Громадські монітори допомагають розробити важливі програми для громад Донецької та Луганської областей та налагодити діалог громадськості зі владою
У 13 громадах Донецької та Луганської області запрацювали комунікаційні платформи, які об’єднали представників громадських організацій, ЗМІ, активістів і активісток та представників місцевої влади. Ці платформи, крім сприяння розробленню та впровадженню важливих місцевих програм, покликані стати також діалоговими майданчиками для обговорення та пошуку рішень для місцевих проблем, зокрема у сфері доступу до правосуддя. Платформи створюються зусиллями громадських моніторів, які здійснюють дослідження за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ) у 15 громадах Донецької та Луганської області в межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях» завдяки підтримці Мережі правового розвитку спільно із Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Розповідаємо у матеріалі, які можливості вони відкривають вже зараз.
Правосуддя стане доступнішим
«За результатами моніторингу, який ми проводимо за проєктом «МІПЛ-Донбас», з’ясували, що в Слов’янській громаді Донецької області зовсім немає програм, які орієнтовані на розвиток правової освіти населення. Спільно з громадськими організаціями, центром надання безоплатної правової допомоги ми взялися розробити цю програму та визначити участь кожної із інституцій у її впровадженні. Тема дуже актуальна ще й враховуючи близькість до «лінії зіткнення», – розповідає моніторка Марина Куприкова.
Аби успішно адвокатувати прийняття та згодом впровадження місцевої програми правової освіти населення, в комунікаційну платформу об’єдналися представники Слов’янської міської ради, центр Громадянського суспільства «Друкарня», місцевий центр безоплатної правової допомоги, правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини. Наразі завдання ускладнюється запровадженням у Слов’янську військово-цивільної адміністрації. «Завдяки «Друкарні» ми шукаємо контакти, які спростять адвокацію і допоможуть залучити місцеву владу до платформи», – зазначає Марина Куприкова.
У Краматорську Донецької області місцева влада, активісти та правозахисники також об’єдналися в комунікаційну платформу задля адвокації прийняття і впровадження програми правової освіти населення.
«Провівши моніторинг, ми з’ясували, що окремі програми та заходи правової освіти населення в громаді є, однак вони невеликі й розрізнені», – розповідає Марина Куприкова.
Розробити комплексне рішення взявся монітор Олександр Кадієвський. Зараз проєкт програми знаходиться в юридичному відділі міської ради на погодженні.
У Новопсковській громаді на Луганщині теж створено комунікаційну платформу, до якої входять дев’ять громадських організацій та місцева влада. Її планують використовувати для прийняття та впровадження ініціативи, яку розпочали ще у 2018 році. Активісти й активістки розробили Програму сприяння розвитку громадянського суспільства, однак тоді у її прийнятті на рівні місцевої влади не просунулись, оскільки ще не завершилася реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
«За результатами моніторингу в громаді не виявлено жодних програм чи заходів, які стосувалися би доступу до правосуддя. Ця програма містить у собі такий компонент, тож вирішили її доопрацювати та адвокатувати прийняття. Вона також дозволяє громадським організаціям за фінансової підтримки місцевої влади надавати якісні сервісні послуги в громаді. З одного боку – це можливість місцевій владі краще задовольняти потреби жителів, а з іншого – розвиток громадських організацій, які б менше залежали від грантового фінансування», – говорить моніторка Катерина Соловйова.
В іншій громаді на Донеччині – Волноваській, – існує нагальна потреба налагодження дієвої координації дій місцевої влади з питань захисту прав людини. Актуальність питання набуває ще й враховуючи близькість до «лінії зіткнення» . «Ми спільно з експертом проєкту Тарасом Щербатюком взялися розробити програму доступу до правосуддя. Програма справді допоможе усунути бар’єри на шляху до цього. Хочемо передбачити в її межах створення координаційного центру, укладання меморандуму про співпрацю між поліцією, військово-цивільною адміністрацією, судом та громадськими організаціями, які надають консультативно-правовий сервіс, соціальний супровід до суду і поліції з боку управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) маломобільних груп населення, що спростить їхній доступ до правосуддя», – коментує монітор Олександр Яроцький. Нещодавно створена комунікаційна платформа допоможе залучити всіх потенційних виконавців програми до впровадження в громаді ефективних та дієвих інструментів посилення правових можливостей мешканців громади. Проєкт програми планують презентувати на наступній зустрічі учасників/ць платформи в жовтні.
Лисичанська громада на Луганщині має дуже багато викликів, зокрема й значну проблему із безпекою.
«На все бракує коштів. І певно у місцевої влади було очікування, що наш проєкт допоможе із фінансуванням. Зараз вони вже мають розуміння, що ми корисні своєю експертністю», – пояснює ситуацію моніторка Яна Якуніна.
Комунікаційну платформу, яку також створили в громаді, використовуватимуть для адвокатування розробки плану спільних дій з органами місцевої влади, спрямованих на пошук коштів для впровадження сучасних технічно-інформаційних систем, які допомагатимуть реагувати на тривожні події в місті. «На першій зустрічі ми розробили план адвокаційної кампанії, за яким і рухатимемося», – говорить Яна Якуніна.
Архітектурна доступність – це те, що хвилює громадськість Дружківки на Донеччині. Аби актуалізувати це питання і для місцевої влади, монітор Ілля Перекрестов нещодавно взяв участь у робочій групі з безпеки, протидії домашньому насильству, соціальної згуртованості, гендерної рівності Дружківської громади. Під час зустрічі громадськість, представники місцевої влади, активісти/тки вирішили створити комунікаційну платформу. «Платформа в перспективі допоможе якісно розробити Програму “Доступне місто” та адвокатувати її прийняття і впровадження. Коли я озвучив можливості, які відкриває програма, присутні дуже зацікавилися, відчувалася підтримка і місцевих депутатів. Було очевидно, що люди підтримують і готові працювати задля змін. Мене також запросили взяти участь у робочій групі із комітету доступності. Там теж розповім загалом про моніторинг та програму й сподіваюсь залучити ще більше зацікавлених учасників/ць платформи. Першу зустріч платформи плануємо провести вже найближчім часом», – розповідає Ілля Перекростов.
Матеріал підготовлено у межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях», що реалізується ГС «Мережа правового розвитку» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку