Публікація

«Асфальт через п’ятиповерховий будинок перелетів» – мешканка Сєвєроднецька

Я, Лещук Ірина Олексіївна, приїхала з Сєвєродонецька, Луганської області.

Лешук Ірина, мешканка Сєвєродонецька

Інтерв’ю підготував Тарас Війчук. Джерело: сайт ХПГ

Що Вас спонукало покинути рідне місто?

Наше місто, Сєверодонецьк, почали обстрілювати з градів і жити стало неможливо. Я поїхала десь на початку квітня, тому що у мій будинок потрапила ракета. На другому поверсі пробила стіну, почалась пожежа, повністю вигорів стояк. Там жити – неможливо. Ми вже звикли до того, що стріляли кожного дня: «Ага, прильот, можна далі жити спокійно».

Чи були Ви свідком руйнувань цивільних об’єктів?

Я мешкаю на п’ятому поверсі в третьому під’їзді, а ракета влучила в перший під’їзд у торець будинку. А в другому під’їзді раніше повністю зруйнувало стіни: на кухню влетіла ракета і в спальні вилетіла.

Чи постраждав хтось з Ваших рідних та знайомих?

Загиблих у нашому будинку не було, але була пожежа та квартири згоріли. А колись був такий вибух, що у нас асфальт через п’ятиповерховий будинок перелетів. Це вулиця Маяковського, 25. У кварталі, де я мешкала, був спортивний майданчик, а далі – будинок. Там на очах у моєї колишньої сусідки загинула сім’я. Вони були у помешканні, коли ракета влучила в будинок на вулиці Гвардійській 18 А або 18 Б.

Це Сєвєродонецьк. У нас ще поряд був басейн «Садко». В січні після ремонту відкрили, а восьмого березня його вже зруйнували. В тринадцятій школі, де навчався мій син, вікна вибиті.

У нас – красиве місто, але росіяни бомблять так, що нічого цілого вже нема. Новий район також зруйнували. Почали з Луганська: наш район в сторону Лисичанська йде, а новий – зі сторони Луганська. Спочатку почали стріляти по новому місту.

Води, напевно, у нас два місяці не було.Світла та газу також. Я виїхала, коли в мій будинок поцілила ракета, я не могла там більше жити. Тут у мене невістка, каже: «Приїжджайте, тут є де жити». А інші люди там досі у підвалах живуть.

Чи була можливість купувати продукти?

Гуманітарну допомогу привозили. У нас там недалеко є палац відомий, тож люди ходили за гуманітарною допомогою, а потім почали привозити вже до підвалів, щоб люди менше ходили.

Стоїш у черзі щоб хоча б хліба купити та поїсти, а вони стріляють. Люди вже перестали боятись цих пострілів. Вистрілили – пригнулись – все, перелетіло – далі стоїмо, ніхто не розходиться. Стріляли вони, коли бажали, там графіка вже не було.

Чи були підстави в росіян «рятувати» вас від українців?

Це маячня. Ми жили добре. Від кого нас рятувати? Багато жителів Сєвєродонецька розмовляють російською мовою. У нас нема проблем. Область відроджували, будували дороги. Що вони нам принесуть? Своє болото? У болоті краще живеться, ніж у Росії. У нас було все.

Чи спілкуєтесь Ви з родичами, які проживають в Росії?

До мене намагався подзвонити брат із Росії, але я не беру слухавку. Що я йому скажу?

В чотирнадцятому році дзвонив: «Що у вас?». Я кажу: «Війна у нас йде». Він промовчав, а мені що, на нього гроші витрачати? Йому все одно нічого не доведеш, тому що вони нам не повірять. Для них ми – бандерівці.

Чи змінилося Ваше ставлення до росіян?

Україна все одно буде Україною, а з росіянами ми братами вже ніколи не будемо. Для нас росіяни – вороги. Мабуть, треба ставити високу стіну, щоб вони не перелазили, тому що я не хочу, щоб вони у нас були. Наше місто було красиве. Що вони з ним зробили?

Інтерв’ю підготувала Харківська правозахисна група (ХПГ) в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна». 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Узагальнення подій, які відбулися у Миколаївській області протягом 7 місяців повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 вересня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно...

02 Жовтня 2022

Узагальнення подій, які відбулися у Дніпрі та Дніпропетровській області протягом лютого – вересня 2022 року під час повномасштабної російсько-української війни

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках...

30 Вересня 2022

Узагальнення подій, які відбулися у м. Херсоні та Херсонській області протягом 213 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 вересня 2022 року)

Текст: Олександр Данилов, адвокат У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з...

30 Вересня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: