Херсонська обласна організація Комітету виборців України (ХОО КВУ)
Херсонська областьКоротка історія
(1994 – листопад 2001 рр.)
Загальна інформація
Херсонська обласна організація Комітету виборців України має позапартійний статус і співробітничає з багатьма політичними партіями протилежного спектру.
Членами Комітету є представники Народно-демократичної партії, Народного Руху України, Українського Народного Руху, “Батьківщини”, “Громади”, “Молодої України”, Ліберальної партії (оновленої) та Ліберальної партії та деяких інших.
основна мета діяльності організації
Метою діяльності організації є сприяння поширенню правових знань та підвищенню правової культури, задоволення та захисту соціальних, національно-культурних інтересів своїх членів.
структура та чисельність організації
Легалізовані осередки організації діють в Херсоні, Скадовському, Білозерському, Голопристанському районах та Новій Каховці.
Чисельність організації – 52 члени й ще близько 100 волонтерів.
історія організації, дата заснування та легалізації
Херсонське представництво Комітету виборців України створено зимою 1994 р. Його очолив Віктор Логвіновський. В березні 1994 р. активісти позапартійного Комітету виборців провели перше незалежне спостереження в Херсоні та Скадовську, в 1996 – 1997 рр. в області були проведені просвітницькі кампанії серед активістів громадських організацій та політичних партій, депутатів місцевих ради, студентів по роз’ясненню положень нової Конституції України та Закону України “Про місцеве самоврядування”.
В листопаді 1997 р. відбулися установчі збори Херсонської обласної організації Комітету виборців України. Головою обрано Олексія Ладичука. Навколо Комітету виборців об’єдналися молодіжні громадські організації (Ліберального молодіжного об’єднання, Асоціації молодих херсонських політиків і політологів, “Нової генерації” та інших), які підтримали ініціативу КВУ по створенню коаліції “Молодь за чесні вибори”. Молодіжні лідери стали основою Комітету виборців на Херсонщині. Новостворений Інформаційний центр ХОО КВУ “Молодь за чесні вибори” регулярно надавав неупереджену інформацію про перебіг політичних подій, було проведено просвітницьку кампанію серед виборців по роз’ясненню основних прав громадян-виборці, організовані семінари-навчання для партійних та незалежних спостерігачів.
В березні 1998 р. незалежні представники КВУ спостерігали за виборами до Верховної Ради в Херсоні, Скадовську та Новій Каховці.
В червні 1998 р. обласну організацію КВУ очолив Дементій Бєлий.
З листопада 1998 р. в рамках організації діє соціологічна лабораторія Комітету виборців України (керівник кандидат соціологічних наук В.К.Коробов), яка проводить регулярні дослідження з актуальних питань. Їх результати неодноразово друкувалися в центральній та місцевій пресі, а також на сторінках видань Херсонського комітету виборців.
З осені 1998 р. започатковано щоквартальний збірник інформаційно-аналітичних матеріалів “Політичний портрет Херсонщини”, який розповсюджується серед політиків, громадських діячів, представників влади. З вересня 2000 р. започатковано видання газетного типу “Точка Зору. Спостерігач”. Крім “Політичного портрету” випускаються інші аналітичні матеріали. Так, в 2000 році були видані збірка нарисів історії громадського руху “Політична палітра сучасного Скадовська” й інформаційно-методичні матеріали “Статут міста” (автор обох О.М. Лиховид) та щорічний звіт соціологічної лабораторії за 1999 рік “Всі на вибори!”
Восени 1999 року, під час виборів Президента України, активісти КВУ організували та провели спостереження по всіх виборчих округах Херсонщини.
Серед найбільш вдалих проектів Херсонської обласної організації КВУ:
Липень 1998 р. – червень 1999 р. організована серія Круглих столів представників політичних партій, громадських організацій та підприємців по обговоренню шляхів активізації ролі громадськості в соціально-економічному та політичному розвитку регіону.
Листопад 1998 р. – квітень 1999 р. – проведення серії дискусій на актуальні соціально-значимі теми серед активістів молодіжних організацій, що допомогли зблизити позиції багатьох молодіжних громадських організацій.
