Публікація

Без документів, з важким захворюванням і без житла. Хто має допомогти під час війни?

Олена (ім’я змінено з міркувань безпеки) втекла від війни поїздом до Хмельницького. Окрім ВІЛ-позитивного статусу, вона має захворювання, яке заважає їй пересуватися самостійно. Одразу з поїзда вона у важкому стані потрапила  до стаціонарного відділення спеціалізованої лікарні за містом. 

В дорозі Олена втратила всі документи. Її підлікували у лікарні і далі вже треба виписуватися, втім подітися немає куди. Головний лікар СНІД-центру звернувся до «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» у Хмельницькій області, адже жінка не може назавжди залишатися в лікарні. 

Евакуація. Фото: Укрзалізниця

Як повернутися до нормального життя?

Перша проблема – це документи. В жінки немає телефону, в якому можна було б використовувати додаток «Дія». Встановити її особистість допомогла система МІС ВІЛ, вона доступна по всій Україні і лише лікарі-інфекціоністи кабінетів довіри і СНІД-центрів мають доступ до неї. 

«В цю систему підтягуються люди, які мають декларацію із сімейним лікарем. Тобто на момент підписання угоди з лікарем, документи в неї були, – пояснює Оксана Драч, представниця БО «Мережа ЛЖВ» в Хмельницькій області. – Тобто людина не видає себе ні за кого іншого. Від цього вже можна відштовхуватися, щоб відновлювати документи». 

Друга проблема – житло. Перша ідея – інтернат для безхатченок, але туди її влаштувати не вдалося. 

«Як мені повідомив директор цього закладу, в них навіть в статуті прописано, що туди потрапляють лише люди здатні до самообслуговування, які пересуваються без милиць і ходунків, – згадує Оксана Драч. – А ця жінка пересувається з ходунками».

Звернення до міських органів Хмельницького не давали результатів, вони відправляли правозахисників до обласних керівників. 

«В обласному соціальному захисті нам сказали йти до територіальної громади, в якій Олена перебуває, і подавати туди документи. А вона перебуває в лікарні, яка не відноситься до жодної територіальної громади, – наголошує представниця БО «Мережа ЛЖВ». Зібрати весь той пакет документів вона самостійно із ходунками просто не в змозі – там перелік на А4»

 

«Футбол» від державних органів

Таких звернень все більше і це не нова проблема. Просто з початком повномасштабної війни вона ще більше загострилася. Так само в «Мережі ЛЖВ» не знають, що робити із чоловіком, який потрапив до лікарні з туберкульозом і зовсім не має документів. Його вже пролікували і він безпечний для оточення, тільки от ризикує опинитися на вулиці. Без жодного документа йому не дадуть доступ і в інтернат для безхатченків. 

Координатор приймальні та юрист УГСПЛ Анастасія Площинська

Благодійна організація «Мережа ЛЖВ» в Хмельницькій області звернулася до приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ). Координатор приймальні та юрист УГСПЛ Анастасія Площинська переконана, що треба зробити усе можливе, аби допомогти не лише одній людині, а всім у подібних випадках. 

«Ми звернулися до Уповноваженої з прав людини Верховної Ради, звернулися в Департамент охорони здоров’я Хмельницької обласної адміністрації, в Департамент соціального захисту населення Хмельницької ОДА»

Анастасія Площинська направила адвокатські запити, щоб дізнатися як державні органи вирішують проблеми паспортизації людей, що опинилися в спеціалізованих лікарнях. Адже поки людина лікується, вона не може самостійно відновлювати документи. Ще одне питання – забезпечення лікарень необхідною кількістю ліжкомісць та плани з реабілізації. 

«Інша група питань – скільки коштів витрачають з бюджету для забезпечення прав цільової категорії людей, які проживають на території Хмельницької області, а також окремо – внутрішньо-переміщених осіб? – зазначає Анастасія Площинська. – Чи готова область забезпечити всі потреби, в тому числі медичні для таких людей?»

В Департаменті соціального захисту Хмельницької області на запит відповіли, що кошти є і лікарні забезпечені. 

Зараз працівники благодійної організації домовляються, щоб не виганяли людей на вулицю, тільки за рахунок партнерських людських стосунків. Комплексного рішення наразі немає. 

 «Місто переправляє з цією проблемою на область, тому що в місті всі інтернатні заклади укомплектовані. А область переправляє на місто, хоча на той момент по області було близько 50 вільних місць, – дивується Оксана Драч. – Та нам сказали, що на них зараз приїдуть інші люди. Отак футболять від одного до іншого».

Можливість змінити підходи

БО «Мережа ЛЖВ» у Хмельницькому за допомогою юристів УГСПЛ направила звернення  обласному департаменту соцзахисту з проханням забезпечити житлом людей з ВІЛ та хворих на туберкульоз, в тому числі вимушено переміщених. Інакше вони можуть опинитися на вулиці. На цей лист відповіді в організації ще не отримали. 

«Хотілося б, щоб прийняли програму по цільовій категорії. Щоб внаслідок наших звернень забезпечили би потреби таких людей після лікування, полегшили відновлення паспорта», – зазначає Анастасія Площинська. 

Якщо держава нічого не зробить, то ці люди після лікування просто опиняться на вулиці. Не зможуть оформити собі жодної допомоги і, в кращому разі, залишаться на утриманні громадських організацій, на думку правозахисниці УГСПЛ. 

Люди, які живуть з ВІЛ можуть звертатися до громадських приймалень Української Гельсінської спілки прав людини за юридичною допомогою. 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Налагодження механізму юридичного захисту прав осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, які хворіють на ТБ та уразливих до ВІЛ груп населення» в рамках реалізації  проекту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Узагальнення подій, які відбулися у Миколаївській області протягом 7 місяців повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 вересня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно...

02 Жовтня 2022

Узагальнення подій, які відбулися у Дніпрі та Дніпропетровській області протягом лютого – вересня 2022 року під час повномасштабної російсько-української війни

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках...

30 Вересня 2022

Узагальнення подій, які відбулися у м. Херсоні та Херсонській області протягом 213 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 вересня 2022 року)

Текст: Олександр Данилов, адвокат У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з...

30 Вересня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: