Діяльність Чугуївської правозахисної групи - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Діяльність Чугуївської правозахисної групи

Міськрайонна громадська організація «Чугуївська правозахисна група» (ЧПГ) була зареєстрована як окрема юридична особа в квітні 2011 року, хоча вона відома як правозахисна група у м. Чугуєві Харківської області ще з 2006 року.

ЧПГ одночасно веде роботу в 3-х напрямках:

– Допомога особам, чиї права порушені, громадські розслідування фактів порушення прав людини.

– Правове просвітництво, пропаганда правозахисних ідей через публічні заходи і видавничу діяльність.

– Аналіз дотримання прав людини в Україні (насамперед, щодо громадянських прав та свобод).

Сьогодні до складу Чугуївської правозахисної групи входять близько 30 осіб – юристи, волонтери, журналісти, історики, філологи, викладачі та студенти.

Метою діяльності ЧПГ є дотримання в Україні прав людини і громадянина, які проголошені міжнародними угодами і закріплені в Конституції України. Група створена, щоб надавати допомогу особам, чиї права та основні свободи порушені, незалежно від громадянства, статі, національності, віросповідання, політичних та інших переконань та місця проживання.

У 2011 році розпочато діяльність з надання юридичної допомоги малозабезпеченим громадянам. З травня 2011 робота за скаргами на порушення прав стала систематичною. З цього приводу ЧПГ звертається до місцевих і центральних органів влади, залучає до співпраці високопрофесійних правознавців і адвокатів. Члени Чугуївської правозахисної групи беруть участь у судових процесах як громадські захисники.

Також експерти ЧПГ виступають в якості лекторів та тренерів у численних семінарах з прав людини.

З 2011 року Чугуївська правозахисна група почала проводити моніторинг ключових прав людини. Відстежуються порушення свободи слова та доступу до інформації, інших громадянських прав і свобод, проводяться громадські розслідування цих порушень.

Головою ЧПГ є Роман Лихачов – адвокат, член Харківської правозахисної групи, Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», Асоціації правників України, співавтор підручника з правознавства для школярів. Він входить до складу Громадської ради при ГУ Національної поліції в Харківській області та Ради по боротьбі зі злочинністю, корупцією та захисту прав і законних інтересів громадян при Виконавчому комітеті Чугуївської міської ради.

Крім того, Чугуївська правозахисна група має достатній досвід у боротьбі з корупцією. Зокрема, ЧПГ зверталася зі скаргами до органів прокуратури про притягнення до відповідальності начальників комунальних підприємств, які розпоряджуються коштами, що надходять з державного бюджету. За результатами розгляду скарг органи прокуратури складали протоколи про адміністративні правопорушення на осіб, які порушують діюче законодавство, та направляли справи до суду для судового розгляду, та в подальшому суд притягав до відповідальності осіб, які порушували законодавство.

 

Інформація про проекти:

З липня 2012 року по квітень 2013 року Чугуївською правозахисною групою за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках програми «Верховенство права» був реалізований проект «Центр правової інформації та консультацій».

З липня 2013 року ЧПГ за підтримки МФ «Відродження» в рамках програми «Верховенство права» був реалізований проект «Продовження діяльності Центру правової інформації та консультацій».

Протягом 2014 року Чугуївська правозахисна група за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках програми «Права людини і правосуддя» реалізовувався проект «Надання безоплатної первинної допомоги на системному рівні».

З грудня 2014 року по червень 2015 року організацією реалізовувався проект «Забезпечення сталої роботи «Центру правової інформації та консультацій в місті Чугуєві та Чугуївському районі» за підтримки МФ Відродження.

У 2015 році ЧПГ підключалася до реалізації програми «Сприяння діяльності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини шляхом цільової підтримки проектів організацій громадянського суспільства» (за підтримки ПРООН).

З червня по жовтень 2015 року Чугуївською правозахисною групою реалізовувався проект «За чесні державні закупівлі в системі освіти», за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.

Крім того, налагоджена співпраця між Чугуївської правозахисною групою та організаціями, які є членами Української Гельсінської спілки з прав людини, зокрема з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, Херсонським обласним фондом милосердя та здоров’я, Одеською обласною організацією «Комітету виборців України», Харківською правозахисною групою.

Так, з 2014 року та по теперішній час Чугуївською правозахисною групою у співпраці з Херсонським обласним фондом милосердя та здоров’я, Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» реалізується проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» у Херсонській, Волинській, Харківській, Київській та Чернігівській областях.

З 2014 року до червня 2015 року ЧПГ у співпраці з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» реалізовувався проект «Підвищення спроможності у реалізації права на земельні ділянки учасників АТО та захист прав селян-власників землі та майнових паїв у Хмельницькій, Харківській та Чернігівській областях». В рамках зазначеної співпраці Чугуївської правозахисної групи з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини було розроблено інформаційну пам’ятку для селянина – власника земельної частки (паю) та пам’ятку селянину – власнику майнового паю.

Чугуївською правозахисною групою реалізовується проект «Підвищення рівня відкритості, прозорості, доброчесності формування та використання  коштів бюджету розвитку територіальних громад Чугуївського та Куп’янського районів Харківської області» в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ – за прозорі місцеві бюджети!», що виконується Одеською обласною організацією «Комітет виборців України», Фундації «Відкрите суспільство» та громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

ЧПГ активно долучилася до надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. З 2015 року на базі організації працює Центр підтримки та консультацій для вимушених переселенців «Станція Чугуїв» – в рамках проекту «Станція регіон», здійснюваному на Харківщині Агентством ООН у справах біженців.

Протягом другої половини 2015 року Чугуївська правозахисна група здійснювала проект «Підвищення правових знань та надання правової допомоги ВПО, які живуть з ВІЛ на території Харківської області на системному рівні», за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

З 2015 року фахівці ЧПГ працюють за проектом «Надання правової підтримки внутрішньо переміщеним особам на території Харківської області на системному рівні» за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Наприкінці 2015 року розпочато випуск бюлетеню ЧПГ «ПОЗИЦІЯ. Права вимушених переселенців».

Організацією створено та підтримується Інтернет-сайти «Медичні права вимушених переселенців» http://pereselenci-med.kh.ua/ та «Моніторинг бюджетних витрат на внутрішньо переміщених осіб» http://pereselenci-budget.kh.ua/.

Протягом тривалого часу між Чугуївською правозахисною групою та Харківською правозахисною групою ведеться плідна взаємодія в рамках проекту «Юридична підтримка внутрішньо переміщених осіб і осіб, що постраждали від військових дій», що здійснюється на Харківщині за підтримки Данської ради у справах біженців.

Також члени ЧПГ є постійними авторами порталу ХПГ «Права людини в Україні» та бюлетеню «Права людини», що видається ХПГ.

Результати та досягнення:

ЧПГ в ході своєї діяльності розробляє та публікує пам’ятки/довідники, правового характеру, серед яких наступні:

  1. Телефони довіри і «гарячих ліній» Харківської області.
  2. Нові правила реєстрації власності.
  3. Оформлення спадщини.
  4. Оренда землі.
  5. Питання отримання аліментів.
  6. Справи приватного обвинувачення.
  7. Судовий наказ і як його оскаржити.
  8. Безоплатна правова допомога.
  9. Договір оренди землі та орендна плата.
  10. Соціальне обслуговування (надання соціальних послуг) за місцем проживання.
  11. Засоби реабілітації.
  12. Оформлення одиноких громадян до будинків-інтернатів.
  13. Пам’ятка для осіб, які звільняються з установ виконання покарань.
  14. Пам’ятка щодо отримання медичної допомоги для переселенців, які прибувають в Харківську область.
  15. Пільги для учасників АТО.
  16. Ти і міліція. Як захистити свої права.
  17. Телефони диспетчерських та служб екстреного виклику.
  18. У випадку порушення права на інформацію слід звертатися до Омбудсмана.
  19. Як протидіяти дискримінації внутрішньо переміщених осіб.
  20. Довідник «Свідомий громадянин» (для ВПО, які живуть з ВІЛ).
  21. Отримання статусу внутрішньо переміщеної особи.
  22. Адресна допомога для внутрішньо переміщених осіб.
  23. Порядок відновлення документів, що посвідчують особу.
  24. Трудові права внутрішньо переміщених осіб.
  25. Пенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осіб.
  26. Як захистити право на власність, залишену на окупованій території.
  27. Порядок стягнення аліментів з особи, що проживає/працює на тимчасово окупованій території.
  28. Право на отримання спадщини.
  29. Право на отримання субсидії для внутрішньо переміщеної особи.
  30. Безоплатна вторинна правова допомога.

Крім того, ЧПГ розробила й 2 правових буклети, випущених в рамках програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»: «Правовий статус осіб, засуджених до покарання, не пов’язаного з позбавленням волі» та «Поради забудовникам житла».

Важливим досягненням стало те, що в друге видання книги «Судові справи, які змінюють Україну», виданої УГСПЛ, включена правова перемога, здобута Центром правової інформації та консультацій ЧПГ.

У книгу потрапила «Справа харківських селян: вісім років на прив’язі», яку вів Центр правової інформації та консультацій ЧПГ та адвокат Роман Лихачов, який взявся супроводжувати справу на принципах Рro Bono.

В результаті Апеляційний суд Харківської області ухвалив рішення про виплату грошової компенсації трьом жителям селища Шевченкове: через порушення права на свободу пересування, за моральну шкоду, заподіяну в результаті незаконних дій міліції та прокуратури, кожному з постраждалих присуджено по 93 тис. 800 гривень.

Також головою ЧПГ адвокатом Романом Лихачовим представлялись інтереси потерпілої сторони в суді у справі за вбивством особи, яка приналежала до ЛГБТ-спільноти, за підтримки Фонду стратегічних справ УГСПЛ.

Крім того, Чугуївська правозахисна група захищає ключові права людини шляхом подання позовних заяв та відстоювання інтересів в судових установах, зокрема була подана позовна заява до окружного адміністративного суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії до Кабінету Міністрів України через необхідність перегляду вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування й послуг для основних соціально-демографічних груп населення, та встановлення реального розміру прожиткового мінімуму.

Інформація про діяльність ЧПГ висвітлюється на офіційній сторінці організації в Facebook: https://www.facebook.com/Чугуївська-правозахисна-група-1479379072325073/