Затримано одного з засновників „Львівської газети”
Довготривалий конфлікт між органом державної влади та власником газети набуває нового повороту після затримання останнього. Журналісти тим часом збирають підписи під відкритим зверненням про припинення тиску на ЗМІ з боку податкової адміністрації.
Наводимо коротко обставини затримання, описані журналістами „Львівської газети”, а також додаємо текст відкритого звернення.
30 грудня о 15:20 співробітниками податкової поліції був затриманий директор культурно-мистецького центру „Дзиґа” Маркіян Іващишин. Він перебував у відпустці і лише на кілька хвилин заїхав до офісу „Дзиґи”. Буквально вслід за ним до приміщення увірвалося з півдесятка озброєних людей в чорній уніформі та кілька чоловіків у цивільному. Вони пригрозили співробітницям культурно-мистецького центру розпочати стрілянину, якщо їх директор не поїде з ними.
Одразу після затримання М. Іванишина, до ДПА приїхав народний депутат Тарас Чорновіл, однак близько двадцяти хвилин охорона не дозволяла йому увійти в приміщення. Лише після довгих консультацій Тарасові Чорноволу дозволили пройти до керівництва податкової. „Зі спілкування з ними мені стало ясно – Іващишина збирались затримати на 72 години, щоби Новий рік він зустрів тут, а не вдома, – повідомив Тарас Чорновіл. – Але вони не очікували такої миттєвої реакції і такого резонансу. Завтра уже було би важче щось вдіяти, ми би нікого не застали на робочих місцях, усе було би зачинено. Але вони навіть не уявляли собі що значить „Дзиґа” і Маркіян для нашого демократичного середовища, для усіх львів’ян. Вони не врахували – скільки людей його підтримає”.
Інформація про затримання швидко поширювалася. Про ситуацію була поінформована Львівська обласна прокуратура, народні депутати, Кабінет міністрів. О пів на шосту зателефонував В’ячеслав Піховшек: „Хлопці, що я маю робити? Я зараз же подзвоню… [вилучено цензурою], хай наведе з ними порядок”.
Працівники ДПА відмовлялися коментувати ситуацію. Зокрема, відмову надати коментар представники ЗМІ почули і від керівника прес-служби ДПА Олега Зуєвського. Той вимагав письмового запиту, а отримавши такий від „Громадського радіо”, повідомив, що „факс пройшов тільки до половини” і він „не зрозумів суті запиту”.
„Мене провели в кабінет до слідчого і в присутності адвоката зачитали обвинувачення, – розповідає Маркіян Іващишин. – Це досить дивно: по-перше, невмотивований примусовий привід свідка, по-друге як можна свідка обвинувачувати? Мені пояснили, що до таких дій податкова поліція вдалася, бо я не прибув до слідчого по повістці. Справді, в неділю до мене на вулиці підійшов молодий чоловік і запропонував взяти у нього повістку. Я сказав, щоби він зайшов завтра до мене на працю, тоді я її візьму. Більше я того молодика не бачив. Слідчий також поводив себе дивно. Зачитав обвинувачення, а потім пояснив, що треба чекати якоїсь очної ставки. Ну я і прочекав майже три години. Вони ж весь цей час щось з’ясовували, кудись дзвонили, бігали. Коло дверей у той час постійно перебувала охорона. Звичайно, ніякої ставки не відбулося і мене відпустили. Я підписав папір – що в разі мого від’їзду за межі Львова я зобов’язуюсь поінформувати про це слідчого”.
Самі звинувачення, висунуті проти директора „Троттоли” Ярослава Рущишина, про які мав свідчити М.Іващишин, виглядають непереконливо. Ще у 1993 році ряд членів Студентського братства та учасників студентського голодування заснували Культурно-мистецький центр „Дзиґа”, який зайнявся популяризацією сучасної української культури. За кілька років Я.Рущишин, залучивши іноземні інвестиції, створив успішне підприємство з пошиття жіночого одягу „Троттола” (з італійської – дзиґа). В середині 2003 року, після низки критичних публікацій у „Львівській газеті” (засновниками її є Я.Рущишин та М.Іващишин) про діяльність львівських податківців, на „Троттолі” і „Дзизі” розпочалися постійні податкові перевірки. Фактично, ніяких порушень знайдено не було. Головним звинуваченням стала… реклама „Троттоли” на акціях „Дзиги”. Львівські податківці вважають, що реклама має бути не такою і не в тих обсягах, які визначені угодами між „Дзиґою” та „Троттолою”, а якоюсь інакшою.
Зараз „Троттола” успішно захищає себе в суді. Звинувачення розсипаються, але податкова умисне затягує судовий процес, вдаючись до різних кроків, останнім з яких є відхилення суддів. І не гребує постійним психологічним тиском на фігурантів справи, працівників підприємств. „Приємності” спілкування з податківцями зазнала і „Львівська газета”.
Шановні колеги! Зараз триває збір підписів під заявою щодо дій ДПА. Якщо Ви бажаєте її підписати, відішліть її на адресу [email protected] з Вашим підписом. У разі, якщо ви бажаєте висловитися з цього приводу, „Газета” охоче надасть вам таку можливість.
Заява громадськості
з приводу затримання керівника МО „Дзиґа” Маркіяна Іващишина
Сьогодні в Україні відбуваються надзвичайні події. Верхівка влади відкрито здійснює конституційний переворот, позбавляючи народ права обирати главу держави. Руками Конституційного Суду Кучмі відкривають дорогу на третій президентський термін. В Мукачевому протизаконно знімають обраного мера і арештовують депутатів. У Львові продовжує безчинствувати Сергій Медведчук.
30 грудня за надуманим приводом з зухвалою демонстрацією зброї податковою міліцією Львівської області було брутально затримано Маркіяна Іващишина, директора мистецького об’єднання „Дзиґа”, засновника „Львівської Газети”. Цей агресивний і невмотивований акт переслідував лише одну мету – залякати і деморалізувати усіх тих, хто має сміливість говорити людям правду, хто не боїться боротися проти антизаконних дій Сергія Медведчука та його поплічників. У ситуації з Іващишиним символічним є і те, що спробу арешту було вчинено щодо людини, яка була лідером студентського голодування 90-го року, а потім впродовж десяти наступних років піднімала українську культуру і займала активну громадську позицію, зокрема в діяльності комітету „За правду!”.
Ці події – ланки одного ланцюга. Вони плануються з одного центру і мають одну мету – залишити навічно при владі тих, хто має владу зараз.
Ми всі повинні зрозуміти, що наша Україна починається на порозі нашого власного дому. Кожен має переступити межу власного страху. Кожен має перестати мовчати і починати діяти.
Якщо сьогодні змовчати проти таких дій, які лежать поза рамками закону та нормами моралі – завтра можуть затримати будь-кого з нас під будь-яким надуманим приводом. Завтра будь-кого можуть звільнити з роботи тільки тому, що корумпованому чиновнику захочеться влаштувати туди свою людину. Завтра до Вас можуть увірватися в хату тільки за те, що Ваші думки не подобаються Сергієві Медведчуку і тим, хто покриває його діяльність.
Заявляємо, що дії ДПА у Львівській області і особисті дії Сергія Медведчука стали головним чинником дестабілізації суспільного і громадського життя Львівщини. В результаті його діяльності страждають львів’яни, їх сім’ї, рідні та близькі.
Ми заявляємо – терпіння народу не безмежне. Хто сіє вітер – пожне бурю. Ми зуміємо захистити себе і своїх побратимів. І наші дії будуть адекватними діям влади. Влада, що порушує закон і протиставляє себе своєму народові, має зрозуміти – завтра її нікому буде захищати від народного гніву.
Сваволі і засиллю купки корумпованих чиновників, об’єднаних в клан, має бути покладений край.
Ми захищатимемо від незаконних дій влади себе, свої сім’ї, рідних, і всіх, хто виступає на захист львів’ян, проти безчинства влади, яка підриває основи громадського суспільства. Ми звертаємося до громади за підтримкою у нашій спільній боротьбі.
За матеріалами „Львівської газети”
Секретаріат Ради українських правозахисних організацій