Публікація

Держава не знає про кількість людей, які отримали поранення та різного роду ушкодження, травми і захворювання внаслідок збройного конфлікту

Фахівці Української Гельсінської Спілки з прав людини та ГО «Правозахисна група «СІЧ» провели опитування вимушених переселенців, мешканців Донецької та Луганської областей, колишніх військових і дійшли висновку: у країні, де 5-й рік триває війна, не існує статистики поранених цивільних та людей, які отримали інвалідність внаслідок бойових дій на Сході. Як результат – держава не знає, яка підтримка потрібна усім цим людям.

З 2017 року у цивільних з’явилася можливість отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни та . Однак в Україні офіційно лише 43 (!) людини мають такий статус. Двоє з них мешкають у Дніпрі. Правозахисники фіксують чисельні випадки, коли людині з із серйозним пораненням дають інвалідність внаслідок «побутової травми» або «загального захворювання». Відколи вибух міни в Україні став побутовою травмою, а постріл снайпера – загальним захворюванням?

Правозахисники зафіксували кілька причин, чому поранені цивільні не звертаються за статусом особи з інвалідністю внаслідок війни.

1) Труднощі із добиранням до найближчої МСЕК у Донецькій та Луганській областях, та навіть – з віддалених міст та селищ Дніпропетровської області.

2) Чималі витрати на обстеження.

3) Високий ступінь недовіри до державних органів.

4) Відсутність доказової бази.

   – Є категорія людей, які отримали захворювання, як наслідок бойових дій і спихологічні розлади. Жодних компенсацій і статусу для них не передбачено», – прокоментував аналітик УГСПЛ Богдан Мойса.

Правозахисники розробили рекомендації для уряду та профільних міністерств, щоб змінити ситуацію на краще, адже в будь-якому разі усі жертви збройного конфлікту повинні отримати підтримку держави.

– Ми опитали 82 людини у Дніпропетровські області: вимушених переселенців та колишніх учасників бойових дій. Усі вони мають різного роду ушкодження та поранення, однак більшість цивільних осіб – не отримали жодної допомоги, – розповіла координатор УГСПЛ при ГО «ПГ «СІЧ» Наталя Кожина.

Серед опитаних були люди, які дістали 30% опіків та чисельні уламки по всьому тілу, які страждають від панічних атак, але не отримали підтримки держави. Щонайменше 13 осіб з опитаних переселенців отримали психологічні травми, 14 – поранення, 7 – фізичні травми, 10 – контузії, а у 21 особи погіршилося здоров’я та були виявлені хронічні захворювання. Жоден з них не зміг довести зв’язок ушкодження свого здоров’я з військовими подіями на Сході, а 36 осіб взагалі не знають про можливість отримання реабілітаційних послуг.

Для фахівців стало справжньою несподіванкою, що місцеві ініціативи з формування системи реабілітації, яка б враховувала виклики, пов’язані з наслідками збройного конфлікту, в Дніпропетровській області відсутні взагалі, як і статистичні дані щодо цивільних осіб, які постраждали внаслідок військового конфлікту. Усього в Дніпропетровській області мешкає 71 627 вимушених переселенців, з них у Дніпрі – 31 521.

Юридичну допомогу людям, які постраждали у результаті збройного конфлікту, Громадська Приймальня УГСПЛ у Дніпрі надає в рамках Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: