Закатовані, зниклі, переслідувані: Крим вимагає правосуддя
23 січня 2017 року Делегація України в ПАРЄ, Кримська правозахисна група, Кримськотатарський ресурсний центр, Меджліс кримськотатарського народу та Українська Гельсінська спілка з прав людини провели круглий стіл “Закатовані, зниклі, переслідувані: Крим вимагає правосуддя” у рамках сесії ПАРЄ в Страсбургу.
Після незаконної окупації Автономної республіки Крим виникло багато проблем з правами людини на півострові. Правовий статус кримських татар та заборона Меджлісу кримськотатарського народу, примус до одержання громадянства Російської Федерації, політичні переслідування, зникнення, викрадення, катування та вбивства, обшук у домівках, мечетях та школах, переслідування адвокатів – це лише частковий список порушень прав людини, що мають місце в окупованому Криму.
Незаконне переслідування та насильницькі зникнення є справами, що викликають особливу занепокоєність. Протягом круглого столу справи політичних в’язнів Ільми Умерова, Ахтема Чийгоза, так само як і Євгена Панова та інших фігурантів справи “українських диверсантів”, були виділені у якості ілюстрації беззаконня щодо десятків інших політичних в’язнів.
Модератором заходу виступив Георгій Логвинський, депутат Верховної Ради України, заступник голови української делегації в ПАРЄ, який сьогодні був обраний Віце-Президентом Парламентської Асамблеї.
Серед інших спікерів виступили Ольга Скрипник, директорка Кримської правозахисної групи; Ескендер Берієв, директор Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу; Ігор Котелянець, брат політичного в’язня Євгена Панова, а також Микола Полозов, адвокат політичних в’язнів Ахтема Чийгоза та Ільми Умерова.
На додаток до питань щодо політичного переслідування та насильницького зникнення, були представлені факти тиску на громадських активістів. Українські активісти переслідуються та звинувачуються у адміністративних та кримінальних правопорушеннях за свою проукраїнську позицію; їх залякують та примушують покинути Крим. Також їм забороняється проводити будь-які мирні зібрання.
«Число жертв політично мотивованих переслідувань збільшується. На даний момент, згідно інформації Кримської правозахисної групи, сорок кримчан, громадян України, стали жертвами таких переслідувань. І це ще не всі справи. Російська Федерація повинна терміново звільнити Володимира Балуха, він є символом України в Криму, та усіх політичних в’язнів», — заявила Ольга Скрипник.
Ескендер Барієв зосередив увагу на насильницьких зникненнях.
«Агресор діє за однаковим сценарієм — людей викрадають, і про них немає жодної інформації. Ми маємо відеодокази та свідчення щодо того, як людей було викрадено, як зникли у невідомому напрямку Решат Аметов, Мухтар Арісланов, Іслям Джеппаров, Джевдет Іслямов, Арсен Алієв, Ервін Ібрагімов», — підкреслив Ексендер Барієв
«Ми віримо, що ці люди живі і ми віримо, що вони зможуть повернутись до своїх близьких. Ми важко працюємо для того, щоб правоохоронні органи мали змогу знайти цих людей та притягнути злочинців до відповідальності. І незалежно від нашого віросповідання, ми молимося та просимо Бога повернути батьків до їхніх дітей, чоловіків до їхніх дружин, синів — до матерів. Ми всі маємо взяти на себе відповідальність за кожне життя та долю людей, що живуть в окупованому Криму. І всі ми повинні об’єднатися для того, щоб захистити людей, що живуть в окупованому Криму», — заявив він.
Ігор Котелянець підкреслив: «Ми, родичі в’язнів Кремля, тих, хто є жертвами агресивної політики Росії, просимо вас допомогти нам протистояти нахабним та широко розповсюдженим порушенням основних прав людини, які демонструє Росія!»
Микола Полозов підкреслив: «Звільнення політичних в’язнів у Криму — це політичне питання, і керівництво Російської Федерації могло б розглянути деякі кроки в напрямку звільнення тільки тоді, коли низка умов буде виконана. Основна умова — продовження міжнародного тиску».
Учасники події закликали до відновлення справедливості для десятків людей в Криму, а також закликали членів ПАРЄ та інших представників міжнародної спільноти сприяти цьому процесу.
Круглий стіл було організовано Українською Гельсінською спілкою з прав людини, яка координувала зусилля стейкхолдерів.