Публікація

Нормативно-правові акти, що стосуються виборів на Донбасі мають опрацьовуватися в Комісії з питань правової реформи

Таку думку озвучив виконавчий директор УГСПЛ і заступник голови робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олександр Павліченко на першому засіданні Комісії, яка відбулася в Офісі Президента України.

Фото: Офіс Президента України

На засіданні обговорили робочі плани, які уже напрацьовані в межах робочих груп, що входять до Комісії з питань правової реформи. Основні напрями роботи Комісії окреслив і Президент України Володимир Зеленський. Окрім цього, мова йшла і про узгодження так званої формули «Штайнмаєра». Щодо цього кроку Президента висловив своє занепокоєння виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко. Він вважає, що чимало загроз може міститися у законодавстві, яке забезпечуватиме вільні і демократичні вибори на звільнених територіях Донбасу. Тож, на думку правозахисника, усі нормативно-правові акти, які стосуються передумов проведення виборів чи власне виборчого процесу або ж результатів голосування маю обговорюватися і в Комісії з питань правової реформи, зокрема, в профільній робочій групі, яка відповідає за реінтеграцію Донбасу.

Одним із пріоритетів, які окреслив Президент України, є правові питання реінтеграції тимчасово окупованих територій. Серед завдань Комісії – розробка концепції перехідного правосуддя для подолання наслідків збройного конфлікту та досягнення миру.

Досить об’ємні напрацювання у цьому напрямі уже має УГСПЛ. Останні кілька років в рамках Програми USAID «Права людини в дії» правозахисники та юристи працюють над розробкою підходів і шляхів подолання наслідків збройного конфлікту та впровадження національні моделі перехідного правосуддя. Ця модель складається з 4 основних напрямів діяльності, які мають не лише подолати наслідки триваючого збройного конфлікту в Україні, а й гарантувати неповторення війни. Розроблена УГСПЛ та іншими партнерами з правозахисного середовища концепція передбачає реалізацію заходів із відшкодування збитків жертвам збройного конфлікту; притягнення винних до відповідальності; реалізацію права знати усю правду про перебіг подій; інституційні реформи як гарантії неповторення збройного конфлікту.

УГСПЛ готова поділитися своїми напрацюваннями та розробленим проектом закону «Про засади державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту».

Більше того, правозахисники нагадують, що досі у Кримінальному кодексі не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не в повній мірі відповідають вимогам міжнародного права. Не ратифікованим досі залишається і Римський статут, що сприяло б притягненню до відповідальності винних за скоєння міжнародних злочинів, та який міг би засвідчити, що страждання жертв збройного конфлікту в Україні не залишиться поза увагою.

Довідково: 7 серпня Володимир Зеленський затвердив Положення про Комісію з питань правової реформи і персональний склад Комісії. У складі Комісії з числа її членів утворилися робочі групи, зокрема, робоча група з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Заступником голови групи за згодою призначено виконавчого директора УГСПЛ Олександра Павліченка. До складу робочої групи увійшла і експертка Програми USAID «Права людини в дії» Дар’я Свиридова.

Концепція перехідного правосуддя в Україні розроблена в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Позасудові страти та насильницькі зникнення полонених військовослужбовців. До МКС передали інформаційне повідомлення щодо вчинення РФ воєнних злочинів під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве

Чергове інформаційне повідомлення спільно готували УГСПЛ та прокурори Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів,...

06 Грудня 2019

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: