Публікація

Заява медійних та правозахисних організацій до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів

У Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, медійні та правозахисні організації України закликають уряд та правоохоронні органи проводити ефективні і прозорі розслідування злочинів проти журналістів, а також реформувати правоохоронні органи та здійснити судову реформу, щоб унеможливити безкарність.

Вільні, якісні і незалежні медіа надзвичайно необхідні для успішного розвитку України. Саме вони викривають корупцію, інформують про порушення прав людини, і щоденно надають громадянам достовірну суспільно важливу інформацію, що особливо важливо в часи пандемії і викликів дезінформації, з якими стикається Україна. 

За десять місяців поточного року Інститут масової інформації зафіксував в Україні 153 випадки порушень свободи слова. Дві третини порушень стосуються фізичної агресії щодо журналістів – зокрема, в 2021 році сталося 19 випадків побиття журналістів, зафіксовано 80 випадків перешкоджань, 12 погроз. Ще одним викликом стала пандемія COVID-19, яка використовується представниками місцевої влади як протизаконний привід недопуску журналістів на засідання сесій, робочих груп місцевих рад, а також деякими судами — як формальний привід недопуску журналістів у судові засідання.

За даними Офісу Генерального прокурора, за дев’ять місяців 2021 року правоохоронці розслідували і передали до суду 17 обвинувальних актів що стосуються злочинів, скоєних щодо журналістів, за “журналістськими” статтями Кримінального кодексу України. Станом на жовтень 2021 року суди ухвалили сім вироків у справах, спрямованих проти журналістської діяльності. Шість із них пов’язані з перешкоджанням журналістської діяльності (ст. 171 ККУ) та один за сукупністю статей 171 та 345-1 (погрози або насильство щодо журналіста) ККУ. Один вирок був виправдувальним, шість – обвинувальними. 

Також нагадуємо, що наразі 12 журналістів – громадян України  – перебувають у в’язницях або під домашнім арештом у Росії та тимчасово окупованому Криму з політичних мотивів. З них 10 є кримськотатарськими громадянськими журналістами. Вони були затримані російськими силовиками за журналістську діяльність із висвітлення переслідувань жителів Криму. Їхні справи є сфабрикованими та розглядаються з численними порушеннями права на справедливий суд. Деяких із них катували для того, щоб вибити визнання їхньої вини. Окрім того, з 4 вересня російські силовики в Сімферополі п’ять разів проводили масові затримання людей, які намагалися відвідувати судові засідання над кримськими політв’язнями. Серед затриманих було шестеро журналістів.

10 березня 2021 року в Криму ФСБ затримала журналіста Владислава Єсипенка за збір інформації «в інтересах спецслужб України»

Ми закликаємо органи державної влади:

  • виконувати свої зобов’язання щодо захисту прав журналістів відповідно до вимог Європейської конвенції з прав людини, практики Європейського Суду з прав людини та вимог рішень цього Суду стосовно України, а також інших міжнародно-правових зобов’язань України. 
  • вживати належних заходів для запобігання насильству, погрозам і нападам на журналістів;
  • забезпечити належні, своєчасні та якісні розслідування злочинів проти журналістів та притягнення винних осіб до відповідальності;
  • утримуватися від будь-яких дій, які можуть розглядатися як підбурювання або заохочення до насильства щодо журналістів;
  • зміцнювати практичну діяльність правоохоронних органів, що забезпечують захист права на свободу слова та права на доступ до інформації;
  • захищати саме журналістську діяльність, а не просто осіб із посвідченням журналіста;
  • забезпечити ефективне розслідування фактів переслідування журналістів – громадян України, а також фактів порушення свободи слова та перешкоджання журналістській діяльності в тимчасово окупованому Криму.

Ми вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Криму та міста Севастополя негайно звільнити журналістів та всіх інших українських політичних в’язнів та припинити переслідування за журналістську діяльність в Криму. Російська Федерація як держава- окупант має дотримуватися своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права, в тому числі забезпечувати дотримання свободи слова та інших прав людини.

Ми також закликаємо журналістів та медіа-організації системно висвітлювати порушення прав журналістів, а також якість і стан розслідувань таких порушень. Публічність і взаємна підтримка журналістів може стати тим фактором, який дозволить покращити ситуацію з безпекою журналістської діяльності в Україні. Ми також закликаємо журналістів звертатися до правоохоронних органів із заявами у випадку порушення їхнього права займатися журналістською діяльністю.

 

Інститут масової інформації

Центр прав людини ZMINA

Центр громадянських свобод

Платформа прав людини

Правозахисний центр ДІЯ

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська група з прав людини

Фундація Суспільність

ГО “Детектор медіа”

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: