Чому за фільтраційні табори відповідатимуть не лише російські військові? Пояснює Олександр Павліченко - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Чому за фільтраційні табори відповідатимуть не лише російські військові? Пояснює Олександр Павліченко

Новина

Росія створила щонайменше 18 фільтраційних таборів по обидва боки російсько-українського кордону. Про це повідомляє видання The New York Times з посиланням на заступницю голови місії США при ОБСЄ Кортні Остріан. За її словами, росія почала готувати фільтраційні табори ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Зараз їх використовують для затримання та насильницької депортації українців до росії.

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко в ефірі національного марафону Freeдом пояснив, чому за ці дії доведеться відповідати не лише російським військовим, а й чиновникам.

Порівняйте, як українці виїжджають до Польщі і в росію

Це практика геноцидного напрямку, яка передбачає позбавлення волі, встановлення чіткого контролю над кожним кого вивезли на окуповану росією територію або навіть на територію росії. В своїх заявах дипломати відзначають, що це є складом воєнних злочинів. Всі винуваті, а це не лише військовослужбовці, але й російські чиновники, будуть розшукуватися і притягатися до відповідальності за участь в таких діях, які фактично підтверджують нацистські практики. 

Можемо порівняти і просто провести паралелі з виїздом тих, хто втікав від війни на територію західних країн – в Польщу, Угорщину, Словаччину, Руминію і так далі, там нічого подібного не було. Жодного контролю із затриманням, з примусовим позбавленням свободи і з ризиком отримати карне переслідування – нічого подібного там не було. Дві яскраві практики, два світи, два способи життя. 

Ознаки нацистської держави

Ця ситуація і ставить питання про те, чим є російська федерація. Насправді, це фактично і є нацистська держава, яка веде експансивну політику і намагається знищити тих, хто чинить супротив цій політиці. Причому знищує методами репресій і терору. Вивезені і розміщені у фільтраційних таборах десятки тисяч людей перебували в стані, коли не могли отримувати інформацію, не мали права зв’язуватися телефоном і мати прямі контакти, вони були позбавлені нормальних умов для життя. Є різні місця утримання, звісно, за умовами, але це все – місця несвободи. 

Не всі з цих фільтраційних таборів росії виходять на свободу. Росіяни затримують цивільних осіб, яких вони вважають для себе підозрілими, без будь-яких підстав. Цей момент потребує дуже ретельного дослідження та реагування, адже велику кількість населення перемістили з території України. Кажуть про два мільйони людей, але я вважаю, що ця цифра менша. 

Мета – знищити чи переселити

Можна подивитися, що росія зробила з Кримом за вісім років окупації, коли вона намагалася повністю придушити будь-який супротив своєму режиму. Боролась із активістами, з тими, хто висловлював незгоду. 

Ми бачили ці величезні терміни, коли за причетність до спротиву, росіяни присуджували терміни, які перевищували терміни ув’язнення за вбивство чи за подібні тяжкі злочини. Те саме відбувається із нещодавно захопленими територіями, і тут важливо не допустити, щоб російська чума пустила свої коріння на ці території. Крим був показовим, адже велику кількість населення там насьогодні становить заміщене населення. 

Частина тих, хто був не згоден з окупацією Криму, виїхали на материкову Україну, і це кілька сотень тисяч кримчан. А ті, хто після окупації переїхав до Криму – заміщене населення, стануть проблемою для України після звільнення території. Вони фактично є пособниками злочинців, тобто теж здійснили злочин, бо не мали права переміщуватися на окуповану територію. Право проживати на території України після звільнення від окупантів в них не буде, однак такого населення там досить значна кількість. 

Подібну ситуацію росія хоче створити і на нещодавно окупованих територіях України, але, думаю, що в них не буде на це часу і скоро ми побачимо змінену ситуацію і в характері війни, і в становищі на цих територіях.