Урядова комісія – Рівненській ОДА: «Забезпечте додержання прав людини» - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Урядова комісія – Рівненській ОДА: «Забезпечте додержання прав людини»

Люстративні процеси на Рівненщині розвиваються по висхідній. Вкотре про бажання усунути від певних посад деяких посадовців заявив на прес-конференції народний депутат і віднедавна голова Рівненської організації Української народної партії Сергій Олексіюк. Ці наміри цілком підтримує і голова облдержадміністрації Василь Червоній, теж член УНП. Тим часом все гучніше проти люстрації в одній окремо взятій області виступають і опоненти, і деякі недавні соратники Василя Червонія.

Остання сторінка чергового номеру часопису «Волинь»  містить підписний лист стосовно підтримки ініціативи УНП про відсторонення від займаних посад та притягнення до відповідальності осіб, цитую: «причетних до зловживань у роки режиму Кучми,» – кінець цитати. «Як показують соцопитування, понад 75 відсотків громадян України підтримують люстрацію» – пояснює газета, і повідомляє, що на Рівненщині подібних підписів за проведення в парламенті закону про люстрацію планується зібрати понад сто тисяч. «Люстрації вимагає народ, а УНП лише діє у фарватері народної думки,» – цитує газета свого лідера Сергія Олексіюка.  У тій же газеті упродовж кількох номерів друкувалися «списки посадових осіб, які вчинили порушення виборчого законодавства і незабаром можуть сісти на лаву підсудних».

Активними прихильниками втілення закону про люстрацію є помічники нинішнього голови ОДА. Відстоюючи люстрації в медичній галузі, начальник обласного управління охорони здоров’я Мирослав Семанів написав оригінального листа головному лікарю обласного ендокринологічного диспансеру, в якому зазначив, що рекомендованих ним осіб варто призначити заступниками головного лікаря через те, що вони «активно знешкоджували ворогів України під час помаранчевої революції». Коли на черговій сесії обласної ради панові Мирославу дорікнули ностальгією за 37-м, він уточнив: «Я ж лікар, то йдеться не про фізичне знищення». Тим часом, навіть відомий своїми різкими кроками щодо звільнення вчителів за підтримку “неправильного кандидата” Януковича, голова Сарненської райдержадміністрації Василь Багній все ж вважає, що люстрація вже відбулася – під час виборів, тому створення люстраційних комітетів, яке відбулося практично у всіх районах області, на його думку, є «нерозумною справою». 

Втім, про шкоду люстрацій найбільше говорять ті, хто раніше ними займався, не афішуючи цього. Один з прикладів. Нещодавно Рівненський міський суд задовольнив позов незаконно звільненої з відділу внутрішньої політики ОДА у 2000-му році Євгенії Мосіюк і вже адміністрація нового складу має виплатити їй зарплату за всі попередні роки. Під немилість тодішнього свого начальника пані Євгенія потрапила тому, що насмілилась заступитися за іншого незаконно звільненого з політичних міркувань свого колегу Юрія Духанова. Коли Духанов домігся свого поновлення на роботі, управління, у якому він працював разом є Євгенією Мосіюк… розформували, натомість утворивши інформаційно-аналітичний відділ. Маючи на руках рішення суду про незаконність таких дій, Юрій Духанов отримав політичний притулок у Німеччині. Нині ж колишній голова ОДА Микола Сорока у якості голови обласної організації Народної партії констатує: «Нинішня кадрова революція супроводжується масовими переслідуваннями та безпідставними звинуваченнями. Політрада Народної партії ще 2 березня висловила глибоке занепокоєння  розпочатою на місцях кампанією з усунення професійних державних службовців. Зокрема, в області таким чином звільнено понад 150  службовців – членів Народної партії, кожен з яких є особистістю, носієм унікальних знань і навичок. Тому перед партією стоїть завдання захистити своїх людей усіма доступними правовими засобами».

Подібна правозахисна діяльність депутатів обласної ради з фракцій «Народна довіра» та «Конструктивна дія» спричинили приїзд на Рівненщину робочої групи Головдержслужби України за участю представників Міністерства внутрішніх справ, юстиції, освіти і науки. За результатами її роботи було встановлено, що незаконні звільнення  працівників органів управління освітою та педагогів і справді мали місце. У наданій Кабміну довідці зазначено: «У Рівненській області на громадських засадах, без легалізації в установленому чинним законодавством порядку, створені та діють так звані «Комітети народної довіри» та «Комітети люстрації»… Документів,  на підставі яких діють ці комісії, не виявлено». Загалом комісія визнала, що на Рівненщині мають місце порушення прав і свобод громадян.

Можна було сподіватися, що після зазначених зауважень гарячі голови остудяться, а наполохані заспокояться. Однак поява п’ятничного номеру «Волині» з вищезгаданим підписним листом змусила вкотре здригнутися чистих і нечистих на руку колишніх і теперішніх чиновників. Фору ж новітнім посадовцям дало доручення Голови ОДА про поновлення соціально-економічних паспортів районів, розіслане  головам районних адміністрацій. У рубриці «влада» цього доручення поряд із рекомендацією подати офіційну інформацію  про  представників місцевої влади та самоврядування аж до сільських голів, зазначено: «інше «бізнес, «дах», кримінальні зв’язки заступників голови РДА, голів і заступників голів райрад, голів міських, селищних і сільських рад, начальника міліції та голови податкової адміністрації». Зрозуміло,  що серед невинної інформації про соціально-економічне становище територій  подібна річ з’явилось не дарма. Лишається маленька надія, що голову Рівненської ОДА, відомого своєю причетністю до авторства проекту Закону про люстрацію, хтось «підставив», вписавши сумнозвісні рядки у невинне доручення.

 Валентина Романюк,
Рівне