Людина зникла безвісти під час війни: що робити родичам?
За даними Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (International Commission on Missing Person, ICMP) станом на листопад 2022 року, під час повномасштабної війни в Україні зникли безвісти понад 15 тисяч людей. Про це BBC заявив Метью Холлідей – директор ICMP. За його словами, наразі невідомо, скільки людей були насильно переміщені, утримуються під вартою в Росії, живі і розлучені з членами своїх сімей, або померли і поховані. Що робити, якщо ваші близькі зникли безвісти – пояснила юристка Одеської громадської приймальні УГСПЛ Тетяна Кушніренко.
Правовий статус
Згідно із Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», «особою, зниклою безвісти за особливих обставин» вважається людина , яка зникла безвісти у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Для отримання правового статусу необхідно:
- близьким родичам, членам сім’ї, представникам військового формування чи будь-якій іншій особі, якій стало відомо про зникнення, подати заяву про розшук до відповідного територіального органу Національної поліції України;
- відомості про цей факт вносяться до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
- саме з моменту внесення відомостей до Реєстру про факт зникнення, особа вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин.
Увага! Заяву про розшук може також подати Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, якщо до нього звернулись з повідомленням про зникнення людини під час війни.
Від 2 травня запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Родичі можуть отримати витяги з реєстру у Департаменті інформатизації МВС України. Для отримання документа потрібно звернутися із запитом та копіями документів, що засвідчують особу запитувача та ступінь споріднення зі зниклою особою. Їх потрібно надіслати поштою за адресою м.Київ, вул. Богомольця, 10, Міністерство внутрішніх справ України, або електронною поштою [email protected]. Перевірка даних здійснюється впродовж 30 календарних днів. Витяг надсилається на вказану в заяві електронну адресу або ж на зворотну поштову адресу. Врахуйте те, що включення особи до реєстру є єдиним підтвердженням того, що людина вважається зниклою безвісти за особливих обставин.Але наявність даних про людину в реєстрі не підтверджує загибель чи перебування її в полоні. Як зазначають у міністерстві, реєстр є повністю захищеною базою даних. Доступ до нього будуть мати визначені посадовці.
Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших права звернення до суду із заявою про визнання безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
Припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин
Людина вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку – не пізніше ніж через три дні з дня встановлення місця її перебування, місця поховання чи місцезнаходження останків з повідомленням про це її близьких родичів та членів сім’ї, а також заявника, якщо заявник не є близьким родичем та членом сім’ї.
Про припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, невідкладно робиться відмітка в реєстрі.
Рішення суду про визнання людини безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку. Якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків.
Права зниклих безвісти за особливих обставин, та їхніх родичів
Людина, яка зникла безвісти, у зв’язку із збройним конфліктом, під час воєнних дій або окупації, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування.
Держава зобов’язана вжити всіх можливих заходів для її розшуку.
Права та інтереси такої особи зниклої безвісти, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку, або оголошення її померлою відповідно до законодавства.
У разі якщо, зникла безвісти людина є громадянином іншої держави, Національна поліція України зобов’язана в установленому законодавством порядку повідомити уповноважені органи держави, громадянином якої така особа є, про факт її зникнення та про результати її розшуку.
Близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про її місцеперебування, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме).
Вони мають право на отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України.
Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов’язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім’ї таких осіб.
Члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Громадяни, громадські об’єднання, юридичні особи приватного права з власної ініціативи, за погодженням з Національною поліцією України, мають право брати участь у розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, надавати допомогу і сприяння органам Національної поліції України у розшуку таких осіб у формах, не заборонених законодавством.
Правові наслідки набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин
Набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не зменшує обсяг цивільної правоздатності такої особи.
З моменту внесення даних людини, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин над майном такої особи може бути встановлено опіку в порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
Опікун над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, здійснює управління цим майном, а також забезпечує виконання зобов’язань такої особи за рахунок цього майна. Опіка над майном здійснюється та припиняється у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
У разі якщо обидва з батьків дитини є зниклими безвісти у зв’язку із збройним конфліктом або під час воєнних дій чи окупації, над такою дитиною встановлюється опіка/піклування у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
Набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не змінює її сімейного стану до моменту розірвання шлюбу за заявою другого з подружжя внаслідок визнання особи безвісно відсутньою або до моменту оголошення такої особи померлою.
За людиною, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.
Крім того, таким особам під час проходження військової служби, надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.
Інформацію підготувала Тетяна Кушніренко, юристка Одеської громадської приймальні УГСПЛ
Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.