1 квітня 2025 року Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) відзначає свій 21-й день народження! 21 рік тому відбулися установчі збори для створення Спілки.
Вже понад два десятиліття УГСПЛ невтомно бореться за права людини, справедливість і демократію в Україні. За ці роки Спілка стала надійною опорою для багатьох людей, чиї права були порушені, а також об’єднувала навколо себе професіоналів: правозахисників, суддів, адвокатів, прокурорів.
Історія створення
Історія УГСПЛ розпочалася 1 квітня 2004 року на Першому українському форумі громадських правозахисних організацій «Моніторинг прав людини на виборах», який проходив під егідою Ради українських правозахисних організацій (РУПОР).
Офіційна реєстрація відбулась 30 червня 2004 року, а вже з серпня того ж року Спілка розпочала свою активну діяльність.
Друкований звіт «Права людини в Україні 2004». ФОТО: Звіт УГСПЛ
Засновники та керівництво
Засновниками УГСПЛ стали 15 громадських правозахисних організацій. До Наглядової Ради Спілки увійшли відомі діячі правозахисного руху 60х — 80х років: Зиновій Антонюк, Микола Горбаль, Йосип Зісельс, Василь Лісовий, Василь Овсієнко, Євген Пронюк та Євген Сверстюк.
Правозахисник Володимир Яворський був одним із засновників УГСПЛ та став першим виконавчим директором організації у квітні 2004. Він керував організацією аж до лютого 2012 року.
Володимир Яворський
— Для створення УГСПЛ було декілька умов: як міжнародних, так і національних. Справа в тому, що в багатьох країнах пострадянського простору діяли Гельсінські комітети, які об’єдналися у Гельсінську федерацію за права людини, але в Україні її представництва не було. Фактично, в ті часи міжнародні організації взагалі не працювали на теренах нашої держави. Тож це створювало проблеми. При цьому сам правозахисний рух в державі вже був розвинений. Вже кілька років Харківська правозахисна група створювала і збільшувала правозахисну мережу, але вона працювала винятково в рамках проєкту проти катування. Ми розуміли, що Україні потрібно щось більше і масштабніше, — розповів Володимир Яворський про те, як створювалась УГСПЛ.
В Правління увійшли представники найвідоміших українських правозахисних організацій. Головою Правління обрали Євгена Захарова.
— Все потрібно було буквально вигризати у держави, — ділиться співзасновник УГСПЛ Євген Захаров, розповідаючи про час, коли був Головою Правління.
Аркадій Бущенко, Євген Захаров, Катерина Левченко. 2013 рік. ФОТО: Звіт УГСПЛ
В той період, крім всього, адвокати УГСПЛ вигравали справи у Європейському суді з прав людини, що стосувалися порушень державою своїх зобов’язань. Основна частина рішень ЄСПЛ (95%) стосувалася невиконання судових рішень, але також розглядалися скарги на недоліки судової системи, тривалість судових процесів, катування та відсутність їх належного розслідування.
— На рахунку наших правозахисників безліч справ, які пам’ятають. Ми були першими, хто надавав юридичний супровід журналістам, яким надходили позови, на той момент, на відшкодування ста тисяч гривень! Ми не просто захищали, паралельно – створювали мережу адвокатів в Україні, — згадує Володимир Яворський.
Розвиток правової допомоги
Пізніше на посаді виконавчого директора УГСПЛ його змінив Аркадій Бущенко. Посаду виконавчого директора УГСПЛ Аркадій Бущенко обіймав з 2012 по 2017 роки. На цей період припали узурпація влади Януковичем, Революція Гідності, початок російсько-української війни, окупація Криму та частини Донеччини і Луганщини.
Аркадій Бущенко
— УГСПЛ надавала безоплатну правничу допомогу завдяки створеній мережі приймалень. Коли я обійняв посаду виконавчого директора, то їх було 14. Щонайменше раз на тиждень фахівці проводили прийом громадян. Консультували також телефоном, виїздили у малодоступні місця, де у людей взагалі не було можливості отримати правничу допомогу, до юристів звертались також через відповідну форму на сайті – це був найпопулярніший розділ, — розповідає Аркадій.
