Сумське міське об’єднання громадян Громадське бюро Правозахист
м. СумиСМОГ «Громадське бюро «Правозахист» створене групою мешканців м. Суми у лютому 2001 року. Основною статутною ціллю об’єднання є просвітницька діяльність у сфері розвитку правової свідомості громадян та активізація місцевої громади.
Джерелом фінансування діяльності організації є членські та благодійні внески, спонсорська допомога, а також міжнародна технічна допомога. Майже 10-річний досвід у здійсненні проектів, участі в громадянських кампаніях і акціях, в тому числі у партнерстві з іншими НУО та ЗМІ.
Місія СМОГ «Громадське бюро “Правозахист” полягає у сприянні розвитку правової свідомості громадян, відстоюванні основних прав і свобод людини, наданні практичного правозахисту. Основною статутною метою та головними цілями організації є просвітницька діяльність у сфері прав людини, практичний правозахист, забезпечення доступу і права на інформацію, моніторинг та громадський контроль за діяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування, проведення соцдосліджень, опитувань, аналітична діяльність, проведення кампаній едвокасі та лобіювання інтересів місцевої громади. СМОГ “Правозахист” є членом Української Гельсінської спілки з прав людини. Активісти організації є членами Громадської ради при УМВС України в Сумській області та Громадської ради Сумської облдержадміністрації.
Організація не має на меті здійснення політичної діяльності та не приймає участь у місцевих та національних політичних процесах, окрім заходів контролю за виборами та дотриманням законності у діяльності місцевої влади та представницьких органах державної влади на місцях.
Ключовими напрямками діяльності організації визначені наступні: підвищення громадянської активності людей через проведення просвітницької діяльності у сфері прав людини (групові та індивідуальні консультації, підтримка жертв, кампанії едвокасі, публікації в пресі, допомога в реєстрації об’єднань громадян); попередження катувань та жорстокого поводження, запобігання та попередження порушень прав людини (реєстрація фактів та звернень громадян, публікації в пресі, інформаційно-просвітницькі програми для співробітників правоохоронних органів – міліції, слідства, прокуратури, системи виконання покарань і т.ін.); розвиток свободи слова та доступу громадян до інформації: запити до органів влади, моніторинг діяльності органів, що виконують функції управління в державі і на місцях, також – організація та проведення тренінгів та семінарів по законодавству, з прав людини, порушень в доступі до інформації для журналістів та інших працівників ЗМІ, представлення їх інтересів в суді; оскарження несправедливих судових рішень та неправомірних дій державних органів (допомога в складанні скарг та заяв, ведення справ в суді, підготовка та подання документів до Європейського Суду з прав людини).
Крім штатних працівників до роботи в нашей організації залучаються студенти-журналісти та студенти юридичних факультетів сумських вузов, інші волонтери. Активісти організації «Правозахист» пройшли навчальну підготовку та стажування (в т. ч., за кордоном) за темами прав людини, прозорості дій гілок влади, місцевого самоврядування та розвитку громадянського суспільства. Вони беруть участь у роботі Моніторингових груп Громадської ради при УМВС, проводячи моніторинг та захист дотримання прав людини в органах міліції, а також в роботі громадської юридичної приймальні.
Маємо досвід проведення конференцій за технологією OPEN SPASE, інтерактивних семінарів, громадських опитувань. Якщо аналізувати досвід співпраці з потужними analytical center – серед наших партнерів треба зазначити, насамперед, Українську Гельсінську спілка з прав людини (Громадське бюро «Правозахист» є членом УГСПЛ) та Харківську правозахисну групу.
В 2005 р. активістами нашої організації був створений документальний фільм з прав людини «Громада може», що був в 2006р. представлений в програмі Міжнародного Фестивалю Днів документального кіно з прав людини в Києві. В 2007 році ми є офіційним представником по проведенню цього фестивалю в Сумській області.
В 2006р. на базі СМОГ «Громадське бюро «Правозахист» підготовлена документальна стрічка «Місто тисячі проблем» (контроль за передвиборчими обіцянками місцевих політичних сил та моніторинг стану їх виконання одразу після виборів – впродовж першого року роботи депутатів).