Публікація

Кримські вкладники проти Приватбанку. Дослідження щодо законності дій банку

У лютому 2014 року РФ здійснила збройне вторгнення в АРК та в подальшому окупувала півострів. Вже в березні 2014 року там очікувано припинили роботу всі українські комерційні банки та інші фінансові установи. Через це для кримських вкладників – фізичних та юридичних осіб – постало питання повернення своїх депозитів. Українські банки по-різному вирішували це питання, проте більшість з них повертали депозити в повному обсязі за умови звернення вкладників до відділень банків на підконтрольній території.

Банк «Приватбанк», який мав найбільшу в Криму мережу банківського обслуговування та найбільшу кількість клієнтів, також запровадив власний шлях розв’язання цієї проблеми, вирішивши не повертати кошти з банківських рахунків, відкритих в АРК до лютого 2014 року.

Зазначимо, що цей банк, заснований у 1992 році як приватний комерційний банк, наразі є лідером банківського ринку країни: займає перше місце за долею ринку та є системоутворюючим – за даними дослідження GFK Ukraine у III кварталі 2019 року з ним

  • 56,2% користувачів банківських послуг з числа фізичних осіб співпрацюють, 46,6%вважають основним банком,
  • 57,4% юридичні особи співпрацюють, а 37,8% вважають своїм основним банком,
  • 72,9% суб’єктів підприємницької діяльності – фізичні особи (СПД ФО) співпрацюють, а 66,1% вважають його основним банком.

З грудня 2016 року Приватбанк перебуває у власності держави Україна. Отже, всі його дії є фактично діями держави, а невиконання зобов’язань банку перед вкладниками – невиконанням зобов’язань держави.

За результатами юридичної роботи в 2014-2019 роках Українською Гельсінською спілкою з прав людини накопичила значний обсяг інформації щодо системних дій Приватбанку, що порушують норми чинного законодавства, стосовно окремої категорії його клієнтів. Йдеться про вкладників, які відкривали депозитні рахунки в АР Крим до окупації півострову Російською Федерацією.

Тільки юристами УГСПЛ було надано понад 200 первинних консультацій, понад 50 особам надано вторинну правову допомогу, та понад 20 судових справ супроводжено в судах всіх інстанцій. Також УГСПЛ має підстави стверджувати, що Приватбанком було порушено майнові права кількох тисяч фізичних та юридичних осіб, і що причиною цих порушень стали умисні та системні дії співробітників банку.

Пропонуємо ознайомитись з аналітичним звітом “Кримські вкладники проти ПриватБанку. Дослідження щодо законності дій банку”, в якому висвітлено ситуацію та запропоновано рекомендації для розв’язанню системної проблеми порушення прав вкладників та неповернення Приватбанком кримських депозитів.

Аналітичний звіт підготовлений Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: