Публікація

Боснійський експерт розповів українцям про документування воєнних злочинів

Мірсад Токача виступив із трьома відкритими лекціями для студентів та правозахисників.

24-го травня у Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася відкрита лекція експерта з питань документування воєнних злочинів на території колишньої Югославії Мірсада Токача. Пан Токача є директором Центру досліджень та документування у Сараєво, Боснія та Герцеговина, а також старшим науковим співробітником Йоркського Університету (Великобританія).

IMG_3058

Студенти, які вивчають правознавство, історію та філологію, дізнались не лише про те, як фіксуються порушення прав людини в умовах збройного конфлікту, але й отримали розлогий філософсько-історичний екскурс з формування міжнародного права та процедур міжнародних трибуналів.

У свою чергу, Мірсад Токача ознайомився з роботою юридичної клініки Університету в рамках подальшої співпраці. Центр досліджень та документування у Сараєво передбачає можливість обміну студентами для учаті у навчальних тренінгах, які проводяться щорічно.

IMG_30815

Пізніше того ж дня експерт виступив у Будинку вільних людей. Його лекцію-дискусію ініціювала громадська організація «Восток SOS».

Запрошуючи до співпраці та аналізуючи власний досвід, Мірсад Токача поділився з присутніми ексклюзивним баченням внутрішніх процесів, що відбувалися у повоєнній Боснії та Герцеговині. Українські експерти мали можливість провести паралелі між реалями дев’яностих років на Балканах і сучасною Україною.

IMG_3086

Захід було організовано Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Восток SOS у рамках діяльності Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».

У середу, 25 травня Мірсад Токача виступив ще з однією лекцію. Тепер у офісі Української Гельсінської спілки. Попередньо експерт взяв участь у Міжнародному круглому столі щодо перспектив правосуддя перехідного періоду в Україні, який відбувся у Міністерстві юстиції.

DSC_8181

На лекції Мірсад Токача також розповів про принципи, якими він керувався у своїй роботі, фіксуючи злочини проти людяності в зоні збройного конфлікту. Також пан Токача продемонстрував, як працює база даних Центру досліджень та документування. База є відкритою та постійно оновлюється. Наразі вона містить інформацію про близько 100 тисяч загиблих під час війни у Боснії і Герцеговині в 1992-1995 роках.

Найближчим часом відеозапис останньої лекції з’явиться на сайті УГСПЛ.

Мірсад Токача народився в Сараєво. З 1977-го року працював журналістом на югославському державному телебаченні. З 1980-го року – заступник районного голови громади міста Сараєво. З 1982-го по 1990-ий роки – працював шефом аналітичного підрозділу «Синдакату». З початку війни на Балканах був призначений начальником державної комісії з розслідування та документування воєнних злочинів. Працював на цій посаді з 1992-го до 2003-го року. Після – пішов у відставку з державної служби та заснував «Центр досліджень та документації» (Research and Documentation Center in Sarajevo). Токача є автором 4-х книг з історії Балканського конфлікту. Найвідоміша праця автора –«Боснійська книга мертвих» (2013), робота на якою зайняла 10 років.

Заходи було організовано в рамках проекту USAID «Права людини в дії», який впроваджується Української Гельсінською спілкою з прав людини, завдяки щедрій підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.
Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Вебінар «Актуальні теми новітньої історії України: як викладати окремі питання щодо збройної агресії РФ на Сході України?»

УГСПЛ запрошує викладачів і методистів Інститутів післядипломної педагогічної освіти та методичних кабінетів відділів освіти, вчителів...

04 Червня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: