Щодо розірвання трудового договору (у випадку укладення тристороннього договору між ВНЗ, працедавцем та випускником)

04.06.2013
Відправив працедавцю лист з заявою на звільнення "за власним бажанням". Працедавець листа отримав, але задовольнити моє прохання відмовляється, посилаючись на те, що я уклав тристоронній договір між ВНЗ, підприємством та мною, за яким я зобов’язаний відпрацювати три роки. Дійсно, даний договір був укладений мною і я навчався за кошти держбюджету. Та чи дає він працедавцю право не звільняти мене до закінчення трирічного терміну?

Відповідь
Питання розірвання трудового договору врегульовано Кодексом законів про працю України. При цьому порядок відпрацювання випускниками, що навчалися за державний кошт передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 22.08.1996 р. Вказана постанова містить вичерпний перелік підстав для розірвання трудового договору між випускником та працедавцем.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, використання примусової праці забороняється.
КЗпПУ передбачає розірвання трудового договору за ініціативи працівника і не містить жодних обмежень щодо можливості такого розірвання.
Однак за умови укладення тристороннього договору між ВНЗ, працедавцем і випускником, припинення такого договору випускником в односторонньому порядку може потягнути за собою застосування передбачених у договорі штрафних санкцій. Зокрема, випускника може бути у судовому порядку зобов’язано відшкодувати вартість навчання.
Враховуючи те, що Конституція та Закони України мають вищу юридичну силу ніж Постанови Кабінету Міністрів України, працедавець не має права не звільняти випускника до закінчення трирічного строку.

Cпеціальні проекти