Через кризу зросла кількість бажаючих продати власні органи
Дефіцит у родинних бюджетах штовхає українців на продаж власних органів. В Інтернеті з’явилося чимало відповідних оголошень. Україна посідає одне з провідних місць у Європі за кількістю пацієнтів, що потребують пересадки. Утім використовувати органи від живого донора, за винятком кісткового мозку, лікарі мають право лише від найближчих родичів. Тому, в обхід законодавства, трансплантацію роблять за кордоном, кажуть потенційні донори.
Немає роботи. Є кількатисячний борг. Немає власної квартири. Проте є неоплачені комунальні рахунки за винайняте житло. Дівчина знайшла вихід, як подолати власну фінансову кризу. Людмила наважилася продати нирку або частину печінки. Написала оголошення в Інтернет. Охочі купити органи знайшлися одразу.
Людмила: “За почку мне предлагали десять тысяч долларов. Потом мне предлагали сделать нелегальную операцию здесь, в Киеве. Предлагали около ста тысяч долларов. Сегодня, вот приезжай, мы тебе все сделаем и сегодня получишь деньги. Но я 100% могу сказать, что таких денег никто не дает. И третий раз мне предлагали люди из Закарпатской области – 20 тысяч евро. Я прошла обследование и готовлюсь к операции”.
Між продавцями власних органів існує конкуренція, розповідає Людмила. Найбільшим попитом користуються пропозиції молодих здорових донорів. В Інтернеті навіть є “чорний” прейскурант. Рогівка ока у середньому коштує $5000. Печінка та нирки у десять разів дорожче. Проконтролювати, чи укладена угода між сторонами – неможливо, запевняють правоохоронці. Кажуть, подібні злочини викривають украй рідко.
Олександр Мельников, Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми МВС України : “На сьогодні в Україні порушено біля десяти кримінальних справ за статтею 143. Дані справи знаходяться в суді на розгляді. Кримінальна відповідальність передбачається до осіб, які виявляються посередниками”.
Посередники можуть сісти за Грати на п’ять років. Ініціатива ж самого пацієнта законом не карається. Вітчизняні трансплантологи від проблеми відхрещуються. Кажуть, що робити з власним тілом, кожен вирішує самостійно. Поради дають у Раді захисту прав та безпеки пацієнтів. Там попереджають: людина на операційному столі може померти.
Віктор Сердюк, Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів: “Повідомляти про це треба не тільки родичів. Бажано про свої наміри, які близькі до реалізації, консультуватися з юристами. В угоді мають бути відомості, що ця клініка дійсно існує. Мають бути підписи відповідальних осіб”.
За рік в Україні роблять лише півтисячі операцій, пов’язаних із пересадкою органів. Це 2% від потреби. Цифра зростає й за рахунок таких донорів як Людмила. Їй пропонували оформити фіктивний шлюб із хлопцем, якому потрібна операція. Щоби не лягати під ніж невідомих хірургів на чужині, дівчина ладна піти й на це.
“Конечно, я боюсь. Я ведь молодая. Боюсь, это понятно. Но…”
Фото з сайту www.edoctor.uz