Аналітики УГСПЛ дослідили загрози для активістів, правозахисників та волонтерів
З 2022 до 2024 року спостерігалася активізація законодавчих ініціатив, які могли негативно вплинути на активістів. Це включало тиск з боку фіскальних органів, кримінальні переслідування за обвинувачення у збагаченні від продажу гуманітарної допомоги та обмеження банківських операцій.
Українська Гельсінська спілка з прав людини підготувала аналітичний звіт про виклики для правозахисників, активістів та волонтерів в умовах війни. У документі йдеться про загрози, пов’язані з посиленням державного контролю над гуманітарною допомогою, податковим тиском та обмеженнями міжнародного співробітництва.
З початку повномасштабного вторгнення Росії держава й суспільство об’єдналися заради однієї мети — захистити Україну, допомогти постраждалим і здолати ворога. Активісти адаптували свою діяльність до нових реалій, зосередившись на волонтерстві, благодійності й наданні гуманітарної допомоги армії та населенню.
Теми переслідувань громадських активістів, журналістів та правозахисників відійшли на другий план. Багато активістів, які раніше боролися з наступом на свободу слова, корупцією та незаконною забудовою, долучилися до лав Збройних Сил України або стали волонтерами.
Волонтерський рух набув великої популярності, і практично кожен українець тією чи іншою мірою став його частиною. Це об’єднало суспільство, але водночас почали з’являтися випадки зловживань, що підірвали довіру до волонтерства. Наприкінці весни 2022 року стали поширюватися випадки звинувачень волонтерів у розкраданні гуманітарної допомоги та ухилянні від податків.
Через це у суспільстві почала формуватися думка, що волонтерство може використовуватися для незаконного збагачення, уникнення податків чи мобілізації. У відповідь держава спробувала регулювати діяльність волонтерів, але деякі ініціативи натрапили на опір, оскільки обмежували можливості волонтерства.
З 2022 до 2024 року спостерігалася активізація законодавчих ініціатив, які могли негативно вплинути на активістів. Це включало тиск з боку фіскальних органів, кримінальні переслідування за обвинувачення у збагаченні від продажу гуманітарної допомоги та обмеження банківських операцій. Навіть у таких умовах активісти й волонтери потребують захисту від ризиків, що виникають не лише через дії агресора, але й через рішення влади.
В межах програми «Supporting Active Citizens under Pressure in Ukraine» аналітики Української Гельсінської спілки з прав людини моніторили законодавчі ініціативи й акти, які могли становити загрозу для правозахисників, активістів чи волонтерів, а також вела конкретні справи щодо тиску на них.
Зазначений моніторинг проводився шляхом аналізу:
- законопроєктів, зареєстрованих на сайті Верховної Ради України;
- прийнятих законів;
- підзаконних нормативно-правових актів;
- офіційних оголошень центральних органів виконавчої влади;
- публікацій, розміщених на інформаційних онлайн-платформах ЗМІ та інших каналах обміну інформації;
- дописів на офіційних та особистих сторінках благодійних організацій/фондів та волонтерів у соціальних мережах;
- інших відкритих джерел.
Метою моніторингу було висвітлити взаємодію держави й громадського сектору в умовах повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну, підкреслити проблеми, що виникають або потенційно можуть виникнути під час такої взаємодії, і запобігти порушенням прав людини в демократичній країні.
Документ містить огляд законодавчих ініціатив та нормативних актів, які становили загрози для активізму в Україні. Зокрема це:
1. Загрози у сфері гуманітарної допомоги
- Кримінальне переслідування
- Нові правила ввезення гуманітарної допомоги
- Зміни в Закон «Про гуманітарну допомогу»
2. Загрози у сфері податків та звітності
- Податковий тиск
- Необхідність подання інформації про кінцевого бенефіціара (КБВ)
- Звітність про майно керівників ГО
- Обмеження переказів з картки на картку
3. Загрози у сфері лобіювання та міжнародного співробітництва
- Закон про доброчесне лобіювання
- Законопроєкт про спеціальні місії та кримінальна відповідальність за діяльність поза ними
Детальніше читайте в узагальненому аналітичному звіті:
та звіт англійською мовою:
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber
Дана публікація стала можливою завдяки програмі «Supporting Active Citizens under Pressure in Ukraine», яка реалізується Українською Гельсінською спілкою з прав людини у співпраці зі Центром прав людини «ZMINA» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю УГСПЛ і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.