Громадські організації вимагають від поліції розслідувати погрози Одеса-прайду
Голові Національної поліції України
Ігорю Клименку
Начальнику Головного управління
Національної поліції в Одеській області
Олегові Беху
Копія:
Представництвам міжнародних організацій
та посольствам демократичних країн
Заява громадських організацій
28 серпня в Одесі в межах прайд-тижня заплановано Марш рівності – важлива для регіону правозахисна подія на підтримку ЛГБТІК-людей, яка цього року фокусується на проблемі безпеки мирних зібрань після зриву ультраправими минулорічної акції. Водночас безпека самого маршу – під загрозою, оскільки праворадикальне угруповання “Традиція і порядок” відкрито погрожує учасникам фізичною розправою і намагається мобілізувати на це своїх прихильників.
10 серпня – після оголошення дати ходи – лідер одеського осередку праворадикального угруповання “Традиція і порядок” Ілля Попков на своїй сторінці у фейсбуку та телеграм-каналі написав, що противники події вийдуть протидіяти маршу під гаслом “Повторимо Тбілісі”. (Йдеться про напади на громадських активістів та журналістів у липні цього року за кілька годин до початку Маршу за права ЛГБТ у столиці Грузії, коли за бездіяльності місцевої поліції противники ходи розтрощили офіси двох правозахисних організації, а також побили кілька десятків людей.)
Окрім цього, як повідомляють організатори Одеса-прайду, у локальних телеграм-пабліках вони фіксували заклики до протидії проведення маршу і спроби координувати охочих це робити.
Водночас очільник угруповання “Традиція і порядок” Богдан Ходаковський у дописі на своєму телеграм-каналі від 16 серпня, зокрема, звертається до минулорічного досвіду, коли на учасників та учасниць маршу Одеса-прайду напала група осіб, яка мала на собі символіку “Традиції і порядку”. Внаслідок цього нападу рік тому постраждали понад десяток учасників Одеса-прайду: ультраправі молодики били їх по голові, погрожували учасницям зґвалтуванням та розпилили в натовпі сльозогінний газ. Серед правоохоронців також були потерпілі. Утім, протягом року слідчі не викликали жодного потерпілого та не провели ефективного розслідування цього нападу. Окрім того, суд наразі розглядає позов правозахисників щодо бездіяльності поліції стосовно захисту демонстрантів під час минулорічного Одеса-прайду. На тлі безкарності попереднього нападу Ходаковський завершує допис фразою, яку можна зрозуміти як спонукання до насильства: “28 серпня закликаю одеситів проявити відвагу, поки райдужні румуни не заштовхали їх до гендерних катакомб”.
Представниці оргкомітету Одеса-прайду звернулись із заявою до поліції Одеси, повідомивши про згадані вище погрози й заклики, наголосивши, що вони вбачають реальну загрозу життю та здоров’ю учасників та учасниць маршу, а також можливості реалізувати їхнє право на мирні зібрання. Однак, як стало відомо 17 серпня, правоохоронці відмовилися починати кримінальне провадження, всупереч вимогам Кримінального процесуального кодексу.
З огляду на зазначене, а також той факт, що Одеса-прайд є першим серед низки цьогорічних правозахисних заходів на підтримку ЛГБТІК-спільноти (у вересні заплановано також Харків-прайд та Київ-прайд), звертаємося до органів правопорядку з такими вимогами:
- провести розслідування і притягнути до відповідальності осіб, що поширюють погрози та заклики до насильства щодо учасників маршу Одеса-прайду, який відбудеться 28 серпня 2021 року;
- забезпечити належний рівень безпеки для учасників акції та журналістів, які висвітлюватимуть Марш рівності;
- активізувати розслідування та притягнути до відповідальності причетних до насильства на минулорічній акції Одеса-прайду.
Центр прав людини ZMINA
Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”
Асоціація УМДПЛ
ГО “Інсайт”
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Центр громадянських свобод
ГО “МАРТ”
ГО “Черкаський правозахисний центр”
ГО “Центр “Жіночі перспективи”
ГО “Театр змін”
Український Рух Пацифістів
ГО “Правозахисний Ромський Центр”
ВБО “Українська фундація правової допомоги”