Публікація

Питання юристу від Зарина

Здравствуйте.Заключила договор намерения покупки квартиры с застройщиком(Рассрочка на 5 лет.Выплачено не полностью).Стройка прекратилась. банковские счета юр.лица арестованы.Администрация юр.лица на связь не выходит.Вроди бы как незаконная стройка Войцеховского. Хочу попробовать вернуть деньги. Что делать в данной ситуации и к кому обращаться?

Відповідь юриста:

Звертаємо Вашу увагу на те, що угоди про наміри, протоколи про наміри тощо не є договорами і не породжують зобов’язання укласти у майбутньому основний договір. Для того, щоб договір про намір мав обов’язковий характер, в ньому повинна бути прямо передбачена воля сторін щодо надання йому сили попереднього договору (що підтверджується судовою практикою, наприклад Ухвала колегії суддів Судової палати
у цивільних справах Верховного Суду України
від 4 квітня 2007 р.) В противному випадку договір або протокол про наміри буде мати захист лише на рівні моралі. Відповідно до ч. 6 ст. 182 Господарського Кодексу України «Угода сторін про наміри (протокол про наміри тощо) не визнається попереднім договором і не породжує юридичних наслідків». (+ ч.4 ст. 635 Цивільного Кодексу «Договір про наміри (протокол про наміри тощо), якщо в ньому немає волевиявлення сторін щодо надання йому сили попереднього договору, не вважається попереднім договором»).  Тобто така угода нічого не гарантує і не накладає на сторони ніяких зобов’язань.

Але при тлумаченні документів, що мають таку назву, слід звертати увагу на їх зміст: за наявності істотних умов основного договору сама лише назва такого документа (угода про намір, протокол про на­мір) не впливає на визнання його попереднім договором. Правила тлумачення змісту правочину та умов договору викладено відповідно у статтях 213 та 637 ЦК. Тому, якщо все-таки в угоді про намір наявні всі істотні умови основного договору, то він буде вважатись попереднім договором (незалежно як такий документ називається).

Додатково слід звернути увагу на форму укладення такого договору. Відповідно до чинного законодавства, попередній договір укладається в такій формі, як і основний. Оскільки Ваш основний договір – купівля-продаж нерухомого майна, то для неї законом встановлена письмова форма з обов’язковим нотаріальним посвідченням. ( в разі недотримання вимог щодо форми укладення договору, такий договір буде вважатись нікчемним і повернути гроші чи отримати житло буде вкрай важко).

Щодо захисту прав постраждалої сторони внаслідок невиконання умов попереднього договору, законодавством передбачено, що у випадку, якщо одна зі сторін необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, вона повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором, або цивільним законодавством України. Тому у випадку виникнення збитків внаслідок невиконання однією із сторін взятих на себе відповідно до попереднього договору зобов’язань, інтереси постраждалої сторони можуть бути захищені відповідно до цивільного законодавства (ч.2 ст.635 ЦК України).

Відтак, на підставі чинного законодавства Ви можете звернутись із позовом до суду з вимогою відшкодування збитків, завданих невиконанням умов укладеного попереднього договору.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: