням прав дорослих повнолітніх людей, які добровільно обрали секс-працю. Йдеться, насамперед, про документи Організації Об’єднаних Націй, а саме:

Статут Організації Об’єднаних Націй, в якому народи Об’єднаних Націй підтвердили свою віру в основні права людини, в гідність і цінність людської особи і в рівноправність чоловіків і жінок та вирішили сприяти соціальному прогресові і поліпшенню умов життя при більшій свободі;

Загальну декларацію прав людини, яка визначає рівність всіх людей перед законом і право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом, на рівний захист від якої б то не було дискримінації; захист від безпідставного втручання у його особисте життя; право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній галузях; право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття;

Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, який зобов’язує держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнавати право на працю, що включає право кожної людини дістати можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вона вільно погоджується, і зробити належні кроки до забезпечення цього права; визнавати право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я.

Скасування каральних законів за зайняття секс-працею на рівні ООН визнано одним з ефективних засобів боротьби зі СНІДом. Так, у Доповіді Генерального секретаря ООН про здійснення Декларації про відданість справі боротьби з ВІЛ/СНІДом та політичних декларацій з ВІЛ та СНІДу (квітень 2016 року, A/70/811.75) (пункт 75) йдеться про те, щоб покінчити до 2030 року з епідемією СНІДу, та для досягнення цих цілей закликає держави-члени і всі зацікавлені сторони в терміновому порядку виконати наступні рекомендації: f) нікого не забути і забезпечити доступ до послуг шляхом скасування каральних законів, політики і практики, які порушують права людини, включаючи криміналізацію одностатевих сексуальних відносин, розмаїття гендерної та соціальної орієнтації, споживання наркотичних засобів і надання секс-послуг, нерозкриття ВІЛ-статусу, інфікування та передачу ВІЛ, пов’язані з ВІЛ-статусом обмеження на поїздки і обов’язкове обстеження, закони про шлюбне повноліття, які обмежують право підлітків на охорону здоров’я і всі форми насильства щодо основних груп населення.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод визначає право кожного на повагу до його приватного життя, а також захист від незаконного втручання з боку державних органів у здійснення цього права; забороняє дискримінацію.

Діяльність з врегулювання питань секс-праці має, окрім вищезазначеного, враховувати висновки досліджень проблем проституції та секс-праці, а саме:

  1. Масштаби секс-індустрії в абсолютному вимірі залежать у значно більшій мірі від соціально-економічних умов населення та деяких інших місцевих характеристик (релігійність, традиції, гендерна рівність тощо), аніж від того, дозволена державою секс-праця, чи ні;
  2. Режим декриміналізації є найбільш сприятливим для убезпечення секс-працівників від насилля (особливо від насилля правоохоронних органів) та контролю над ВІЛ та ЗПСШ. Наразі такий режим на практиці застосовується лише в Новій Зеландії та австралійському штаті Південний Новий Уельс. В США також все більше штатів схиляються до запровадження декриміналізації секс-праці;
  3. Ефективне запровадження режиму регульованої легалізації можливе лише в державах з високим потенціалом адекватного втілення законів у життя та некорумпованою і прозорою правоохоронною та судовою системами;
  4. Врегулювання питання секс-праці має відбуватись з обов’язковим залученням представників спільноти секс-працівників.

На підтримку декриміналізації секс-праці у світі вже висловились такі організації, як Глобальний альянс проти торгівлі жінками, Anti-Slavery International, Amnesty International і Міжнародна організація праці.

Фото роботи круглого столу

Захід було проведено БО “Легалайф-Україна” спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини при підтримці МФ “Відродження” за програмою Громадське здоров’я, AIDSFONDS за проектами BTG & PITCH, а також в рамках програми “Dialogue and Dissent” Міністерства закордонних справ Нідерландів. Загальна стратегічна мета – «Перемогти епідемію СНІДу в країнах, які найбільше зачепила ВІЛ, приділяючи основну увагу ключовим групам населення, а також жінкам і дівчатам». 

Текст: Олена Семьоркіна (УГСПЛ), Сергій М’ясоєдов (УГСПЛ), Яна Казміренко (БО «Легалайф-Україна»)

Фото: Наталія Дорофеєва (БО «Легалайф-Україна»), Сергій М’ясоєдов (УГСПЛ)

УГСПЛ надає інформаційну та консультативну підтримку адвокаційним діям з декриміналізації секс-праці в Україні в рамках проекту «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка щодо звільнення Денісової та висунення кандидатури Лубінця на посаду Омбудсмана

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка.  31 травня 2022 року Верховна Рада України...

28 Червня 2022

Планування післявоєнного відновлення довкілля. Партнер УГСПЛ по Ініціативі “Трибунал для Путіна” — ЕПЛ випустив аналітичну записку

Партнер УГСПЛ по ініціативі “Трибунал для Путіна” МБО “Екологія-Право-Людина”  випустив аналітичний документ з основними дороговказами та законодавчими основами...

25 Червня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: