Публікація

Аліна Павлюк, УГСПЛ: «Рано чи пізно сама ситуація змусить перейти до принципів перехідного правосуддя і впроваджувати їх у життя»

Продовжуємо серію інтервю з експертами УГСПЛ щодо впровадження засад перехідного правосуддя в Україні

Аліна Павлюк – юрист Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини. У 2014-2015 роках вона працювала у проекті УГСПЛ зі звільнення полонених та розшуку зниклих без вісти у зоні АТО «Prisoners of War UA». Наразі Аліна Павлюк продовжує працювати з правами постраждалих від конфлікту на Сході та документує воєнні злочини. Як юрист вона працює на національному рівні та із міжнародними інстанціями, зокрема Європейським судом з прав людини.

Alina Pavliuk 1
Аліна Павлюк

–  Що може дати перехідне правосуддя Україні?

– Для України перехідне правосуддя – це можливість впоратися із тими процесами, які відбуваються наразі у суспільстві у зв’язку зі збройним конфліктом. Багато викликів як для правової системи, так і для загальнолюдських відносин в цілому, які треба переоцінити та знайти правильне рішення. Тому перехідне правосуддя має створити таку рамку для України, яка дозволить оцінити ті події, які відбуваються, засвоїти їх уроки та не допустити у майбутньому повторення аналогічної ситуації. Це довгий процес, про який необхідно замислюватися вже зараз.

– Якщо український політикум прийме принципи перехідного правосуддя, то як це вплине на звичайних громадян?

– Я би не ставила питання саме в ключі «якщо». Рано чи пізно сама ситуація змусить перейти до принципів перехідного правосуддя і впроваджувати їх у життя. Тому чим вони цінні і важливі – це тим, що допоможуть прийняти наслідки збройного конфлікту в України та впоратися з ними. Допоможуть відновити права постраждалих від подій та проаналізувати правду. Наразі українське суспільство переповнене постійною інформацією щодо вчинених злочинів у зоні конфлікту, регулярних смертей та великої кількості постраждалих від різних дій. Тому досить високий рівень загальної агресії, коли все сприймається як чорне або біле. Але у війні, навіть після перемоги, не може бути все біле. Ми прагнемо повернути наші території, але ще поки не розуміємо як будемо жити з людьми, які наразі залишаються там. Це найголовніший виклик для України на майбутнє.

Рано чи пізно сама ситуація змусить перейти до принципів перехідного правосуддя і впроваджувати їх у життя. Тому чим вони цінні і важливі – це тим, що допоможуть прийняти наслідки збройного конфлікту в України та впоратися з ними.

– Перехідне правосуддя цікаве тим, що для нього обов’язковим є проведення реформ, які унеможливлять повторення конфлікту у майбутньому. Яка реформа для Вас є найбільш цікавою?

– Можливо через те, що я працюю з постраждалими від подій, для мене важлива реформа правосуддя. Під час збройного конфлікту мають місце найжорстокіші злочини, які засуджуються всією міжнародною спільною. І ті процеси встановлення справедливості та покарання винних є найкращим показником того, що країна здатна пережити війну і вийти ще сильнішою з неї. Тому чим більше уваги та ресурсу різного роду приділяються правоохоронній системі і системі правосуддя, тим вищий рівень довіри до держави в цілому. Вище розуміння, що навіть за таких важких обставин держава здатна захистити права своїх громадян.

– Ви документуєте воєнні злочини та готуєте матеріал для міжнародних судів. Як це допоможе тим, хто постраждав від конфлікту та окупації?

– Одним із принципів перехідного правосуддя є право на правду. І ідеалістична мета – досягнути об’єктивної правди за умов збройного конфлікту. Наразі в України ми спостерігаємо як діють гібридні методи ведення війни, коли значний акцент робиться на маніпулюванні інформацією, її викривленні, і наскільки це впливає на свідомість людей. Тому важливо в таких обставинах фіксувати реальні історії, зберігати свідчення та відстоювати позиції як у національних, так і міжнародних судових інстанціях. Для того, щоб не втратити спогади про події, свідчення жертв – ми і документуємо те, що відбувається. Це наш маленький внесок у встановлення істини та правди на майбутнє, тому що героїв потрібно пам’ятати, жертв – захищати, а порушників – покарати.

Alina Pavliuk 4
Круглий стіл «У пошуках правових механізмів запобігання безкарності під час конфлікту на Сході», 2016

– Запровадження перехідного правосуддя в Україні передбачає моральну та матеріальну сатисфакцію постраждалим від конфлікту. Що робить УГСПЛ для цього?

– УГСПЛ для цього представляє інтереси потерпілих на національному рівні та у міжнародних судових інстанціях, наприклад Європейському суді з прав людини. Крім того, ведеться робота з надання інформації Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду для попередньої оцінки ситуації в Україні.

Підготувала Таїсія Килба, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Процедура призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме

Постановою Кабінету Міністрів України від  3 травня 2022 року № 531 «Деякі питання призначення та...

20 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: