Публікація

Звіт про діяльність Одеської обласної організації ВГО „Комітет виборців України” в 2008 році

Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» створена в 1997 р., легалізована в 1998 р. і зареєстрована в 2004 р..  З кінця 90-х організація проводить системне спостереження за ходом кампаній по проведенню парламентських, президентських і місцевих виборів, суспільно-політичними процесами, діяльністю органів влади, місцевого самоврядування, політичних партій і блоків, депутатів різних рівнів, сприяє розвитку громадянської активності і місцевого самоврядування, здійснює правозахисну і інформаційно-аналітичну діяльність в Одеській області.

          В рамках реалізації зазначених видів і напрямків діяльності в 2008 році Одеською обласною організацією ВГО КВУ було проведено близько 40 різних заходів (прес-конференцій, семінарів, тренінгів, круглих столів, вуличних акцій, і тому подібне), створений незалежний інформаційний ресурс виборців Одеської області – сайт «ИзбирКом» (www.izbirkom.od.ua), видано і поширено 4 одиниці друкованих інформаційних матеріалів  (брошур, буклетів, листівок, і т. д.) загальним тиражем понад 10   000 екземплярів. За окремими проектами Одеська обласна організація ВГО КВУ розповсюдила свою діяльність на Вінницьку, Миколаївську і Херсонську області. Діяльність організації в 2008 році здійснювалася завдяки підтримці Національного фонду демократії (NED), MSI, Міжнародного фонду «Відродження», Посольства Нідерландів в Україні, а також за рахунок благодійних пожертв і внутрішніх ресурсів організації.

 

 

  1. Моніторингові і інформаційно-аналітичні програми

 

В 2008 році Одеська обласна організація КВУ продовжила і розширила діяльність у сфері здійснення комплексних моніторингів суспільно-політичних процесів і діяльності різних суспільних інституцій. Зокрема були проведені такі моніторингові програми:

 

Обіцяли – зробіть і відзвітуйте!”

 

Проект стартував в лютому 2007 року і став одним з базових в діяльності організації і в 2008 році.

В завдання проекту входило проведення моніторингу виконання  передвиборних обіцянок політичними партіями, представники яких ввійшли до складу Одеської обласної, Одеської, Білгород-Дністровської, Ізмаїльської, Котовської, Ренійської, Роздільнянської міських рад.

Моніторинг здійснювався шляхом збору інформації про діяльність вказаних партійних організацій (блоків) і місцевих рад, анкетування відповідних партійних осередків, аналізу документації місцевих рад (порядків денних, рішень, іншої документації) і публікацій ЗМІ, на основі інших відкритих джерел і особистих спостережень експертів нашої організації.

Окрім цього, в рамках проекту  надавалося сприяння налагодженню взаємозв’язку між виборцями і депутатами місцевим рад, вказаних міст. З цією метою нашою організацією в кінці вересня – на початку жовтня  2008 року у всіх містах, охоплених дією проекту, була проведена акція«Дай доручення депутату!».

Всього в акції взяло участь близько 4 тис. чоловік.

Метою акції було нагадати виборцям про передвиборні обіцянки політичних партій (блоків), які увійшли до міських рад за результатами виборів 2006 року. А також сприяти налагодженню зв’язків між виборцями і політичними партіями (блоками), депутатами.

В рамках акції в Одесі і вказаних райцентрах працювали інформаційні пункти. Перший етап акції полягав в тому, що активісти КВУ опитували громадян щодо найважливіших проблем їх міста. Другий етап полягав в зборі підписів жителів міста під колективними зверненнями до депутатів міських рад. В зверненні вказувалися найпоширеніші проблеми за результатами опитування. В результаті  під зверненнями до депутатських корпусів було зібрано 1482 підписи. З них 675 в Одесі,  180 – в Білгород-Дністровську, 144 – в Ізмаїлі, 147 – в Котовську, 212 –  в Роздільній, 124 – в Рені.

Окрім цього, кожен бажаючий мав нагоду написати особисте звернення, доручення депутату на рішення конкретних проблем міста, вулиці, кварталу, будинку, а також отримати інформаційні матеріали з підбіркою передвиборних програм партій (блоків), які пройшли в міські ради, і інформацією про місце і графік прийому виборців депутатами і громадськими приймальнями відповідних партій (блоків).

В ході акції «Дай доручення депутату!» активісти КВУ настільки зацікавили мешканців деяких міст, охоплених акцією, місцевими проблемами, що вони почали самостійно писати доручення депутатам і збирати під ними підписи.

Наприклад,  в ході проведення акції в Ізмаїлі сформувалась ціла група молодих людей, які почали самостійно збирати підписи під зверненням з приводу відкриття в Ізмаїлі рок-клубу. В результаті їм вдалося зібрати більше 100 підписів.

Ще три ініціативні групи в Ізмаїлі також почали збирати підписи за участю  наших активістів  – з приводу ремонту даху в будинку на вулиці Нахімова,  фінансування дитячого театрального гуртка і його колективу «Радуга», вивозу сміття в районі Лебединого озера (УДП).

В останньому зверненні громадяни вказали, що вони просять лише, щоб міськрада виділила гроші на вивіз сміття і надала техніку, а вони самі його зберуть і погрузять.

В Роздільній також виділилися ініціативні групи громадян, які почали збирати підписи під окремими зверненнями. Так, 54 підписи було зібрано під вимогою налагодити пільгове перевезення громадян, 32 – з приводу прокладки тротуару на центральній вулиці 50-річчя жовтня.

Таким чином, нам вдалося добитися більшого, ніж минулого року,  ефекту від акції, оскільки одним з головних завдань акції бути саме спонукати городян брати  активну участь в вирішенні проблем громади у взаємодії з депутатами міських рад.

В тій же Роздільній, під нашим зверненням до депутатів міської ради підписався секретар Роздільнянської міськради Олександр Резніченко.

Аналіз отриманих доручень дав можливість виділити проблеми, які хвилюють одеситів і жителів області.

          Всі доручення для депутатів разом з зверненням нашої організації передані у відповідні ради і організації політичних партій (блоків), також наша організація провела моніторинг виконання даних доручень.

Окрім цього, для презентації результатів акції і привернення уваги громадськості до актуальних проблем виборців, виявлених в ході акції, 8 жовтня 2008 року в м. Одеса була проведена прес-конференція. Також був розісланий для публікації прес-реліз з результатами акції в ЗМІ всіх міст, охоплених акцією.

За результатами моніторингу було підготовлено два аналітичні звіти «Виконання передвиборних програм: два роки» і «Виконання передвиборних програм: Екватор»(http://izbirkom.od.ua/content/section/7/29/) за підсумками двох і двох з половиною років діяльності партійних структур, які формують вказані місцеві ради, по виконанню своїх передвиборних програм, відповідно.

Звіт «Виконання передвиборних програм: два роки» був презентований 18 червня 2008 року на прес-конференції нашої організації в м. Одеса. В прес-конференції взяли участь, як представники одеських ЗМІ, так і районних центрів області, охоплених моніторингом. Це дозволило донести результати моніторингу не тільки до одеситів, але і до виборців в районах.

Для обговорення результатів моніторингу, виявлених в ході нього   тенденцій і проблем, а також привернення уваги до проблеми виконання передвиборних обіцянок і підзвітності політичних партій (блоків) виборцям 18 грудня 2008 року Одеською обласною організацією ВГО КВУ був проведений круглий стіл  «Виконання передвиборних програм: Екватор».

В круглому столі взяли участь лідери обласних і міських організацій політичних партій і блоків, керівники депутатських фракцій, провідні експерти, представники ЗМІ м. Одеса і районів області.

Учасники круглого столу обговорили стан і проблеми виконання передвиборних програм політичних партій (блоків), рівень відкритості і підзвітності політичних партій виборцям, ситуацію з забезпеченням взаємозв’язку між депутатами і виборцями, також в ході круглого столу був представлений вищезазначений звіт «Виконання передвиборних програм: Екватор».

Крім того, в рамках роботи круглого столу був презентований інтернет-сайт «ИзбирКом» (www.izbirkom.od.ua)  – незалежний інформаційний ресурс виборців Одеської області.

Обидва аналітичні звіти, окрім публікації в ЗМІ і Інтернеті, були передано у всі місцеві ради, місцеві організації політичних партій, охоплені моніторингом.

Проект, безумовно, сприяв більшої підзвітності і прозорості влади, зокрема місцевих рад, і політичних сил, оскільки в ході нього в Одеський області впроваджено методику контролю виконання передвиборних обіцянок місцевими організаціями політичних партій, які входять до складу місцевих рад. Місцевим радам ще раз було показано (оскільки це не перший моніторинг нашої організації діяльності місцевих рад), що громадськість пильно спостерігає за їх діями.

Це на наш погляд, при системній і послідовній діяльності громадськості і, зокрема, громадських організацій, змусить депутатів і політичні партії бути більш відповідальними.

Ми можемо з впевненістю констатувати, і цей висновок нам підтверджували і представники політичних сил, і депутати, що реалізація саме нашого проекту сприяла більшому розумінню політичними партіями і депутатами місцевих рад необхідності  звітуватись перед виборцями не тільки перед виборами, але і в міжвиборчий період.

 

Підкреслюємо, що виконання цього проекту буде продовжено і в 2009 році. В плани нашої організації входить довести його до наступних виборів в місцеві ради, щоб надати виборцям максимально повну, об’єктивну і незалежну інформацію про те, як їх обранці виконували свої передвиборні обіцянки протягом всієї каденції. Крім того, висновки звіту будуть використані для впливу на партійні організації з метою спонукати їх бути більш зважено і відповідально підходити до формування передвиборних програм і проводити консультації з громадськістю з цього приводу.

 

 

Кампанія спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням якості знань випускників середніх шкіл.

 

З 22 квітня по 4 червня  2008 року в Україні вперше пройшло обов’язкове загальне зовнішнє незалежне оцінювання знань абітурієнтів по 11 предметам. Більше 500 тисяч абітурієнтів сталі учасниками тестування.

Одеська обласна організація Комітет виборців України провела  кампанію спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням якості знань випускників середніх шкіл в Одеській області.

Цілями кампанії було попередження порушень процедур зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) і інформування громадськості про об’єктивність  тестування абітурієнтів.

Після презентації 2 квітня Кампанії спостереження на прес-конференції в м. Одеса, нашою організацією в містах Одеса, Білгород-Дністровському, Ізмаїлі, Котовську і Роздільній було проведено 5 спеціальних тренінгів для спостерігачів за тестуванням, в яких взяли участь активісти нашої організації, представники батьківських комітетів і інших громадських організацій, всього – близько 200 чоловік.

В рамках Кампанії, 138 спостерігачів Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» спостерігали за ходом тестування по всіх предметах в Одеській області (від 20% до 100% покриття пунктів тестування).

На кожному пункті були присутні 3 спостерігачі КВУ (2 – в аудиторіях, 1 – в рекреаційних зонах). Спостерігачі здійснювали свою діяльність згідно з «Положенням про громадський контроль за проведенням в Україні ЗНО», затвердженим Міністерством освіти України.

Результати спостереження, після кожного раунду тестування, систематизували і надавалися ЗМІ і громадськості у вигляді прес-релізів. Всього було підготовлено і поширено 9 моніторингових зрізів.

Підсумкові результати Кампанії спостереження були представлені на прес-конференції 9 квітня в м. Одеса.

 

 

Моніторинг відкритості і підзвітності виборцям депутатів і політичних сил,  прозорості діяльності місцевих рад в Одеській області.

 

В рамках даного напрямку в березні 2008 року наша організація провела прес-конференцію «Два роки після виборів – зворотний зв’язок», на якій представила аналітичний зріз «Діяльність місцевих рад Одеської області і політичних сил, представлених в них, в аспекті роботи з виборцями, відкритості і підзвітності громадськості».

В представленому матеріалі були надані висновки організації щодо діяльності місцевих рад Одеської області, обраних в 2006 році по пропорційній системі, і політичних сил, представлених в них, в аспекті роботи з виборцями, відкритості і підзвітності громадськості. КВУ досліджував систему роботи з виборцями      (особистий прийом і т.д.), звітності перед виборцями, ситуацію із забезпеченням доступу громадськості до інформації про роботу місцевого самоврядування і на заходи місцевих рад.

 

Окрім цього, у вересні 2008 року наша організація почала проект «Депутати, партії, місцеві ради – Відкритість. Прозорість. Підзвітність».

Проект продовжиться до липня 2009 року і в його рамках буде проведений комплексний моніторинг рівня відкритості і підзвітності виборцям депутатів і політичних сил, які ввійшли до складу Одеської обласної, Одеської, Білгород-Дністровської, Ізмаїльської, Котовської, Роздільнянської, Ренійської міських рад, відкритості і прозорості для громадськості діяльності даних рад.

В ході моніторингу здійснюється збір інформації щодо діяльності вказаних депутатів, партійних організацій (блоків) і місцевих рад за період квітень 2006 – травень 2009 років, шляхом особистого відвідування моніторами нашої організації громадських приймалень  депутатів і політичних сил, їх звітних заходів перед виборцями, сесій, засідань виконавчих комітетів і інших заходів місцевих рад,   моніторингу публікацій ЗМІ, подачі інформаційних запитів і на основі інших відкритих джерел.

На основі зібраної інформації буде складений аналітичний звіт і вироблені рекомендації по підвищенню рівня відкритості, прозорості, і підзвітності виборцям і громадськості депутатів, політичних сил і місцевих рад.

Також буде проведена широка інформаційна кампанія з метою презентації даного звіту і рекомендацій, донесення їх до громадськості вказаних міст і Одеської області, публічного обговорення проблем відкритості, прозорості, і підзвітності виборцям і громадськості депутатів, політичних сил і місцевих рад.

Також ми плануємо передати в ЗМІ інформацію, отриману в ході моніторингу, а саме, контактну інформацію і графіки прийому депутатів і громадських приймалень політичних партій для публікації. Ця ж інформація буде розміщена і періодично поновлюватись на сайті «ИзбирКом» (www.izbirkom.od.ua) – незалежному інформаційному ресурсі виборців Одеської області.

В 2008 році в рамках даного проекту проводився збір вказаної  інформації, а також був виданий і поширений серед виборців вказаних населених пунктів інформаційний флаєр з контактними даними громадських приймалень політичних сил, які увійшли до міської ради даного міста, а також зразком звернення до депутата.

 

 

Моніторинг діяльності народних депутатів України VI скликання.

 

Аналіз проводився за період 1 жовтня 2007 – 30 вересня 2008 років по двох основних компонентах:

  1. Законотворча робота – подані і зареєстровані законопроекти.
  2. Робота з виборцями в області – на основі спеціально розісланих депутатам анкет, аналізу повідомлень в ЗМІ.

Аналіз відвідування сесійних засідань не проводився через неможливість виявити, чи депутат бере участь в роботі особисто, або голосує його картка.

Дані для дослідження КВУ отримав з відкритих джерел: офіційного сайту Верховної Ради України, центральних і місцевих ЗМІ, відповідей депутатів на офіційні запити КВУ.

В рамках моніторингу була проаналізована діяльність народних депутатів України, пов’язаних з Одеською областю – які проживають або раніше проживали на території області, закріплені за областю під час розподілу у фракції і тому подібне.

В цілому, був проведений аналіз діяльності 16 народних депутатів України: 9 членів фракції БЮТ, 4 – Партії регіонів, по 1 – НБЛ, НУНС і КПУ.

Матеріали моніторингу нашої організації увійшли до всеукраїнського звіту ВГО Комітет виборців України на дану тему.

Окрім цього, 8 жовтня в м. Одесі пройшла прес-конференція нашої організації по презентації результатів цього моніторингу.

 

Створення незалежного інформаційного ресурсу виборців Одеської області – сайту «ИзбирКом» (www.izbirkom.od.ua)

 

В жовтні 2008 року Одеська обласна організація КВУ створила і почала наповнення сайту «ИзбирКом». «ИзбирКом» створений, як незалежний інформаційний інтернет-ресурс виборців Одеської області.

Основні його завдання – об’єктивне і незаангажоване  інформування громадськості про політичне життя регіону, виконання передвиборних обіцянок, окрім цього на сайті планується розміщення довідкової інформації про органи державної влади, місцевого самоврядування, партії, депутатах, а також номартивно-правової бази, регулюючої дані сфери. Передбачається, що «ИзбирКом» може стати незалежним майданчиком і для обговорення актуальних питань в тій або іншій вказаній сфері.

 

 

  1. Сприяння розвитку громадської активності

 

В 2008 році Одеська обласна організація КВУ, продовжила і розширила діяльність по сприянню розвитку громадської активності в Одеській області.

 

 

«Виконання функцій Регіонального інформаційно-ресурсного центру проекту „Сприяння активній участі громадян в протидії корупції в Україні „Гідна Україна” для Вінницької, Миколаївської, Одеської і Херсонської областей».

 

В 2007 році Одеська обласна організація ВГО КВУ за результатами загальноукраїнського конкурсу отримала право виконувати функції  регіонального інформаційно-ресурсного центру проекту „Сприяння активній участі громадян в протидії корупції в Україні „Гідна Україна” для Кіровоградської, Миколаївської, Одеської і Херсонської областей. В 2008 році за рішенням проекту «Гідна Україна» відбулася заміна Кіровоградської області на Вінницьку.

Завданнями нашого регіонального інформаційно-ресурсного центру в 2008 році було:

 

Завдання 1. Поширювати інформацію про стан корупції в Україні і обраних областях шляхом розповсюдження результатів, як загальнонаціональних досліджень,  так і досліджень щодо стану корупції в окремих сферах (визначених Урядом України), які проводяться проектом «Гідна Україна».

 

Завдання 2. Надати НУО знання і навички щодо ефективного залучення громадськості до протидії корупції в Україні і сприяти розвитку їх організаційних можливостей.

 

Завдання 3. Інформувати населення, НУО, органи державної і місцевої влади обраних областей, ЗМІ про діяльність організацій – грантоотримувачів, спрямовану на подолання корупції, шляхом підготовки і публікації в місцевих ЗМІ авторських матеріалів  і збору кращих громадських  практик щодо подолання корупції в Україні.

 

Завдання 4. Інформувати НУО обраних областей про поточну діяльність, отримані результати і конкурси грантів проекту «Гідна Україна».

 

Завдання 5. Координувати роботу грантоотримувачів проекту «Гідна Україна» шляхом організації і проведення квартальних зустрічей і проведення консультацій.

 

Завдання 6. Посилити співпрацю між НУО і органами місцевої влади шляхом проведення щомісячних заходів в рамках співпраці з органами місцевої влади обраних областей.

 

 

 

     В ході виконання було:

 

– Проведено вивчення потреб грантоотримувачів вибраного регіону                                                                                               щодо тематики консультацій і тренінгів.

–         Проведено 4 тренінги для НУО. В тренінгах взяли участь 88 чоловік, які представили 69 НУО, ЗМІ і громадських ініціатив Вінницької, Миколаївської, Одеської і Херсонської областей.

–         Проведено 3 квартальні зустрічі грантерів проекту „Гідна Україна” обраного регіону (Вінницької, Миколаївської, Одеської і Херсонської областей).

–         Проведено 8 прес-конференцій і 4 круглі столи в містах Вінниця, Вознесенськ (Миколаївська область), Миколаїв, Одеса і Херсон для інформування громадськості про стан корупції, як в Україні в цілому, так і окремо у сфері надання дозволів на операції із землею і забудову, судовій системі і системі вищої освіти, виробленню пропозицій по зменшенню рівня корупції у вказаних сферах, а також для посилення співпраці між НУО і органами місцевої влади.

–         Підготовлено і опубліковано в ЗМІ 16 авторських матеріалів на тему протидії корупції, зібрано 9 кращих практик протидії корупції.

 

Таким чином, в ході проведення інформаційних заходів, розповсюдження літератури, і т.ін. за приблизними підрахунками нашим РІРЦем було охоплено (проінформовано) більше 1 млн. 300 тисяч чоловік.

Ця цифра отримана тільки на основі врахування газетних публікацій. Окрім цього необхідно врахувати, що велика кількість населення отримувала цю ж інформацію з радіо- і телесюжетів, повідомлень в Інтернеті за результатами інформаційних заходів РІРЦ.

В рамках проекту здійснювалося оперативне інформування НУО регіону і ЗМІ про конкурси і програми проекту «Гідна Україна».

Було складено і поширено 9 випусків інформаційного бюлетеня для НУО регіону.

Таким чином, на наш погляд, нам вдалося надати НУО і ЗМІ регіону знання і навички для більш ефективної протидії корупції.

Окрім цього, на нашу думку, нам вдалося сприяти доступу населення регіону до достовірної інформації про стан корупції в регіоні і активізації громадян до протидії корупції.

 

 

Координація підготовки до II Громадянської асамблеї України «Нова Конституція: позиції громадянського суспільства»

 

В 2008 році Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», за пропозицією Оргкомітету Громадської асамблеї України, виступила координатором підготовки до II Громадської асамблеї України в Одеській області.

Громадська Асамблея України є ініціативою, що спрямована на створення регіональних і національного майданчиків для обговорення, консолідації і висловлення позицій представників громадських організацій щодо стратегічних проблем українського суспільства.

В рамках підготовки до ГАУ 27 травня 2008 року наша організація провела в м. Одеса круглий стіл «Нова Конституція: позиції громадянського суспільства».

Метою проведення круглого столу було вироблення і публічне обговорення документів, які повинні зафіксувати позицію громадянського суспільства щодо конституційного процесу, виказати вимоги і пропозиції до діючих політиків і політичних сил щодо процедури ухвалення і змісту нової Конституції.

В роботі круглого столу взяли участь представники громадських організацій Одеси і ЗМІ,  експерти.

Основні проблемні питання, які були розглянуті під час круглого столу:

 

  •    визначення своєчасності конституційних змін і їх оптимальних  часових рамок;
  •    визначення основних напрямків реформування, які обов’язково повинні враховувати інтереси населення, а також стверджувати непорушність прав і свобод людини і громадянина;
  • визначення процедури внесення змін оптимальної для суспільної легітимності Конституції .

 

За результатами круглого столу була складена і прийнята відповідна резолюція, а також сформована делегація від Одеської області для участі у всеукраїнському форумі: Громадянська Асамблея України “Нова Конституція: позиції громадянського суспільства”, який відбувся 21 червня в м. Київ.

 

Оскільки Громадянська асамблея України – не є разовим заходом, то Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» планує і надалі надавати максимальне сприяння організації і проведенню заходів в рамках підготовки до ГАУ в Одеській області.

 

  1. Правозахисна діяльність

 

В 2008 році цей напрямок реалізовувався шляхом надання безкоштовної юридичної допомоги (консультацій, складання документів, представлення інтересів в суді) громадянам на базі громадської приймальні в м. Одеса і під час виїзних прийомів в районах Одеської області. Безкоштовна юридична допомога надавалася з питань захисту прав людини, протидії надмірної бюрократії, а також з питань цивільного, сімейного, трудового, адміністративного, земельного права і права на соціальне забезпечення.

         Для підвищення рівня правової освіти громадян, Одеська обласна організація КВУ спільно з газетою «Одеські вісті» створила в газеті «Одеські вісті» рубрику «Громадський адвокат». На сторінках рубрики публікувалися як юридичні статті, з роз’ясненням найактуальніших питань нашої повсякденності, так і відповіді юриста на листи читачів. Також аналогічна рубрика «Юрлікбез» була створена на сайті «ИзбирКом» (http://izbirkom.od.ua/content/blogcategory/70/38/).

Для досягнення позитивного рішення проблем громадян, що звернулися в юридичну приймальню, наша організація надавала розголосу через ЗМІ  найбільш резонансних звернення в приймальню. Також, за необхідності,  складалися і спрямовувались від імені організації у відповідні структури звернення для захисту прав громадян, що звернулися до нас.

Протягом серпня – грудня 2008 року в рамках роботи приймальні безкоштовну юридичну допомогу отримали понад 100 жителів Одеси і області.

Робота безкоштовної юридичної приймальні буде продовжена і в 2009 році, а сама правозахисна складова в діяльності нашої організації, безумовно, розширятиметься і розвиватиметься і надалі.

 

 

 

  1. Медіа-активність Одеської обласної організації ВГО КВУ в 2008 році

 

В 2008 році Одеська обласна організація ВГО  КВУ проводила активну медіа-діяльність: було дано 15 прес-конференцій ( з них 7 – у Вінницькій, Миколаївській і Херсонській областях) і проведено 7 круглих столів, не враховуючи окремих інтерв’ю, участі в спільних прес-конференціях, виступів на різноманітних публічних заходах представників організації.

Діяльність організації велася публічно і прозоро.  Заходи організації широко висвітлювали як регіональні, так і всеукраїнські мас-медіа.

У зв’язку з цим, Одеська обласна організація КВУ дякує засобам масової інформації  Одеської області, а також регіональних представників всеукраїнських ЗМІ за постійну, плідну і професійну співпрацю.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: