Публікація

Питання юристу від Горбач Іванна

В школі стався такий інцедент: В учениці пропав телефон і вона звернула на мого брата, тому що він заходив у їхній клас. Він утверджує що нічого не брав. Адміністрація школи викликала поліцію і батьків учениці. Моїм батькам нічого не повідомили. Працівники поліції обшукали при цілому класі речі мого брата. Нічого не знайшовши вони хотіли поїхати додому. Але учениця забула телефон в інформатичному класі. І на 3 уроці коли відкрили інф. клас його знайшли. Чи правильно вчинила поліція?

Відповідь юриста:

Як вбачається зі звернення, працівниками поліції були проведені заходи щодо пошуку мобільного телефону в речах Вашого брата. Для оцінки законності таких дій має значення процедура їх проведення.

Конституція України в ст. 30 кожному гарантує право на свободу та особисту недоторканність. У разі нагальної необхідності запобігти правопорушенню чи його припинити, поліція має право на застосування спеціальних заходів. Відповідно до ст. 34 ЗУ “Про національну поліцію” таким превентивним поліцейським заходом є поверхнева перевірка, яка здійснюється шляхом візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі.

Відповідно до ч. 6 ст. 34 ЗУ “Про національну поліцію» під час поверхневої  перевірки речі особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей. Тобто працівники поліції не мають права торкатися Ваших речей, вивертати кишені.  Тактильний контакт може мати місце тільки шляхом проведення по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 34 ЗУ “Про національну поліцію» поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

Отже, тільки за дотримання вищезазначених вимог дії працівників поліції є правомірними. В іншому випадку Вашому брату слід звернутися зі скаргою на ім’я керівника відповідного відділення поліції, вищестоящого органу поліції та/або прокуратури чи суду.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування