Публікація

Відкрите звернення правозахисників до Президента України

Шановний Вікторе Федоровичу!

 

Сьогодні виповнюється 50 днів з моменту, коли Ви очолили державу.

Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група вважають за необхідне повідомити Вас про погіршення ситуації із дотриманням прав людини і основоположних свобод за цей період.

Ми усвідомлюємо, що після виборів нова влада успадкувала системні проблеми в цій сфері: відсутність сильної незалежної судової влади, масові та брутальні порушення права на справедливий суд, відсутність поваги до правосуддя тощо. В країні, за певними винятками, була відсутня цілісна системна політика щодо покращення становища із правами людини і основоположними свободами.

Намагання правозахисних організацій, окремих відомств і державних службовців з МВС, Міністерства юстиції і Міністерства освіти і науки покращити ситуацію мали наслідком певний прогрес, але політична криза і принесення прав людини в жертву політичній доцільності не дали домогтися системних змін на краще.

Змушені констатувати, що дії органів влади протягом перших 50 днів її діяльності не свідчать про наміри змінити ситуацію на краще, а спрямовані на згортання навіть тих позитивних тенденцій, що були. Ми спостерігали численні порушення і прояви неповаги до прав людини за цей період.

Викликає занепокоєння різкий наступ на свободу вираження поглядів, порушення права на рівний доступ до вищої освіти, перенесення місцевих виборів.

Ми обурені ліквідацією Управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності МВС та заявами про створення нової громадської ради з прав людини при МВС всупереч думки громадськості. Останнім часом спостерігаються брутальні порушення свободи мирних зібрань та інші порушення в МВС.

Не можемо не згадати про дискримінацію жінок (суто чоловічий склад уряду, серед голів облдержадміністрацій немає жодної жінки!) та публічні твердження, що вони не можуть проводити реформи.

Нам стало відомо і про звільнення профспілкових активістів за відстоювання прав шахтарів.

Також не можна залишати без уваги погіршення доступу до архівних документів про політичні репресії, втручання СБУ у діяльність Національної ради з питань телебачення і радіомовлення та заява СБУ про необхідність спрощення механізму отримання санкції на збирання інформації з каналів зв’язку (прослуховування).

Знущанням над людськими цінностями вбачається нам намір КПУ поставити бюст Й.Сталіна в Запоріжжі тощо.

Розглянемо наведені факти детальніше.

Згортання свободи слова

Левова більшість медійних та політичних експертів вважають, що дії нової влади спрямовані на згортання свободи слова. Новинні програми ТРК знову стали сірими та прісними і розповідають більше про природні та інші катаклізми за кордоном, ніж про події в Україні. Зникають гострі політичні ток-шоу. Збільшилась кількість нападів на журналістів, а також тиск з боку органів влади.

 

Втрата рівного доступу до вищої освіти

Заклики до радикального перегляду напряму і змісту освітньої реформи, озвучені віце-прем’єром В.Семиноженком, відкриття підготовчих курсів і можливість вступних іспитів до ВНЗ на старих засадах означають фактичне скасування зовнішнього незалежного оцінювання, втрату рівного доступу до вищої освіти і повернення минулих масштабів корупції в ВНЗ.

Реформи, спрямовані на згортання дотримання прав людини в МВС

У Міністерстві внутрішніх справ наказом від 18 березня ліквідували Управління моніторингу прав людини в діяльності органів внутрішніх справ, а повідомили про звільнення 26 регіональних його працівників лише 7 квітня. При цьому 4 квітня їм на 50% скоротили суму оплати праці, про що стало відомо тільки 14 квітня. Втім, тільки сліпий або заангажована людина з кривим поглядом не бачить, яку величезну роботу в міліції, спрямовану на забезпечення поваги до прав людини в діях міліції та реформування МВС, лише за два роки здійснило це Управління. Сотні громадян, які скаржилися на незаконні дії міліції, отримали допомогу від працівників Управління. За їхньої допомоги були викриті значні зловживання з боку міліції. Працівники Управління забезпечили системну роботу мобільних груп з моніторингу дотримання прав людини в місцях позбавлення волі, підпорядкованих МВС, яка мала результатом суттєве покращення умов перебування в ІТТ.

Звільненим працівникам Управління запропонували виконувати ту ж саму роботу на громадських засадах. Але, якщо їхню роботу блокують вже зараз і позбавляють доступу до інформації про те, що відбувається в головних та обласних управліннях, коли вони ще два місяці працюють в складі МВС, то чого чекати далі?

29 березня на зустрічі з міністром внутрішніх справ А.Могильовим ви, Вікторе Федоровичу, особисто розкритикували таке рішення міністра, назвавши його непродуманим. «Я не радив би Вам економити державні кошти на правах людини», – сказали ви. Але ця рекомендація була проігнорована. Натомість міністр заявив, що на її виконання він створить Громадські ради з прав людини і призначить керувати ними відомих правозахисників. Хочемо нагадати, що Громадські ради працюють вже чотири роки, і що їх співголів від громадськості обирає та переобирає вона сама, а не призначає керівник відомства. А, крім того, усі «відомі правозахисники» вже входять або входили раніше до складу Громадських рад при МВС та його головних та обласних управліннях.

