16-річна матір залишила однорічну дитину саму вдома: шляхи допомоги та відповідальність
Ситуація із шістнадцятирічною матір’ю у Києві, яка залишила однорічну дитину саму вдома, викликала бурхливу реакцію суспільства. Про відповідальність і проблемні питання в ефірі телеканалу «Київ24» журналісти розпитали Аксану Філіпішину, заступницю керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).
Неповнолітню матір не можуть позбавити батьківських прав за невиконання обов’язків, лише за жорстоке поводження з дитиною. Але наразі кримінальне провадження відкрито за статтею 166 Кримінального кодексу України «Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною». Ця стаття вимагає доведення, що наслідки невиконання обов’язків є тяжкими, зокрема важким станом дитини.
Водночас існує стаття 135 «Залишення в небезпеці», яка передбачає до трьох років ув’язнення за залишення людини, включаючи малолітню дитину, без допомоги у небезпечному для життя стані. Хоча санкція за цією статтею є меншою, її застосування може бути більш реалістичним. Проте кваліфікація злочину справа правоохоронних органів з огляду на фактичні обставини справи.
Крім кримінальної відповідальності, законодавство України також передбачає цивільні заходи, зокрема відібрання дитини без позбавлення батьківських прав. Це може статися, якщо є загроза життю чи здоров’ю дитини. У таких випадках дитина переходить під опіку держави. З іншого боку, застосування адміністративної відповідальності за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Ухилення від виконання батьківських обов’язків») є менш перспективним. Штрафи 850–1700 гривень для такої матері — нереальна сума, оскільки в них часто не має доходу.
Після вилучення дитини з родини, часто залишається питання її статусу. Хоча мати може бути позбавлена можливості виховувати дитину, юридично батьківських прав вона не втрачає.
— Таку дитину можна буде передати під опіку чи прийомну сім’ю, – пояснює експертка.
Філіпішина звертає увагу на складну ситуацію, яку підсилює війна: «Через психічний стан наших людей та економічну ситуацію, чисельність бездоглядних дітей, на жаль, буде зростати».
Це не унікальна проблема України, але вона вимагає об’єднання зусиль всього суспільства. Громадянам важливо реагувати одразу, коли є підозрілі ситуації, не чекати тривалого часу й повідомляти про такі випадки до поліції або органів опіки.
— Реагувати потрібно не на третій день плачу дитини, а вже на перший. Обов’язок кожного громадянина — повідомляти про підозру на залишення дітей без піклування чи про випадки жорстокого поводження, — наголосила Аксана Філіпішина.
Теза «чужих дітей не буває», має стати нормою життя, як і небайдужість до сигналів, які свідчать про неблагополуччя у родинах.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber