„Скотний двір” для затриманих
Комітет Ради Європи проти катувань, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання рекомендував Україні привести у відповідність до міжнародних стандартів Київський ізолятор тимчасового затримання. Міліціонери, в свою чергу, називають його „скотним двором”.
Протягом 20 років люди, що там перебувають, знаходяться в надзвичайно важких умовах. Проте Генеральна прокуратура та Міністерство Внутрішніх Справ України не здійснюють жодних заходів для зміни ситуації.
Члени Комітету обіцяли застосувати санкції проти України за порушення Європейської Конвенції проти катувань. Санкцією вважається публікування відповідного звіту Комітету. Українська влада звісно не зацікавлена в тому, щоби звіт Комітету став відомими у всьому світі. Тому вони почали виконання рекомендацій.
Ізолятор побудований в 1983 році по андроповським нормативам. Сьогодні ці нормативи можна вважати додатковим покаранням для тих, кого тримають під вартою. В похмурих камерах із застояним повітрям тісно та холодно. Сюди поміщують до 20 людей. Унітази не чистили з часів правління Андропова. Опалювальні батареї та раковини розколоті. В двері розташований глазок для нагляду за ув’язненими. Замки постійно заклинює. Всюди жахливий запах, бруд та іржа.
Для реконструкції ізолятора керівництво МВС використовує дешеву робочу силу. Співробітники міліції та громадяни, що відбувають покарання за дрібні правопорушення, працюють разом. Вони винесли сміття, зняли старі двері та вікна, поскобили стіни. Осіб, що перебувають в ізоляторі, тимчасово перемістили в камери Лук’янівської в’язниці та райвідділи міліції.
МВС виділило на реконструкцію біля 37 тисяч доларів США. Міністр МВС Н.Білоконь довго роздумував звідки взяти ці кошти: 36 відсотків від державного фінансування МВС йде на зарплату, 2 – на закупівлю зброї, інші кошти – на закупівлю обмундирування та технічного обладнання. Реконструкції ізолятора в бюджеті не передбачено. Тому МВС попросив мера міста Києва допомогти коштами.
Але для капітальної реконструкції необхідно 370 тисяч доларів США. Сюди входить переобладнання камер, установлення вентиляції, отеплювальної системи та холодильників. Вперше з’являться кімнати для побачень в’язнів з рідними. Значна частина коштів піде на оплату праці будівельників. Оскільки грошей не вистачає, то довелося хитрувати і на певних ділянках обмежуватися косметичним ремонтом.
Завдяки Раді Європи в цьому році „скотний двір” перетвориться в тепле та світле приміщення. Проте, на жаль, в інших ізоляторах нічого не зміниться. Наприклад, Одеському ізолятору тимчасового затримання виповнилося 143 роки. Його стіни пам’ятають арештованих народовольців та інших борців з самодержавством. Виділених коштів на реконструкцію вистачить тільки на те, щоби пофарбувати стіни та замінити сантехніку. Ще гірша ситуація в ізоляторах Криму.
Реконструкція не вирішує питання з продовольчим забезпеченням ув’язнених. Відповідно до норм МВС триразове харчування ув’язненого коштує трохи більше одного долара США. Наглядачі не знають, що можна приготувати за такі мізерні кошти, крім прісної баланди та каші.
Генпрокуратура та МВС будуть покращувати умови арештованих тільки після втручання Ради Європи. Але біда в тому, що у Ради Європи не має часу та можливості проведення інспекції у всіх ізоляторах України. Інспекція включає в себе перевірку об’єкта, розгляд скарг ув’язнених, складання моніторингового звіту та підготовку рекомендацій. Для того, щоби інформація про „скотні двори” стала відома для світової громадськості, повинно пройти багато часу.
Віктор Баранов
Інформаційне агентство ПРИМА