Червень – серпень 1999 р. підготовка та випуск щотижневої радіопередачі “Вісник Комітету виборців” на обласному радіо, в якій надавалася незалежна інформація про перебіг передвиборних подій президентської кампанії.
Грудень 1999 – грудень 2000 року – “Походи до депутатів”. Раз в місяць відвідування та анкетування депутатів міської ради з метою вивчення виконання передвиборних програм.
Червень 2000 р. активісти Херсонського комітету виборців вперше застосували проведення новітніх методик незалежного спостереження за виборами депутатів обласної ради, що викликало великий резонанс
З червня 2000 року функціонує сайт “Політичний регіон” (http://www.politics.kherson.ua/)
З червня 1999 року при обласній організації створено експертну групу. До неї увійшли відомі політологи та журналісти Геннадій Петрович Чуйко, Геннадій Михайлович Недорєзов та Володимир Михайлович Косюк.
В лютому 1999 року був створений Херсонський обласний комітет молодих виборців. Його відділення діють у Херсоні, Білозерці, Новій Каховці та Скадовську. В секретаріаті ХОО КВУ діє напрям роботи з молодими виборцями. З 2001 р. координатором програми “Просвіта молодих виборців” є Наталія П’ятниченко.
В серпні 2000 року була створена обласна організація Комітету жінок-виборниць. Її осередки діють в Херсоні, Цюрупинську, Скадовську, Новій Каховці, Каховці, Білозерці.
Діяльність організації ХОО КВУ за останні три роки :
– Постійна участь наших активістів та волонтерів у навчаннях для НДО: школах молодих політиків, літніх школах, школах держуправління при Облдержадміністрації, тренінгових програмах, семінарах, конференціях;
– 2000 рік – спостереження на довиборах в ради різних рівнів по області та місту;
– моніторинг ходу референдуму;
– програма громадського консультування – Громадські приймальні ХОО КВУ та 2-х районних відділень;
– моніторинг ходу аграрної реформи;
– моніторинг преси на різні суспільно значимі теми;
– програма “Походи до депутатів” (три етапи за півтора року);
– довготермінове спостереження за ходом виборчої кампанії 2002 року;
– незалежне спостереження в день виборів (1998, 1999, 2000, 2002);
– інформаційні програми: аналітичні видання з серії “Політичний портрет Херсонщини”, газета “Точка зору”, газета “Вільний вибір”, сайт ХОО КВУ “Політичний регіон”, постійна участь у роботі Порталу “Політична Украіна” ВГО КВУ;
– просвітницькі програми: випуск брошур та буклетів в серіях “Школа свідомого вибору”, “Бібліотечка депутатів місцевих рад”;
– моніторинг політичної ситуації в області та активності народних депутатів після виборів 2002 року;
– “Школа свідомого вибору” (просвіта виборців);
– молодіжні програми ХОО КВУ, просвіта молодих виборців, що вперше голосують;
– коаліція “Партнерство за прозоре суспільство”;
– Ресурсний центр територіальних громад Херсонської області
– моніторинг прав людини
– правозахисна діяльність
– щорічна Школа волонтерів – молодих політиків та громадських діячів
– проект “Толока”
Досвід у організації та проведенні семінарів-тренінгів:
– регіональна конференція з питань роботи КВУ п’яти областей півночі України,
– конференції з питань Реформування виборчого законодавства, з питань моніторингу громадської думки (Соціологічна лабораторія КВУ) для активістів громади та представників влади,
– семінари для членів дільничних виборчих комісій та спостерігачів (незалежних та від різних партій та блоків),
– по програмі РЦТГ (Ресурсний центр територіальних громад)+семінари – тренінги (одноденні або 2-годинні) для представників місцевого самоврядування та лідерів НДО, активістів органів самоорганізації населення, громадян, не байдужих до життя своєї громади,
– семінари-тренінги (одноденні) для молоді та активістів молодіжних НДО з питань просвіти молодих виборців, що вперше голосують (проект “Школа свідомого вибору” для молоді), з питань залучення студентів до побудови громадянського суспільства (проект “Крок до громадянського суспільства”), з питань активізації та залученні молоді до безпосередньої участі у місцевому самоврядування (програма “Молоді помічники депутатів” – правова просвіта молоді з питань місцевого самоврядування).
Досвід співпраці з владою:
– програма “Школа свідомого вибору” (міське управління освіти, заступник мера з питань гуманітарної політики)
– проект “Просвіта молодих виборців, що вперше голосують” (заступник мера з гуманітарних питань, яких провів нараду з ректорами семи вузів міста щодо їх співпраці з нашим проектом)
– Ресурсний центр територіальних громад, який став завершальним етапом наших відношень з органами місцевого самоврядування: від контролю, моніторингу, аналізу депутатської діяльності та її критики до постановки “діагнозу” – ілюзорність місцевого самоврядування як з боку рад різних рівнів, так і з боку жителів територіальних громад, пересічних виборців, від критичного ставлення до непрофесійності депутатів та виконкомів – до співпраці, методичної та консультативної допомоги місцевим радам нашої області всіх рівнів; вони запрошують та чекають нашої допомоги, яку тільки ми, неурядова організація, і можемо їм надати ( бо держава, наприклад, навіть не забезпечила всіх депутатів сільських та селищних рад текстами законів про місцеве самоврядування).Напрямки діяльності нашого РЦТГ: 1) гаряча телефонна лінія – консультації експертів та корисна інформація з питань місцевого самоврядування; 2) навчальна та аналітична робота – семінари, круглі столи, тренінги, лекторії, дні депутатського навчання, обговорення проблем місцевого самоврядування та підготовка “Настільної книги депутата”з порадами вирішення даних проблем; 3) видавнича діяльність та розповсюдження методичних матеріалів, буклетів та текстів законів.
– Молодіжні проекти ми проводили після перемоги в конкурсах, об’явлених обласним та міським відділами у справах сім’ї та молоді відповідно облдержадміністрації та міськвиконкому у співпраці з цими відділами;
– На запрошення Школи підвищення кваліфікації сільських голів при Облдержадміністрації ми проводимо лекторій та круглі столи з сільськими головами з усіх 18-районів області, збираємо та аналізуємо їх проблеми, результатом буде вирішення їх у “Настільній книзі депутата”, а ті проблеми, що потребують законодавчого вирішення, будуть направлені нами в центральний офіс КВУ, до керівника проекту “Толока” для використання їх у пропозиціях законодавчих ініціатив до комісій Верховної ради.
Досвід співпраці зі ЗМІ, участь у PR-кампаніях:
– постійне проведення прес-конференцій по ходу роботи віх наших програм та проектів
– поєднання прес-конференції з круглим столом – експерти та журналісти разом
– поєднання прес-конференції з балом волонтерів (презентація результатів молодіжного проекту, в якому ці волонтери приймали участь)
– проведення читацьких конференцій по матеріалах нашої газети “Точка зору”
– прес-конференції-презентації наших аналітичних та просвітницьких видань
– радіо-вісники ХОО КВУ та РЦТГ (ресурсного центру територіальних громад)
– коментарі політичної ситуації та дій влади в місцевих ЗМІ з боку наших експертів
– постійна участь у роботі Прес-клубу ринкових реформ
– фотовиставка порушень виборчого законодавства у період виборчої кампанії 2002 року
– вуличні опитування перехожих з роздачею нашої газети “Точка зору” з різних питань взаємодії влади та громади, виборців та обранців, органів місцевого самоврядування та пересічних громадян.
Досвід в організації та проведенні масових заходів:
– проект “Школа свідомого вибору”: за принципом “рівний рівному” ми провели просвіту виборців по такій схемі (при співпраці з міською владою): в місті 72 школи, на трьох 8-годинних тренінгах ми навчили по одному вчителю з кожної школи, кожен з цих вчителів передав ці знання та просвітницьку літературу на педрадах в своїх школах в середньому (по 30 в кожній) ще 2000 вчителів, вони в свою чергу розповіли це батькам на класних та загально шкільних батьківських зборах (в середньому по 1000 батьків у кожній) – це ще 72000 виборців. Зворотній зв’язок було здійснено шляхом звітів вчителів, які пройшли наше навчання на тренінгах, та поверненню розданих нами соціологічних анкет, заповнених вчителями та батьками.
– Проект “Просвіта виборців, що вперше голосують” (у співпраці з мерією міста) був проведений за принципом “рівний рівному” таким чином: одна студентка- наш волонтер-активіст протягом двох років проходила різноманітне навчання в різних містах України по всіх питаннях діяльності НУО, вона розробила 8-годинний тренінг та на двох таких провела навчання 40 студентів – представників усіх вузів нашого міста, вони отримали завдання провести на своїх курсах кураторські години для100 своїх однокурсників з тих же питань, що їх навчали протягом цілого дня, вони отримали анкети, які повинні були заповнити студенти – слухачі цих кураторських годин, після чого підготовлені нами студенти-лектори прийшли до нашого офісу зі звітами та заповненими анкетами, таким чином були поінформовані про свої виборчі права 4000 студентів.
– Програма “Походи до депутатів” проходила у нас у три етапи, в ній прийняли участь біля 35 наших волонтерів та волонтерів інших НУО міста Херсона, попередньо вони пройшли навчання правове та психологічне: як “підійти” до депутатів з наївними питаннями на кшталт “Чого ви не ведете прийом виборців?”, “Що ви зробили із своєї передвиборчої програми за три роки своєї депутатської діяльності” (акція “Обіцяного три роки чекають”), наші волонтери при цьому такого натерпілися, що їх реакція, незважаючи на психологічну та правову підготовку була така: “Ви послали нас під танки”.
– Програма незалежного спостереження в день виборів – організація та навчання біля п’ятисот спостерігачів на кожних виборах, починаючи з 1998 року
– Семінари для членів виборчих комісій та спостерігачів від партій – по 100 чоловік на 8-годинних семінарах (наші організатори та тренери)
– Соціологічна лабораторія ХОО КВУ регулярно проводить масові соціологічні опитування по області та інших областях.
– Програма РЦТГ теж залучає велику кількість людей до своїх семінарів, круглих столів, тренінгів, консультацій, до отримання методичних та законодавчих видань “Бібліотечки депутата місцевих рад” – за п’ять місяців роботи охоплено біля 300 представників рад різних рівнів, активістів НУО та громад, представників органів самоорганізації населення та журналістів.
Отримані гранти:
1) Як частина грантів всеукраїнського КВУ:
– від НДІ: громадське консультування – робота трьох громадських приймалень КВУ в місті Херсоні, Скадовську4 та Новій Каховці (2000 – по цей час); довготермінове спостереження за ходом виборчої кампанії (2001 – 2002 рр.); незалежне спостереження в день виборів (1998 – 2002 рр.); Ресурсний центр територіальних громада (2002 – по цей час)
– від Фонду Чарльза Стюарта Мотта: моніторинг аграрної реформи (2000); в’їздні громадські приймальні (2002)
– від Посольства Великобританії: інформаційні програми з моніторингу прав людини в регіоні, в рамках якої видавався спецвипуск газети “Точка зору” та працював журналіст Порталу “Політична Україна”(2000 – 2002рр.)
– від Посольства США: семінари по підготовці спостерігачів від різних кандидатів в день виборів 2002 р.
– від Посольства Німеччини: семінари для незалежних спостерігачів на виборах 2002 р
– від ДА ЕР3: семінари для членів дільничних комісій та спостерігачів від партій та блоків (2002)
– від Корпорації Development Alternatives: Программа «Партнерство за прозоре суспільство»
2) За власними місцевими проектами Херсонського КВУ:
– від Каунтерпарт-альянс: проект “Школа свідомого вибору” (2001 – 2002)
– від Управління у справах сім’ї та молоді Херсонської облдержадміністрації: спільний проект з херсонською молодіжною громадською організацією Комітет молодих виборців на тему “Просвіта виборців, що вперше голосують” (2001 р.)
– від Управління у справах сім’ї та молоді Херсонської облдержадміністрації: проект “Крок до громадянського суспільства” (2002 р.)
– від Відділу у справах сім’ї та молоді Херсонського міськвиконкому: проект “Школа молодих помічників депутатів” (2002 р.)
– від посольства США: проект “Моніторинг громадянських та політичних прав людини напередодні Президентських виборів на Херсонщині” (2003 р.)
– від Посольства США: проект “Об’єднання громадян – за вільний вибір” (2004 р.)
До вашої уваги річний звіт про діяльність організації за 2009 рік: zvit_kherson-cvu2009