Публікація

Апеляція: від кривавої бійки до судового процесу

У подкасті Олега Шинкаренка та Олени Сапожнікової “Правова Абетка” йдеться про те, що таке апеляція.

Саме поняття апеляції вперше з’явилося У Франції приблизно у XIII сторіччі. Чесно кажучи, виглядало це трохи дико. У цей час апеляція носила характер приватного обвинувачення судді у несправедливості. Суддя мав відстоювати своє рішення зі зброєю в руках. Такі поєдинки були закріплені в Établissements de Saint Louis 1270 року, який заснував особливі апеляційні суди. Один з комбатантів міг закінчити бій, вигукуючи слово «Craven», що означало “Я програв”.

Établissements de Saint Louis (1270) //

Établissements de Saint Louis (1270)

Останній бій відбувся у 1386 році у Парижі за дозволом короля Шарля Шостого. Сер Жан де Каруж звинуватив місцевого суддю Жака Ле Грі у тому, що він зґвалтував його дружину Маргеріт, коли Каруж був у справах у Парижі. Після довгих дебатів у Парламенті Парижа було вирішено, що ця справа не може бути вирішена у звичайному судовому процесі, тому єдиний вихід — це судова дуель.

Дуелянти зустрілися у абатстві під Парижем. За поєдинком спостерігали весь королівський двір, декілька герцогів та тисячі простолюдинів. Після довгої церемонії та кривавої бійки Каружу вдалося вдарити свого опонента кинджалом у горло. За це він не лише був визнаний переможцем у судовому розгляді, але й отримав велику суму грошей від короля, а також — місце при королівському дворі.

Лише у 1667 році був виданий ордонанс, який приймав скаргу не на самого суддю, а на рішення суду. З 1796 року було зроблено спробу розглядати апеляційні скарги на рішення судів першої інстанції в тій же інстанції. Однак незабаром було прийнято рішення про заснування двох судових інстанцій для розгляду справ по суті, де в якості другої інстанції були встановлені апеляційні суди, остаточно створені в 1810 році.

Що ж таке апеляція і навіщо вона потрібна?

Reductio ad Hitlerum, також argumentum ad Hitlerum, або reductio (або argumentum) ad Nazium — псевдолатинський вислів, що означає «зведення (або апеляція) до Адольфа Гітлера (або нацистів)», сучасний логічний виверт, різновид нерелевантного висновку та помилки причини-наслідку. Термін reductio ad Hitlerum був запропонований фахівцем з наукової етики Лео Штраусом в 1953 році. Використання цього виверту іноді називається «розігруванням нацистської карти».

Виверт часто приймає наступну форму: «Гітлер (або нацисти) підтримували X, отже, X — зло / щось небажане / щось погане». Приклад: «Гітлер підтримував боротьбу з курінням, отже, всі подібні кампанії — зло». Риторична цінність аргументу полягає в тому, що в більшості спільнот цінності Гітлера і нацизму автоматично вважаються неприйнятними, і використання такого порівняння може спричинити в опонента виникнення емоційної реакції, яка не дозволяє дати раціональну відповідь.

Советский суд - суд народа (пропагандистський плакат) //

Советский суд — суд народа

(пропагандистський плакат)

Щойно до влади в Російській Імперії прийшли більшовики, вони одразу ж скасували апеляційні суди. 24 листопада1917 року Рада Народних Комісарів випустила Декрет номер один “Про суд”. У статті другій цього декрету було зазначено: «Рішення місцевих судів є остаточними та оскарженню у апеляційному провадженні не підлягають”. Неприйнятність апеляції для радянського судочинства пояснювали тим, що радянський народний суд був найближчим до народу, а дублювання та повторні перегляди у апеляційному суді загальмували би весь процес. Насправді ж мета цього була прозора: комуністам просто треба було швидко розстріляти декілька мільйонів людей. Якщо б обвинувачені подавали ще й на апеляцію, то радянське судочинство не впоралося би із цим і за сімдесят років існування СРСР. Цікаво, що апеляційні суди повернулися до Російської Федерації тільки у 1995 році. А до України?

Про це та інше слухайте у свіжому подкасті Олега Шинкаренка та Олени Сапожнікової «Правова Абетка». Подкаст створено за підтримки Центру Стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Правозахисниця і дослідниця Яна Товпеко: «Все більше робіт присвячено гендерній тематиці та проблемам дискримінації ЛГБТІК-спільноти»

Інтерв’ю з авторської серії гендерної експертки Тамари Марценюк «Правозахисниці, які змінюють Україну». Учасницею чергової бесіди стала правозахисниця і...

15 Червня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: