Публікація

Заява правозахисних організацій щодо обшуку і затримання Абдурешита Джеппарова – відомого правозахисника і ветерана кримськотатарського національного руху

16 березня російські силовики затримали Абдурешита Джеппарова, відомого кримського правозахисника та ветерана кримськотатарського національного руху. Внаслідок обшуку російські силовики вилучили техніку, а Джеппарова доставили до окупаційного відділку поліції у м. Білогірську (АР Крим, тимчасово окупована РФ). Водночас силовики стріляли у повітря, погрожуючи застосуванням автоматичної зброї проти людей, які зібралися біля будинку ветерана кримськотатарського національного руху. Крім того, окупанти затримали двох племінників Аблурешита Джеппарова, які прийшли до його будинку –  Мухамед-Алі Джеппарова та Февзі Якубова.

Абдурешит Джеппаров практично все своє життя присвятив захисту прав кримськотатарського народу, зокрема боровся за повернення корінного народу на Батьківщину після сталінської депортації 1944 р. З початку російської окупації Криму Джеппаров активно допомагав жертвам політичних репресій. Наприкінці 2014 р. він став координатором Кримської контактної групи з прав людини, яка намагалася сприяти пошуку жертв насильницьких зникнень на окупованому півострові.

Правозахисна діяльність Абдурешита Джеппарова була високо оцінена на національному та міжнародному рівнях. В 2020 р. правозахисник був номінований на Нобелівську премію миру. У 2021 р. Президент України нагородив Абдурешита Джеппарова орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 

За свою правозахисну діяльність Абдурешит Джеппаров та його рідні піддаються переслідуванням і випробуванням, масштаб яких важко уявити мешканцям цивілізованого світу. У вересні 2014 р. невідомі особи в чорній уніформі викрали його сина Ісляма Джеппарова та племінника Джевдета Іслямова, доля і місцезнаходження яких досі невідомі. Є всі підстави вважати, що викрадення рідних Абдурешита Джеппарова організували співробітники ФСБ РФ. Джеппарова неодноразово затримували під час перетину адміністративної межі між АР Крим та Херсонською областю (деталі тут і тут). Останнім часом окупаційні правоохоронні органи кілька разів вручали Абдурешиту Джеппарову попередження “про неприпустимість порушення закону” (деталі тут і тут).

На даний момент відомо, що слідчими діями щодо Абдурешита Джеппарова керує Руслан Шамбазов, начальник відділу Центру “Е”, який був причетний до політично мотивованих адміністративних арештів адвоката Едема Семедляєва та делегата Курултаю кримськотатарського народу Едема Дудакова. На момент написання звернення немає достовірних даних про звинувачення Абдурешиту Джеппарову, а також місцезнаходження Мухамед-Алі Джеппарова та Февзі Якубова.

Українська правозахисна спільнота розглядає затримання Абдурешита Джеппарова як складову систематичного та широкомасштабного переслідування кримських правозахисників, активістів та лідерів кримськотатарського народу з боку російської окупаційної влади, які можуть розглядатися як злочини проти людяності (ст. 7 (1)(h) Римського Статуту Міжнародного кримінального суду). На даний момент, близько 80% всіх кримських політв’язнів складають кримські татари. Близько 75% всіх свавільних обшуків в Криму припадають на будинки кримських татар. Кримські татари також складають більшість серед жертв насильницьких зникнень, доля та місцезнаходження яких досі невідомі.

Такий масштаб репресій в Криму став можливим, серед іншого, завдяки недостатній реакції міжнародної спільноти на окупацію Кримського півострова та подальші воєнні злочини, злочини проти людяності та грубі порушення прав людини, від яких потерпають громадяни України на окупованій території. Повномасштабному вторгненню РФ в Україну та стражданням цивільного населення, які почалися 24 лютого 2022 р., також могла б запобігти жорстка та непохитна позиція міжнародної спільноти щодо подій у Криму та на Донбасі.

 

У зв’язку з цим, українські правозахисні організації закликають уряди іноземних держав, держав-учасниць Кримської платформи, міжнародні організації, національні та міжнародні неурядові організації, експертні спільноти та інших активістів:

  • Рішуче засудити затримання правозахисника та ветерана кримськотатарського національного руху Абдурешита Джеппарова, а також Мухамед-Алі Джеппарова та Февзі Якубова;
  • Чинити політичний, дипломатичний та економічний тиск на РФ як державу-окупанта Кримського півострова з метою негайного та беззастережного звільнення Абдурешита Джеппарова, Мухамед-Алі Джеппарова та Февзі Якубова, а також всіх кримських політв’язнів;
  • Запровадити персональні санкції проти суддів, слідчих ФСБ, Центру “Е”, співробітників пенітенціарних установ та інших осіб, безпосередньо причетних до грубих порушень прав людини, зокрема співробітника Центру “Е” Руслана Шамбазова;
  • Здійснювати постійний моніторинг ситуації з правами людини в АР Крим, м.Севастополі, окремих районах Донецької та Луганської областей та всіх інших територіях, які тимчасово окупували російські війська;
  • Постійно тримати питання Криму та ситуацію з правами людини на півострові на міжнародному порядку денному;
  • Не допустити жодного послаблення санкційних режимів проти РФ до повної деокупації території України у міжнародно-визнаних кордонах, включно з АР Крим та м. Севастополем. 

 

Правозахисний центр “Дія”

Центр громадянських свобод

КримSOS

Кримська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Дім прав людини “Крим”

Регіональний центр прав людини 

Медійна ініціатива за права людини

Харківська правозахисна група

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: