Публікація

Дотримання прав людей у населених пунктах поблизу Маріуполя: висновки моніторингової місії

Громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини у Маріуполі презентувала результати моніторингу смт. Сартана та Мангуш за інструментом Місцевий індекс прав людини. Моніторингова місія мала на меті здійснити аналіз дотримання базових прав людини у населених пунктах поблизу лінії зіткнення. В якості методики моніторингу було обрано напрями “Гідний життєвий рівень” та “Соціальний захист вразливих категорій” Місцевого індексу прав людини.

На презентації експерт УГСПЛ професор Андрій Галай повідомив, що Індекс – це ініціатива задля підтримки ефективного розвитку органів місцевого самоврядування на засадах пріоритету прав людини в усіх сферах її взаємин з державою, навів аналогії цих моніторингів із раніше проведеним у Маріуполі та його результатами. Представники громадської приймальні УГСПЛ Ігор Курільчук та Анна Райкова поділились враженнями від моніторингу.

Позитивним є те, що у Сартані впроваджують інфраструктурні та соціальні  ініціативи Маріуполя. Випадки порушення прав внаслідок військової агресії мають необхідну реакцію, як, наприклад, усиновлення дитини-сироти, яке оформили невідкладно. Місцеві політики тут здійснюють у співпраці з іноземними благодійними інституціями.

У Мангуші ситуація не гірша. Органи місцевого самоврядування забезпечують сиріт житлом, реалізують власні соціальні програми з подолання бідності та соціального захисту: «Програму з надання адресної матеріальної допомоги мешканцям смт. Мангуш у 2018 році» та «Програму компенсації за пільговий проїзд та послуги зв’язку окремим категоріям громадян на 2018 -2020 роки».

На презентації зауважили і позиції, які потребують доопрацювання. Так, під час розробки місцевої політики не враховують думку громади. А соціальну послуги надають без залучення недержавних учасників. У населених пунктах відсутні самостійні механізми сприяння забезпечення житлом осіб, які цього потребують.

«Під час моніторингу ми виявили і типові порушення прав постраждалих категорій у Мангуші та Сартані.  Соціальні виплати не поновлюються навіть після рішення суду, пенсії внутрішньо переміщеним особам припиняють виплачувати після реєстрації громадян на підконтрольній території. Є низка проблем і з наданням тимчасового житла постраждалим людям. У цьому напрямі місцева влада недостатньо співпрацює з сусідніми населеними пунктами», – зазначив Андрій Галай.

За результатами моніторингової місії УГСПЛ для Сартани і Мангушу сформувала загальні рекомендації. Їм необхідно періодично проводити аналіз наявності та кількості осіб, які потребують поліпшення житлових умов та сформувати прозорий і доступний облік таких осіб, з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних.

Довідково: Моніторинг здійснено УГСПЛ  у межах партнерського проекту, що виконується Норвезькою радою у справах біженців за підтримки Європейського Союзу. Ціллю моніторингу є аналіз системи соціальних послуг, що надаються постраждалому населенню в регіонах, що постраждали від наслідків збройного конфлікту.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Українські суди мають оцінюватися документи, видані окупаційною владою, якщо нехтування ними веде до порушень прав людини

Пенсійний фонд відмовився враховувати стаж на підприємстві, посилаючись на неможливість перевірити достовірність видачі документів на...

11 Травня 2021

При перетині лінії розмежування фіскали не мають права вилучати у громадян кошти – вони не є товаром, доведено у суді

Правозахисники звертають увагу, що останніми місяцями збільшилась кількість звернень громадян щодо складання протоколів про адміністративне...

30 Квітня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: