Публікація

Заява щодо незаконних обшуків і затримань активістів та ветеранів кримськотатарського національного руху в Криму

Незаконні обшуки та затримання активістів та ветеранів кримськотатарського національного руху в Криму

23 листопада 2017 року по всьому Криму пройшла чергова хвиля нападів представників окупаційної влади Криму, підконтрольної РФ, на мирне населення півострову. ФСБ Росії в окупованому Криму провела серію незаконних обшуків у приватних будинках вісьмох кримськотатарських активістів. Одночасно з цим в місті Сімферополь були затримані п’ятеро кримськотатарських активістів: Бекір Дегерменджі, Асан Чапух, Казім Аметов, Куртсеїт Абдуллаєв і Руслан Трубач. Більшість з них досі незаконно позбавлені волі. На місці проведення цієї брутальної силової операції була присутня 83-річна легендарна ветеран національного кримськотатарського руху Веджіє Кашка, до якої так само було застосовано силу. Останній стало зле на місці затримання, пізніше в цей же день вона померла в машині швидкої допомоги.

Звертаємось до українського Уряду, Урядів іноземних держав та міжнародних організацій з проханням:

  • виступити із рішучим засудженням чергової хвилі незаконних обшуків і затримань в Криму, які спричинили смерть ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка та мали наслідком грубі порушення прав людини;
  • вимагати від Російської Федерації ефективного розслідування смерті Веджіє Кашка та притягнути всіх винних до відповідальності, стежити за ходом такого розслідування;
  • вимагати від Російської Федерації припинення незаконних політично мотивованих переслідувань українців та кримських татар на окупованих нею територіях;
  • стежити за долею всіх незаконно затриманих та їх можливим подальшим кримінальним переслідуванням окупаційною владою Криму;
  • правоохоронним органам України провести розслідування фактів смерті громадянки України, ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка та незаконного позбавлення волі громадян України, активістів кримськотатарської громади.
  • надавати всебічну допомогу та підтримку громадським активістам, політичним в’язням Кремля та їх родинам, а також незалежним адвокатам, які працюють в Криму на захист прав людини.

Так, 23 листопада 2017 року в декількох містах Криму відбулись незаконні обшуки в приватних будинках вісьмох кримськотатарських активістів. Одночасно з обшуками в будинках, в кафе «Медобори» та кафе «Мараканд» в м. Сімферополь було затримано шість активістів, п’ятеро з яких є кримськими татарами. Вони незаконно утримувалися співробітниками російських силових структур без повідомлення причин затримання та без допуску до них адвокатів. Серед затриманих: 57-річний батько одного з фігурантів «Справи 26 лютого» Бекір Дегерменджи, активісти Казім Аметов, Асан Чапух, Руслан Трубач, Куртсеїт Абдуллаєв, Юрій Баранов.

За інформацією російських засобів масової інформації, з посиланням на джерело в окупаційних правоохоронних органах, затримання і обшуки були проведені в рамках кримінальної справи нібито за підозрою у вимаганні грошей у громадянина Туреччини Юсуфа Айтана (ч.2 ст. 163 КК РФ, до 7 років позбавлення волі). Всі обшуки та затримання були проведені з непропорційним застосуванням сили. Процесуальні права затриманих, включаючи право на захист, не були дотримані. Активістів, затриманих в кафе «Медобори», тривалий час утримували в наручниках, поклавши на підлогу. Більшість затриманих в м. Сімферополь представників кримськотатарської громади були допитані силовиками та до теперішнього часу незаконно позбавлені волі окупаційною владою.

В числі затриманих також була ветеран кримськотатарського національного руху, 83-річна Веджіє Кашка. Відразу ж після затримання Веджіє Кашка стало погано внаслідок незаконних силових дій кримських “правоохоронців”. Для неї викликали “швидку медичну допомогу”, проте жінка померла від інфаркту в кареті “швидкої”, не доїхавши до лікарні. Пізніше окупаційною владою було опубліковано відео затримання вказаних вище осіб, проте “правоохоронці” вирізали з відеозапису момент затримання загиблої.

Також ввечері 23 листопада більш ніж дванадцяти учасникам одиночних пікетів 14.10.2017 року вручили повістки для складання протоколів щодо адміністративного правопорушення за ч.5 ст.20.2 КоАП РФ (порушення встановленого порядку проведення публічного заходу). Наразі відомі імена двох потерпілих – Ділявер Асанов і Ельдар Кантеміров.

Ми оцінюємо такі обшуки і затримання як чергову брутальну хвилю тиску на громадських активістів та членів кримськотатарського національного руху, а також продовження політики переслідування Росією всіх незгодних з діями окупаційної влади. Інформація, розповсюджена підконтрольними РФ ЗМІ щодо загиблої та незаконно затриманих кримських татар не відповідає дійсності. За словами родин затриманих, насправді громадянин Туреччини Юсуф Айтан заборгував певну суму грошей ветерану національного руху Веджіє Кашка. При цьому окупаційна влада використовувала провокацію для тиску на активістів та розповсюдження неправдивої пропаганди в ЗМІ, в тому числі з метою дискредитувати Меджліс кримськотатарського народу, до членів якого зарахували затриманих. Обшуки та обвинувачення учасників одиночних пікетів також вказують на незаконні політично мотивовані дії окупаційної влади, яка з початку захоплення Криму систематично переслідує будь-які прояви свободи думки та свободи мирних зібрань на півострові.

Ми засуджуємо триваючі незаконні та цинічні дії російської окупаційної влади Криму та закликаємо міжнародне співтовариство вжити всіх можливих заходів для їх негайного припинення та деокупації Кримського півострову.

Співзасновник, координатор ГО «КримСОС» Таміла ТАШЕВА

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр ПАВЛІЧЕНКО

Голова Правління Кримської правозахисної групи Ольга СКРИПНИК

Заступниця Голови правління Центру громадянських свобод Олександра РОМАНЦОВА 

Голова правлінн ГО «Правозахисний рух Криму» Енвер КАДИРОВ

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

aYlNlfdX, aYlNlfdX, 2 Квітня 2021, 14:16
aYlNlfdX, aYlNlfdX, 2 Квітня 2021, 10:16

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Судді та адвокати отримали сертифікати від УГСПЛ про підвищення знань щодо ефективного притягнення за злочини, скоєнні під час збройного конфлікту

Підвищення професійного потенціалу суддів та адвокатів із застосування норм міжнародного гуманітарного права в національній судовій...

26 Липня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: