«Дні Криму» і стратегічний вибір Парламентської асамблеї Ради Європи.
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) є одним з двох головних статутних органів Ради Європи (РЄ), що складається з представників парламентів усіх держав-членів. ПАРЄ є найстарішим в Європі органом міжпарламентської співпраці і найбільшим у світі постійно діючим міжнародним форумом. Україна стала членом Ради Європи 9 листопада 1995 р. У ПAРЄ наша держава представлена Постійною делегацією Верховної Ради України.
Вперше в історії ПАРЄ переживає дострокове припинення повноважень свого Президента, який разом з делегацією Держдуми РФ відвідав Башара Асада в Сирії. Саме українська делегація в ПАРЄ стала ініціатором і головним рушійєм процесу засудження поведінки Педро Аграмунта та інших учасників ганебного візиту. Під час весняної сесії Бюро ПАРЄ висловило йому недовіру й заборонило виступати від імені організації. Нехтування непорушними цінностями поважної організації призвели до відставки Аграмунта. Літня сесія стала вирішальною. Були остаточно одержані відповіді на питання: “Куди йдемо?” і “Які в нас цінності?”. Кримська проблематика і російсько-український конфлікт відіграли ключову роль у виборі політичного напрямку ПАРЄ, про що заявив сам Аграмунт у своєму листі.
Але для нас залишається найбільш важливою не політична складова, а права людини. В ситуації, що склалася в окупованому Криму – воєнними злочинами РФ, політичними переслідуваннями, брутальними порушеннями прав людини – головним стримуючим репресії фактором є постійна підтримка кримського питання на порядку денному міжнародних відносин. Реакція європейських політиків, посилення санкцій проти РФ, стратегічно сприяють захисту прав людини та деокупації півострова. Ось чому надзвичайно важливими є механізми народної та культурної дипломатії. Віце-президент ПАРЄ Георгій Логвинський, Постійна делегація Верховної Ради України в ПАРЄ, Українська Гельсінкська спілка з прав людини, Гуманітарна студія „Хвиля”, Міжнародний фонд «Відродження», Меджліс кримськотатарського народу та видавництво In-Art провели 28-29 червня, заходи «Дні Криму в ПАРЄ». Своїми враженнями діляться правозахисники – учасники та організатори заходів:
Олександра Делеменчук, координатор з міжнародної адвокації УГСПЛ
Надзвичайно важливою, і можна навіть сказати, вирішальною для України, стала літня сесія ПАРЄ, під час якої було здійснено кроки до остаточного усунення Президента Аграмунта з посади. Було зібрано безпрецедентну кількість підписів за його відставку – 158. Саме тому, таким важливим було, що зараз в ПАРЄ під час сайд-івентів, особистих зустрічей з депутатами, представниками Офісу Комісара Ради Європи з прав людини та інших органів Ради Європи, гостро звучало питання прав людини, поставлене українським громадянським суспільством.
Дані питання, перш за все, включають необхідність термінового звільнення усіх політичних в’язнів, розділення політичного та гуманітарного форматів ведення переговорів щодо окупованих територій та припинення незаконного переслідування кримських татар та інших громадян України на окупованих територіях. Питання прав людини були озвучені УГСПЛ та партнерами під час Днів Криму у ПАРЄ – низці заходів, що включала круглі столи, адвокаційні зустрічі та культурно-мистецький вечір. Різні заходи відвідало близко 500 осіб. Це один з наймасштабніших заходів у ПАРЄ, в яких я особисто брала участь.
Максим Петров, координатор з міжнародної адвокації УГСПЛ
Проведення Днів Криму в ПАРЄ є надзвичайно важливим заходом. По-перше, це важливо нашим співгромадянам, кримським татарам. Адже в умовах окупації Криму, коли постійно порушуються права людини, місцеве населення систематично зазнає утисків з боку окупаційної влади. Ведеться цілеспрямована робота щодо нівелювання культурного, мистецького, суспільно-політичного впливу кримськотатарського народу. Кримським татарам важливо усвідомлювати, що міжнародна спільнота знає про них, їхню історію, культуру та звичаї, а тому з розумінням ставиться до бажання повернутись додому.
По-друге, в ситуації, коли в світі зростає кількість локальних та міждержавних конфліктів, що спричиняють значні людські втрати, знищення інфраструктури, погіршення гуманітарного становища, зростання міграційних потоків тощо, існує гостра потреба постійної актуалізації проблеми окупації Криму та дискримінації кримських татар.
Цього разу на Кримському вечорі було дуже багато присутніх. На мою думку, а я не вперше відвідую такий івент, усі вони хотіли не просто стати учасниками протокольного заходу, а по-справжньому цікавилися кримськотатарською культурою, традиціями та побутом. Було абсолютно очевидно, що доля кримчан їм не байдужа.
Роман Мартиновський, голова правління Української фундації правової допомоги, експерт УГСПЛ
«Кримські дні» у ПАРЄ стають, схоже, гарною традицією і знаходять все більший відгук у наших європейських колег. Приємно бачити відкриті обличчя людей, чути слова підтримки з їхніх вуст. Крим не тільки наш з вами біль, його долею проникається все більше і більше людей на Заході. І в цьому велика заслуга саме такого вмілого поєднання офіційних та неофіційних заходів, яке ми мали змогу спостерігати цієї сесії ПАРЄ. І не тільки спостерігати, а й брати в них активну участь.
Відкритість кримчан – людей різних національностей – викликає у відповідь бажання також бути відкритими, відвертими, і ми малу чудову нагоду переконатись у цьому в черговий раз. Дякую всім: організаторам, учасникам, гостям, завдяки яким це дійство відбулось у такій яскравій, я б сказав, навіть феєричній формі.
Борис Захаров, директор Адвокаційного центру УГСПЛ
„Кримські дні в ПАРЄ” – це акт народної і культурної дипломатії. В умовах гібридної війни, коли путінський режим намагається створити паралельну викривлену реальність через тотальну пропаганду і брехню, дуже важливо говорити правду, називати речі своїми іменами, пропагувати прості і непорушні цінності, демонструвати справжнє мистецтво. І це не був „голос волаючого в пустелі”. Наші заходи відвідало понад 400 гостей: це депутати та керівництво ПАРЄ, керівники і члени постійних представництв у Раді Європи, судді Європейського суду з прав людини, керівництво та співробітники Офісу Верховного Комісара Ради Європи з прав людини, посли та інші високопоставлені дипломати, народні депутати України, лідери міжнародних та українських неурядових організацій, адвокати, представники Меджлісу кримськотатарського народу, представники світових та українських мас-медіа. Приємно було бачити на вечорі також одного з лідерів опозиції в РФ Гаррі Каспарова. „Кримські дні в ПАРЄ” є визначною подією, яка має вплив і на права людини, і на захист демократичних цінностей на континенті, і, врешті, на політичний розвиток Європи.