Після анексії Криму та початку бойових дій на Донбасі потреба у правничій допомозі стрімко зростала. У 2014 за нею звернулось вже близько 14 тисяч українців.
— Там, де виявлялась системна проблема законодавства, судової практики чи правозастосування, такі справи передавалися у Центр стратегічних справ УГСПЛ.
У 2017-му Українська Гельсінська спілка з прав людини сформувалась, як потужне правозахисне об’єднання: найбільша мережа громадських приймалень надавала безкоштовну юридичну допомогу тисячам українців, документувались воєнні злочини, скоєні у Криму та зоні АТО/ООС, експерти активно працювали над стратегічним, аналітичним та освітнім напрямами. З листопада 2017 року УГСПЛ очолює Олександр Павліченко. До цього він керував проєктами Ради Європи України, «Українською фундацією правової допомоги», що розробляла і впроваджувала стандарти правничої допомоги в Україні, працював заступником директора Харківської правозахисної групи Євгена Захарова – співзасновника УГСПЛ та очолював правління організації.
Одним з визначних здобутків цього періоду він називає роботу над концепцією перехідного правосуддя. Керівник аналітичного напрямку Олег Мартиненко став ініціатором впровадження концепції перехідного правосуддя, коли цей термін знали лише вузькі кола фахівців міжнародного права. УГСПЛ розпочала широку дискусію про механізми переходу від війни до миру, фактично створюючи це поле з нуля. Далі йшла робота над законопроєктами, пошуком нових рішень у сфері перехідного правосуддя.
Презентація законопроєкту про «Про засади державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту». Київ, 25 квітня 2018.
— А потім сталось повномасштабне вторгнення, яке знову підсвітило низку невирішених питань: і невизначеність – що вважати колабораціонізмом, а що – ні, кого вважати колаборантом, яка відповідальність загрожуватиме цим людям. Поки що ці питання оперативно «врегулювали» змінами до кримінального та кримінально-процесуального кодексів, — розповідає Олександр Павліченко, згадуючи: однією з проблем і досі залишається неврегульованість законодавства.
УГСПЛ сьогодні
За 21 рік своєї діяльності УГСПЛ досягла значних результатів:
Надала юридичну допомогу тисячам громадян України
Виграла сотні справ у національних та міжнародних судах
Розробила ключові законопроєкти у сфері захисту прав людини
Створила мережу приймалень по всій Україні
Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко
З початком повномасштабного вторгнення у 2022 році УГСПЛ активізувала свою роботу з документування воєнних злочинів та надання правової допомоги постраждалим від війни.
– Ми одразу зрозуміли, що потрібно фіксувати воєнні злочини росіян. Тим більше, що в УГСПЛ вже був цей досвід документування. Наші громадські приймальні продовжували працювати «на місцях», допомагали, консультували українців, де б вони не були: на сході, на півдні, — розповідає Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ.
Сьогодні УГСПЛ є найбільшою асоціацією правозахисних організацій України, що об’єднує 26 недержавних організацій. Спілка продовжує традиції та діяльність Української Гельсінської групи сприяння виконанню Гельсінських угод.
Фото: УГСПЛ
УГСПЛ продовжує рухатися у напрямку, який декларувала всі роки своєї діяльності. Консультує і надає безоплатну юридичну допомогу через низку громадських приймалень, аналізує та пропонує покращення у законодавстві, подає та виграє справи в національних та міжнародних судах, займається адвокацією на різних рівнях, а також навчає правозахисників та професійну спільноту. Усе для того, щоб Україна ставала правовою державою на ділі, а не на словах.
— Україна – гарний зразок того, що коли демократія перемагає, то вона «вибудовує» ефективнішу державу. Також не варто забувати, про силу громадянського суспільства, яке відіграє важливу роль, — наголошує Павліченко.