Чи можливо покарати військових РФ: дослідження журналіста-документаліста
Ще рік тому харків’янин Сергій Прокопенко не міг припустити, що скоро буде фіксувати воєнні злочини, їздити на ексгумації та спілкуватися з людьми, яким розбомбили будинки. Разом з командою однодумців він розвивав в Харкові видання Gwara Media – висвітлював культуру та інновації. Так було до 24 лютого, поки російські військові не «звільнили» його від звичного життя. Тоді Сергій взяв в руки камеру і, замість оглядів мистецьких виставок та нових креативних продуктів, пішов фіксувати наслідки обстрілів. Бажання закарбувати та показати жахи війни, яку принесла в Україну РФ, переросла в документальний фільм «Атака на цивільних».
– Найважчою була ексгумація та знаходитись на локаціях, де проводились слідчі дії. Складно було бачити біль людей. Але ще важче обдумувати процеси: як так сталось, що у 2022 році українці ховають близьких на подвір’ї? Скільки сімей не побачать своїх рідних через дії армії РФ? Чи існує справедливість? І загалом одне велике «як?», – розповідає Сергій Прокопенко.
Крім фіксації наслідків обстрілів, фільм «Атака на цивільних» досліджує правозахисну структуру, що працює над документуванням воєнних злочинів в Харківській області та на окупованих територіях. Вбивства цивільних, руйнація будівель, зґвалтування, крадіжки, колаборанство, фільтраційні табори та фільтраційні процеси — неповний перелік воєнних злочинів, що опинились у фокусі.
Стрічка висвітлює важливість і складність роботи прокурорів та документаторів, які фіксують воєнні злочини.
– Об’єктивно ми не зможемо допомогти всім, – розповідає в фільмі керівник Департаменту документування воєнних злочинів УГСПЛ Сергій Мовчан. – Всі документатори, які працюють в Україні не зможуть охопити 100% постраждалих. Проте, якщо моя робота допоможе хоч незначній кількості людей отримати компенсації та відновити порушені права, моя робота буде успішною. І якщо робота кожного документатора буде успішною, вона принесе загальну користь.
Автори стрічки намагаються знайти відповідь на питання, яке хвилює кожного постраждалого – хто має відповідати за скоєні РФ злочини і чи можливо покарати російських військових?
Подивитись фільм «Атака на цивільних» можна на YouTube.
Цей фільм створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.