Практика катувань та нелюдського поводження в Севастополі - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Практика катувань та нелюдського поводження в Севастополі

Минулого тижня у Севастополі відбулася прес-конференція Севастопольської правозахисної групи для місцевих засобів масової інформації. Основним її лейтмотивом було попередження катування та жорстокого поводження в Криму.

На прес-конференції також були присутніми начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами державної міської адміністрації п. Балер, матері Дроздова та Овсяннікова, які нещодавно звернулися зі скаргами на нелюдське поводження з їх синами в ізоляторі тимчасового затримання м. Севастополя, а також адвокат п. Свідіна.

Метою заходу було не просто розповісти про проект по запобіганню катування, жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження чи покарання та надати інформацію про діяльність всієї мережі правозахисних організацій за 2003 рік. А при цьому надати журналістам можливість самім поспілкуватися з родиною жертв нелюдського поводження, оскільки самі вони перебувають під вартою.

Виступ матерів та адвоката мали дуже сильне враження. Здавалося, ніби всі знають про жахливі умови тримання в місцях позбавлення волі, проте, слухаючи ці розповіді, деякі журналістки навіть плакали. Цікавим було те, що п. Балер казав, що з міського бюджету в минулому році виділялася певна сума на триразове харчування в слідчому ізоляторі. Проте мати Дроздова, який „сидить” вже третій рік повідомила, що за весь час позбавлення волі він жодного разу не отримував триразове харчування.

Під час бурної та емоційної прес-конференції журналісти виступили з ініціативою відвідати місця тимчасового затримання у відділках міліції і на свої власні очі побачити ці умови. При цьому представник влади пообіцяв посприяти в цьому необхідному та корисному заході. Очевидно, що було би дуже добре, якби такі заходи могли би стали регулярними.

Також було нагадано прохання, пов’язане з Овсянніковим (неодноразово судимий, зараз триває суд у звинуваченні за зберігання та розповсюдження наркотиків). З приводу цього вже писалося багато листів. Він знаходиться в слідчому ізоляторі з жовтня 2003 року, проте хворий на туберкульоз, що підтверджується медичним висновком. Проте всі роблять вигляд, що не знають про це і він не отримує НІЯКОГО лікування. На останньому засіданні 26 січня прохання адвоката та громадського захисника про переведення на лікування у стаціонарне відділення суд відхилив, посилаючись на те, що до затриманого має викликатися „швидка”, яка і повинна це вирішувати. Але її вже викликали і результат той самий – Овсянніков знаходиться в камері з ще 20 ув’язненими, де є біля метра квадратного на одну людину і лікування він не отримує. При цьому в камері є люди, що поки що, не хворі на туберкульоз. На останньому судовому засіданні Овсянніков у різкій формі просив призначити йому вищу міру покарання, щоби не гнити за живо за ґратами.

Севастопольська правозахисна група просить надсилати листи з інформацією внизу в державні органи м. Севастополя, за цими адресами:

Прокуратура м. Севастополя: 99011, м. Севастополь, вул.. Павличенко,1;

Ізолятор Тимчасового Затримання (ІТЗ): 99011, Севастополь, вул. Пушкіна, 10)

Інформація:

Севастопольській правозахисній групі стало відомо, що в ІТЗ  м. Севастополя тримається під вартою Овсянніков Андрій Вікторович, 1963 року народження, якого звинувачують по ч.2 ст. 307 та ч.2 ст. 317 КК України. Овсянніков страдає важким захворюванням – туберкульозом легенів. Даний діагноз поставлений йому 10.10.03р. підчас перебування в СІЗО м. Сімферополя. Проте, з 16.10.03р. по теперішній час він перебуває в ІТЗ м. Севастополя, де відсутні елементарні умови для тримання хворого туберкульозом. Овсянніков знаходиться в камері, де є ще 20 чоловік, не має постійного місця відпочинку, оскільки на трьох людей розраховане одне ліжко. В приміщенні вологість та клопи. Фактично, Овсянніков не отримує ніякого лікування.

Ми дуже стурбовані порушеннями Конституції України та Конвенції про захист прав людини та основних свобод, які допущені по відношенню до Овсянникова А.В. Тримання людини під вартою без надання адекватної медичної допомоги може розглядатися як нелюдське поводження, що порушує статтю 28 Конституції України, статтю 3 Європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод, а також низку інших міжнародних актів.

Ми звертаємося до вас з проханням використати всі наявні у вас можливості для негайного зупинення порушення фундаментальних прав А. Овсяннікова, що гарантовані цими правовими документами про права людини.

Севастопольська правозахисна група,

Дайджест Форуму „Судді – Вершителі правосуддя” № 3 (34)