У діяльності МВС за нового міністра вже спостерігаються значні порушення прав людини. Так, ініціюється запровадження іменних залізничних квитків. Тим самим демонструється ставлення до всіх українців як до потенційних злочинців. Раніше, МВС відмовлялося від цієї ініціативи за рекомендацією Громадської ради при МВС з прав людини, що вказала на можливі порушення прав людини при цьому. Багаторазово протягом цього періоду працівники МВС порушували свободу мирних зібрань, застосовуючи силові дії проти учасників мирних акцій. Тільки в Києві такі дії спостерігалися 14, 25, 27 березня та 8, 9 і 13 квітня. Як стало відомо, 25 березня Кабінет міністрів України звернувся з дорученням до Київської міськдержадміністрації «вжити вичерпних заходів щодо організації роботи з громадянами та їх об’єднаннями, у тому числі на випередження та недопущення у подальшому проведення акцій протесту біля приміщень Адміністрації Президента України та Кабінету Міністрів України». Таке «доручення» є брутальним порушенням свободи мирних зібрань і низки статей Конституції.

Порушення Конституції України

Ми спостерігаємо значні порушення Конституції, яких припускається нова влада – йдеться про перенесення місцевих виборів, відсутність виборів мера в Харкові, де колишній мер призначений головою облдержадміністрації, вельми сумнівний спосіб формування коаліції та інші – свідчать про загальне звуження політичної свободи в країні. Постійні порушення Конституції створюють серйозну загрозу правам людини.

Порушення прав людини з боку СБУ

Голова СБУ В.Хорошковський заявив про припинення процесу встановлення правди про історію України ХХ століття і розкриття архіву: «дуже багато матеріалів розсекречено… правду, яку потрібно було донести українському народу, та правда донесена», «турбота спецслужби, перш за все, в тому, щоб охороняти свої секрети, охороняти закони, які ці секрети створювали». Матеріали з історії політичних репресій прибрали з сайту Президента та сайтів облдержадміністрацій. У Севастополі з середини лютого висять білборди з портретом Сталіна (разом з Черчиллєм, та Рузвельтом), а в Запоріжжі КПУ збирається поставити пам’ятник. І лише 141 депутат Верховної Ради підтримав проект постанови, яка засуджує його встановлення. Заявляючи про бажання з’єднати країну Партія регіонів та її партнери по коаліції УНП та КПУ її фактично роз’єднують: ніщо інше не буде так розколювати країну, як реанімація сталінізму.

Законотворча діяльність Верховної Ради спрямована на обмеження прав людини

За нашими спостереженнями Верховна Рада розглядає низку законопроектів, які серйозно порушують права людини, і відкидає законопроекти, спрямовані на їхній захист. Не відома доля прогресивного проекту Кримінально-процесуального кодексу, щодо якого вже був досягнутий консенсус правничої громадськості та інші законопроекти. Запобіжник у вигляді узгодження законопроектів з Міністерством юстиції на предмет відповідності рішенням Європейського суду з прав людини фактично не діє.

Репресії проти профспілкових активістів

Почалися репресії проти профспілкових активістів. Адміністрація ВАТ «Краснодонвугілля» нищить Незалежну профспілку гірників за те, що вона не надала згоди на погіршення умов оплати праці шахтарів всупереч чинному законодавству. Директор шахти ім. М.П. Баракова цього ВАТ А.Чепурной 9 березня 2010 р. зробив подання на звільнення з роботи членів профспілкового комітету НПГ шахти ім.. М.П. Баракова голови НПГ Дмитра Калітвенцева, заступника голови Григорія Ткача, членів Виконавчого бюро НПГ Олексія Мащенка та Володимира Данілейка, як таких, що не дали згоди на порушення Кодексу законів про працю (КЗОТ) та Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» і не погодилися на погіршення умов оплати праці шахтарів. Формулювання щодо звільнення – «за незгоду продовжувати роботу у зв’язку зі змінами умов праці» Шахтарі подали судовий позов до адміністрації ВАТ.

Ми вимагаємо від Вас, пане Президенте, виконувати статтю 3 Конституції, яка проголошує, що «утвердження прав і свобод людини є головним обов’язком держави».

Ми протестуємо проти згортання свободи слова та свободи інформації, проти згортання розкриття архівів, зміни правил вступу до ВНЗ менш як за три місяці до початку!

Ми категорично проти втручання керівництва МВС у діяльність Громадських рад, проти ліквідації Управління моніторингу прав людини в діяльності органів внутрішніх справ!

Навпаки, подібні інституції необхідно створити в структурі Міністерства юстиції, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства сім’ї, молоді і спорту та інших інститутів виконавчої влади для реалізації Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, який ратифіковано 2006 року і нічого не було зроблено для втілення його в життя.

Для покращення ситуації в сфері прав людини ми готові співпрацювати, і вже зараз хочемо надати наступні рекомендації:

– Ми вважаємо за необхідне посилити конституційні гарантії прав людини і основоположних свобод.

– Провести реформування судової системи, кримінальної юстиції та системи безоплатної правової допомоги відповідно до ухвалених указами Президента концепцій, зокрема, ухвалити новий Кримінальний процесуальний кодекс.

– Змінити пріоритети інформаційної політики, ухваливши законопроекти про доступ до публічної інформації, про інформацію, про суспільне радіомовлення, про громадські організації і переглянути законодавство про захист суспільної моралі та практику його застосування.

– Необхідно також переробити законопроекти про безоплатну правову допомогу, про порядок проведення мирних зібрань, проект Кодексу про працю, які суттєво порушують права людини.

– Невідкладною є також необхідність введення посад спеціалізованих омбудсманів з протидії катуванням та поганому поводженню, з протидії дискримінації, з питань свободи інформації та захисту персональних даних та із захисту прав дітей, а також створення регіональних представництв Уповноваженого ВРУ з прав людини.

 

Аркадій Бущенко, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини

Володимир Яворський, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи

Ірина Рапп, співголова Харківської правозахисної групи

 

 

22 квітня 2010 року

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: