Дотримання прав ВПО на безоплатну медичну допомогу: дослідження
Громадська організація «Правозахисна Група «СІЧ» презентувала результати дослідження на тему «Дотримання прав окремих категорій внутрішньо переміщених осіб на безоплатну медичну допомогу». Його актуальність обумовлена наявністю системних проблем у сфері надання безоплатної медичної допомоги окремим категоріям ВПО, наслідком яких є соціальна відчуженість та відчуття дискримінації.
В рамках дослідження було проаналізовано ключові принципи державної політики у сфері медичного обслуговування окремих категорій ВПО; досліджено відповідні міжнародно-правові стандарти та національне законодавство; розглянуто проблеми реалізації ВПО права на безоплатну медичну допомогу; визначено роль громадянського суспільства у їхньому вирішенні. Досліджено було здійснено на підставі розробленої методології, яка дала змогу комплексно та всебічно дослідити проблему, а також запропонувати відповідні рекомендації органам виконавчої влади та місцевого самоврядування.
З’ясовано, що основними проблемами реалізації ВПО права на безоплатну медичну допомогу є:
1) неврегульованість процедурних питань надання медичної допомоги;
2) відсутність комплексних регіональних програм надання медичної та психологічної допомоги окремим категоріям ВПО;
3) неналежне фінансування існуючих програм в сфері медичного обслуговування вразливих категорій громадян;
4) недостатній рівень імплементації міжнародно-правових стандартів;
5) низький рівень обізнаності громадян з числа ВПО про наявні права та додаткові гарантії;
6) недостатній рівень залученості громадянського суспільства;
7) низький рівень використання органами влади та місцевого самоврядування потенціалу фінансово-гуманітарної допомоги.
Означені проблеми вказують на невідповідність національного законодавства загальноприйнятим міжнародно-правовим стандартам, в яких право на медичну допомогу розглядається у якості основоположного права людини.
Запропоновано наступні рекомендації за результатами проведеного дослідження:
1) активізація процесу імплементації міжнародного гуманітарного права;
2) запровадження чітких та зрозумілих критеріїв оцінки якості медичних послуг, які надаються окремим категоріям ВПО;
3) налагодження конструктивної співпраці з громадськими організаціями ВПО;
4) активізація нормотворчості органів влади в напрямку унормування процедурних питань надання окремим категоріям ВПО безоплатної медичної допомоги);
5) делегування органам місцевого самоврядування значних функціональних можливостей та фінансової самостійності у сфері надання безоплатних медичних послуг на базі комунальних закладів охорони здоров’я;
6) організація процесу узагальнення та вивчення міжнародного досвіду надання окремим категоріям переміщених осіб безоплатної медичної допомоги з подальшим використанням позитивного досвіду в Україні.
Читати звіт повністю: Дотримання прав окремих категорій внутрішньо переміщених осіб на безоплатну медичну допомогу
Дослідження підготувала Громадська організація «Правозахисна Група «СІЧ», на базі якої працює приймальня УГСПЛ у м. Дніпро
Звіт підготовлено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.